Na sestanku so prisotni izrazili skrb glede učinkovitosti interventnega zakona, predvsem v kontekstu zagotavljanja socialne varnosti in pravičnega prehoda v procesu prestrukturiranja. Strinjali so se, da sta za uspešen in pravičen prehod nujna sprejem Zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje ter Zakona o razvojnem prestrukturiranju SAŠA regije. Jasno so izpostavili tudi, da v Šaleški dolini ne podpirajo uvažanja premoga iz tujine v prihodnosti.
Regija, ki je v preteklosti veliko prispevala k stabilnosti slovenske oskrbe z električno energijo, si zasluži več spoštovanja. Pridobivanje toplotne energije predstavlja le 3–4 % porabe premoga v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), zato ni pravi razlog za trenutno stanje v energetskem sektorju. Preostali del premoga je namenjen proizvodnji električne energije, kar zagotavlja stabilnost slovenskega energetskega sistema in krepi samooskrbo z električno energijo v Republiki Sloveniji. Zato so kakršnakoli namigovanja o ogroženosti ogrevanja v Šaleški dolini neutemeljena in vzbujajo nepotreben strah ter negotovost med zaposlenimi in občani.
Na Občini so prepričani, da se odgovorni še dobro spomnijo težav, s katerimi so se soočali v pretekli ogrevalni sezoni. Občani Šaleške doline ne smejo biti prisiljeni plačevati višjih stroškov za ogrevanje zaradi negospodarnega ravnanje države, ki je pripeljalo do sedanje situacije.
Dejstvo, da je Šaleška dolina med letoma 2018 in 2022 prispevala več kot 6 milijonov evrov letno v podnebni sklad prek daljinskega ogrevanja (medtem ko je TEŠ za proizvodnjo električne energije v zadnjih letih prispeval več kot 500 milijonov evrov, skupno pa več kot 800 milijonov evrov), jasno kaže, koliko je regija prispevala k stabilnosti slovenskega energetskega sistema. Zato je potrebno več spoštovanja in razumevanja pri obravnavi šaleške energetike.
V Šaleški dolini se upravičeno pričakuje, da bodo spoštovane zaveze iz Nacionalne strategije za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, v skladu s principi pravičnega prehoda. To bi zagotovilo pravičen prehod regije.
Od Vlade Republike Slovenije se zahtevajo jasne in javne pravno-formalne zaveze, da bo strategija spoštovana, ter da bosta zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in prestrukturiranju regije sprejeta, kar bo omogočilo pravičen prehod Šaleške regije.
Velenjski župan, Peter Dermol in župan Šoštanja, Boris Goličnik, sta za sredo, 11. septembra, ob 18. uri v sejni dvorani Mestne občine Velenje sklicala izredno sejo svetov občin. Na srečanje so povabili predsednika vlade, predstavnike ministrstev, gospodarskih družb, Slovenskega državnega holdinga (SDH), sindikatov in svetov delavcev.
Na sestanku, ki ga je sklical župan Peter Dermol, so sodelovali: župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, župan Občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar, člana Sveta Mestne občine Velenje dr. Franc Žerdin in dr. Milan Medved, generalni direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec, generalni direktor TEŠ mag. Branko Debeljak, predsednik Sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot, predsednik Sindikata TEŠ Danilo Tajnik, predsednik Sveta delavcev Premogovnika Velenje Danilo Rednjak, predsednik Sveta delavcev TEŠ Mare Vertačnik in direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice Rok Plankelj. Iz Mestne občine Velenje sta poleg župana sodelovala še podžupanja Aleksandra Vasiljević in direktor uprave mag. Iztok Mori.
Vir: Mestna občina Velenje