V sklopu teh prizadevanj bodo letos ustanovili tudi Odbor za starejše občane, ki bo z aktivnim delovanjem prispeval k izboljšanju položaja starejših v občini. Odbor bo omogočil večjo prepoznavnost potreb starejših in pomagal pri iskanju rešitev, ki bodo temeljile na njihovih interesih in pričakovanjih.
Za prijetno vzdušje bo poskrbel Harmonikarski orkester Barbara Premogovnika Velenje, ki je letos prejel županovo priznanje.
Velenje v sklopu starosti prijaznih mest in občin
Mestna občina Velenje je že vse od leta 2009 vključena v slovensko in svetovno mrežo “Starosti prijaznih mest in občin“, kar potrjuje njihovo zavezo k oblikovanju okolja, kjer se stališča starejših spoštujejo in kjer vse generacije aktivno sodelujejo.
Leta 2012 je Občina podpisala tudi Dublinsko deklaracijo in tako podprla prizadevanja Svetovne zdravstvene organizacije za oblikovanje starosti prijaznih okolij. Osrednji cilj starosti prijaznih mest in občin je aktivno vključevanje starejših ter zavezanost lokalnih oblasti, da bodo razvijale, uvajale in spremljale programe, ki spodbujajo oblikovanje okolij, kjer so mnenja starejših cenjena in spoštovana, hkrati pa se spodbuja medsebojno sodelovanje vseh generacij.
Temeljne vrednote projekta Starosti prijaznih mest in občin vključujejo spodbujanje aktivnega staranja ter tesne povezanosti prebivalcev z njihovim mestom. Poudarek je na medgeneracijski solidarnosti, zagotavljanju varnosti (kot so ustrezno urejeni pločniki, prehodi, klančine in osvetljene ulice), ter na dostopnosti do trgovin, kulturnih ustanov, občinskih uradov, zdravstvenih storitev in stanovanj. Poseben pomen imajo tudi prijazni medosebni odnosi (na primer prijaznost zaposlenih v zdravstvu, klopi za počitek, smerokazi z večjimi črkami), obveščenost o storitvah (npr. pomoč na domu, prireditve), socialna odgovornost in spodbujanje družabnosti skozi društva in centre za druženje.
Od leta 2004 je Velenje tudi Občina po meri invalidov, kar pomeni, da skrbi za dostopnost javnih prostorov, prevozov in drugih storitev. Invalidom omogočajo :
- vožnjo s Kameratom (brezplačni prevozi za starejše in gibalno ovirane občanke in občane MOV),
- v nekatere javne objekte so namestili slušne zanke (sejna dvorana MO Velenje, Vila Bianca, Dom kulture Velenje, Knjižnica Velenje, MDGN Velenje, cerkev Sv. Martina),
- uredili so taktilne oznake za slepe in slabovidne (Rudarska cesta, podhod pri Pošti Velenje, Knjižnica Velenje),
- urejajo dostope za invalide na javnih cestah in ulicah v mestu (prilagajanje in gradnja pločnikov, klančin, ponižanje robnikov, zaris parkirnih mest za invalide, naprave za zvočne signale na semaforjih),
- omogočajo brezplačen prevoz po mestu (z Lokalcem, 2 avtobusa imata tudi rampo za invalide), –
- uredili so javne sanitarije, ki omogočajo dostop tudi osebam z oviranostmi (GŠ ZD Velenje, Avtobusna postaja Velenje).
MOV sprejema tudi nove predloge glede izboljšav in vprašanja na www.starostiprijazno.si in https://pobude.velenje.si/,
Aktivna skrb za starejše in invalide
Občina že več let vodi številne projekte in aktivnosti, ki so namenjeni izboljšanju kakovosti življenja starejših in invalidov. Med njimi so tudi brezplačni topli obroki v javni kuhinji, projekt Donirana hrana, pridobitev izredne denarne pomoči.
V Vrtcu Velenje delujejo trije razvojni oddelki, ki so ustrezno prilagojeni, da otrokom s primanjkljaji v razvoju zagotavljajo optimalne pogoje za napredek. V Športno-rekreacijskem zavodu Rdeča dvorana Velenje pa so invalidom na voljo cenejše vstopnice za bazen, savno in fitnes, medtem ko spremljevalci teh oseb uživajo brezplačen vstop na vse te storitve.
Poleg tega imajo v Velenju Odbor za pomoč občanom, ki pomaga tistim, ki so v največji stiski. Zavedajo se tudi, da starejši in invalidi potrebujejo posebno prilagojena stanovanja, zato imamo na Jenkovi ulici 15 in na Žarovi cesti 12 oskrbovanih stanovanj, trenutno pa aktivno iščemo nove možnosti za širitev te ponudbe.
Poleg tega imajo v mestu prenovljen Dom za varstvo odraslih, ki nudi nastanitev 190 varovancem ter izvaja različne storitve, kot so socialna oskrba na domu, socialni program, program varovanja v oskrbovanih stanovanjih in priprava toplih obrokov za socialno šibkejše občane.
Od leta 2020 Mestna občina Velenje sofinancira programe upokojenskih organizacij, nedavno pa smo razširili odlok in omogočili tudi financiranje programov zvez in združenj upokojencev. Letos so v ta namen v razpisu zagotovili 45 tisoč evrov.
Poleg tega je občina v postopku ustanovitve Odbora za starejše občane, ki bo s svojim delovanjem prispeval k izboljšanju njihovega položaja v skupnosti. Cilji odbora so olajšati dostop do socialnih storitev, podpirati aktivno staranje, krepiti medgeneracijsko povezanost in varovati pravice starejših. Odbor bo vzpostavil platformo za sodelovanje med občino, nevladnimi organizacijami, strokovnjaki in starejšimi občani, kar bo omogočilo boljše prepoznavanje potreb te skupine in iskanje ustreznih rešitev. Odbor bo zastopal interese starejših občanov ter skrbel, da se njihove potrebe in želje upoštevajo pri odločitvah občinskih organov.
Aktivno bo sodeloval pri oblikovanju odločitev, ki so ključnega pomena za starejšo populacijo. Na svojih sejah bo pregledoval in razpravljal o vseh točkah dnevnega reda, ki se nanašajo na starejše občane in vplivajo na njihovo življenje v Mestni občini Velenje.
Brošura za starejše
Za boljšo obveščenost starejših občanov je Mestna občina Velenje v preteklosti izdala posebno brošuro, v kateri so zbrane ključne informacije o storitvah in aktivnostih, ki so na voljo starejšim. Brošura nudi odgovore na številna vprašanja o možnostih vključevanja v aktivnosti občine ter dostop do različnih oblik pomoči. Brošura je na voljo tudi na spletni strani Mestne občine Velenje.
Vir: Mestna občina Velenje