Gospodarstvenike je v imenu županov nagovoril župan Mestne občine Velenje, Peter Dermol, ki je poudaril, da Šaleška dolina stoji pred velikimi izzivi, zaradi katerih je enotnost še pomembnejša. »Prestrukturiranje naše doline zahteva veliko energije in sodelovanja. Izkušnje drugih regij so nas naučile, da si napak ne želimo ponoviti. V naslednjih štirih letih bomo v SAŠA regiji realizirali več kot 200 milijonov evrov investicij v gospodarstvo in javno infrastrukturo. To predstavlja velik pritisk na občinske proračune in hkrati pomeni številne priložnosti za podjetnike,« je poudaril Dermol in dodal, da si želi tesnega sodelovanja med občinami in gospodarstvom.
Sklad za pravičen prehod je za izgradnjo ekonomsko-poslovne infrastrukture v SAŠA regiji namenil 42,5 milijona evrov. V Velenju bodo sredstva namenjena razvoju Poslovne cone Pesje in dveh podjetniških inkubatorjev, kar bo spodbudilo rast podjetništva. Občina Šoštanj načrtuje ureditev poslovne cone Metleče.
Na voljo je tudi razpis za spodbujanje investicij v gospodarsko prestrukturiranje, s katerim se podjetjem odpira priložnost za ustvarjanje novih delovnih mest. Velenjski župan je ob zaključku dogodka napovedal, da bodo po prvem krogu financiranja skupaj z Razvojno agencijo SAŠA in Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico izvedli analizo učinkovitosti ukrepov, ugotovili pomanjkljivosti ter predlagali izboljšave za uspešnejše prestrukturiranje.
Direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice, Rok Plankelj, je predstavil aktualne projekte zbornice, ki stremijo k skupnemu napredku regije. Ključnega pomena je aktivno sodelovanje vseh deležnikov, ki prispeva k trajnostnemu razvoju.
Mag. Biljana Škarja, direktorica Razvojne agencije SAŠA, je predstavila pregled razpisov iz Sklada za pravični prehod, ki prispevajo k trajnostnemu gospodarskemu razvoju. Med drugim je izpostavila letošnji razpis za produktivne naložbe v vrednosti 42,5 milijona evrov, ki je namenjen podpori podjetjem pri gospodarskem prestrukturiranju. V prihodnjem letu pa se pričakuje dodatne razpise za raziskave, razvoj, inovacije in demo projekte, za katere bo na voljo 10 milijonov evrov. Sredstva iz sklada (1,8 milijona evrov) bodo namenjena tudi prekvalifikacijam zaposlenih in bodo predvidoma dostopna preko programov Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje že v letu 2025. Poleg tega je načrtovan še razpis za podporo kakovostnemu in dostopnemu učenju, ki vključuje podjetniške, digitalne in zelene kompetence, uvajanje krožnega gospodarstva ter druga potrebna znanja za zelena delovna mesta, s proračunom 6 milijonov evrov za vzgojno-izobraževalne zavode v SAŠA regiji.
Častni gost srečanja je bil dr. Mark Pleško, fizik in direktor podjetja COSYLAB, vodilnega podjetja v svetovnem merilu na področju krmilnih sistemov za jedrske pospeševalnike in radioteleskope. Izpostavil je, da so ambicioznost in premagovanje izzivov ključni za razvoj in inovacije.
Srečanje je organiziral Center za pravičen prehod SAŠA v sodelovanju z Razvojno agencijo SAŠA, Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico ter občinami Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki, pri čemer so vse aktivnosti centra financirane iz tehnične pomoči Sklada za pravičen prehod.
Vir: Mestna občina Velenje