Upravniki so bili seznanjeni z rezultati letošnje analize energetske porabe večstanovanjskih stavb v Mestni občini Velenje, medtem ko analiza za občino Šoštanj še poteka. Udeleženci so bili pozvani k spodbujanju energetske sanacije objektov, saj je za to mogoče pridobiti tudi nepovratna sredstva. Prav tako je bil poudarek na kratkoročnih ukrepih, ki lahko takoj zmanjšajo porabo toplote.
Eden izmed najhitrejših ukrepov je vgradnja termostatskih ventilov, kar omogoča boljši nadzor nad porabo toplote. V Mestni občini Velenje je do konca oktobra še vedno odprt javni razpis za sofinanciranje vgradnje teh ventilov.
Pri tem je ključno pravilno ravnanje z ventili, z vlažno krpo očistiti prah s termostatske glave. Za nemoteno delovanje termostatskih ventilov je ključno, da okoli termostatske glave zagotovimo prost pretok in kroženje zraka. Na radiatorje ne smemo polagati predmetov, saj to omejuje učinkovitost. Če želimo zvišati temperaturo v prostoru, je termostatsko glavo potrebno nastaviti na želeni položaj (npr. na 3), vendar je pomembno vedeti, da nastavitev na višjo vrednost ne pospeši segrevanja prostora in ni energetsko učinkovita.
Če v prostoru uporabljamo več radiatorjev, morate termostatske glave na vseh radiatorjih nastaviti enako, saj bodo v nasprotnem primeru ventili poskušali vzdrževati različne temperature. Ko radiatorji dosežejo želeno temperaturo, ne bodo več vroči na otip, kar pa ne pomeni, da ne delujejo – zgolj vzdržujejo prijetno bivalno temperaturo, zato ventilov ni treba dodatno odpirati.
Eden izmed ukrepov za hiter prihranek energije je tudi sprememba priključne ali obračunske moči. Komunalno podjetje Velenje s posodobljenimi Sistemskimi obratovalnimi navodili omogoča hitro spremembo moči skozi vse leto, kar je izvedljivo na podlagi vloge, potrebnih del in ustrezne dokumentacije. Upravniki so dodatno svetovali, da se pospeši postopek od izdaje soglasja do ponudbe za nakup in vgradnjo merilnikov.
K zmanjšanju porabe energije lahko prispevajo tudi preproste spremembe življenjskih navad, kot so kratkotrajno zračenje s prepirom ter prilagoditev bivalne temperature na največ 22 stopinj Celzija, v spalnicah pa na še nekoliko nižjo temperaturo. Znižanje temperature za 1°C lahko zmanjša porabo energije za približno 6 %. Če vam postane prevroče, namesto odpiranja oken raje znižajte temperaturo na termostatskih ventilih.
Kljub prihajajočim ohladitvam ni razloga za zaskrbljenost, saj lahko že z nekaj manjšimi prilagoditvami pri ogrevanju opazno znižamo stroške. Cena ogrevanja v Šaleški dolini je že od aprila med najnižjimi v Sloveniji, dodatne podražitve niso predvidene. V kolikor bi kljub temu prišlo do sprememb v cenah, bodo te posledica zunanjih dejavnikov, na katere Komunalno podjetje Velenje nima vpliva.
Prav tako že poteka preobrazba sistema daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini, ki bo omogočila prehod na uporabo obnovljivih virov energije.
Vir: Komunalno podjetje Velenje