Med udeleženci razprave je bil tudi direktor Komunalnega podjetja Velenje, d. o. o., mag. Gašper Škarja. Na omizju o Prenovi daljinskega ogrevanja s podnaslovom “Zakaj, kdaj in kako” je poudaril: “Prenova bo zaradi konca izkopavanja premoga, ki ga je država zakoličila pri letnici 2033, neizbežna. Edini energent, s katerim zagotavljamo ogrevanje v Šaleški dolini, je zdaj namreč premog. Načrtujemo torej nove vire energije za toploto, ki bodo obnovljivi in razpršeni. Prvi korak je obnova vse infrastrukture, vseh toplovodov in vročevodov, s čimer bomo začeli že naslednjo pomlad.”
Sočasno je izpostavil nujnost energetske obnove vseh stavb na območju mestne občine Velenje in občine Šoštanj ter izobraževanje prebivalcev o smotrni rabi toplotne energije.
Vpeljava obnovljivih virov energije, kot so sončne elektrarne, toplarne, male hidroelektrarne in večji viri ter uporaba biomase iz odpadnega lesa, bo prispevala k okoljski sanaciji. Cilj je zagotoviti kakovostno bivanjsko okolje za dolino, ki je trenutno na prelomnici: obeta se desetletje sprememb.
˝Po končani tranziciji bomo imeli zelene, obnovljive vire toplotne oskrbe in prenovljen daljinski sistem z minimalnimi izgubami. Dejstvo je, da smo v MO Velenje prebivalci še v letu 2021 porabili skoraj dvakrat več toplotne energije od državnega povprečja,” opozarja Škarja.
Mag. Gregor Goričar, koordinator direktorja družbe za strategije in inovacije v družbi ELES je predstavil niz aktivnosti, ki jih družba ELES izvaja v okviru sporazuma o zeleni preobrazbi daljinskega ogrevanja. Župana Mestnih občin Velenje in Šoštanj sta marca 2022 sklenila krovni sporazum o sodelovanju na področju povezovanja sektorjev ogrevanja in hlajenja z elektroenergetskim sektorjem. Zavezali so se, da bodo sodelovali pri pripravi projektov, ki bodo omogočili prestrukturiranje doline v skladu z zeleno preobrazbo.
Skupaj so sprejeli Akcijski načrt preobrazbe daljinskega ogrevanja Šaleške doline 2022–2030, ki bo lahko povsem neodvisen od premoga, viri ogrevanja v njem (OVE) pa bodo razpršeni. Predstavil je tudi koncept dolgoročnega ogrevanja KODO, ki v petih korakih govori o načrtovanju energetske infrastrukture skupaj z viri in odjemom v prihodnosti. Projekt povezovanja sektorjev elektroenergetskega sistema s sektorjem ogrevanja bo temelj zelenega prehoda v lokalnih skupnostih, poudaril je: ˝Gre za zagotavljanje zanesljivega, trajnostnega in stroškovno optimalnega sistema ogrevanja, učinkovito izrabo trajnostnih virov energije in lokalne infrastrukture z možnostjo nadgradnje s sezonskim hranilnikom˝.
Velenjski župan, Peter Dermol, je prepričan, da je prestrukturiranje Velenja zastavljeno na dobrih projektih: “Naš cilj je zagotoviti pravični energetski prehod savinjsko-šaleške regije, ustvariti nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, zagotoviti trajnostni, prožen in raznolik gospodarski razvoj ter postopno sanirati in revitalizirati prostorsko ter okoljsko degradirana območja.”
˝V dolini imamo dovolj znanja, s katerim pristopamo k učinkoviti preobrazbi sistema daljinskega ogrevanja. Zaupati moramo stroki, prav tako pa moramo vsak pri sebi razčistiti, kaj lahko za nižje stroške toplote naredimo sami. ˝je optimističen šoštanjski župan, Boris Goličnik.
Prenova ogrevalnega sistema sama po sebi ni dovolj za omejitev stroškov ogrevanja v gospodinjstvih. Potrebno je pridobiti znanje za regulacijo porabe toplote s pomočjo termostatskih ventilov, pravilno in učinkovito prezračevati ter nadzorovati bivalno temperaturo. Občutne izboljšave v sistemih daljinskega ogrevanja je mogoče doseči le s usklajenim delovanjem vseh deležnikov.
Vir: Komunalno podjetje Velenje