Na osnovi januarskih izračunov porabe toplote, ki še niso bili izdani v obliki računov, bodo izvedli dodatno analizo in prilagodili ukrepe. Hkrati bodo še naprej iskali možnosti za dodatno pomoč prebivalcem v Velenju.
V ta namen bo Komunalno podjetje Velenje zamaknilo izdajo računov za mesec januar za večstanovanjske objekte.
Na pobudo župana, Petra Dermola, se bo oblikovala posebna delovna skupina, ki bo podrobno pregledala porabo toplotne energije po posameznih objektih in stanovanjih v zadnjih treh letih. Na podlagi teh ugotovitev bodo prilagodili ukrepe za zmanjšanje porabe in stroškov ogrevanja. Glavni cilj je označiti kritične objekte in do naslednje kurilne sezone z ukrepi izboljšati energetsko učinkovitost ter zmanjšati porabo ogrevanja v kritičnih objektih.
Župan se je s sodelavci in vodstvom Komunalnega podjetja Velenje srečal s predstavniki etažnih lastnikov in upravnikov večstanovanjskih stavb. Ti so predstavili svoje poglede in izzive, povezane s povišanimi stroški ogrevanja.
Po osebnih pogovorih z več kot tridesetimi občani so zaznali, da veliko število občanov nima nameščenih termostatskih ventilov ali individualnih števcev oziroma delilnikov stroškov za merjenje individualne porabe toplote v večstanovanjskih stavbah. Približno 70 odstotkov jih živi v objektih, ki niso energetsko sanirani.
Na podlagi januarskih izračunov porabe toplote bodo izvedli dodatno analizo ter pripravili individualne ukrepe za vsak objekt in vsakega občana. Cilj je prilagoditi ukrepe dejanskim potrebam in situaciji, da bi zmanjšali stroške ogrevanja na prihodnjih računih.
Na vseh nedavnih srečanjih, ki jih je župan v preteklih dneh imel, se je potrdilo, da so porabe toplote v posameznih stanovanjih iste stavbe precej različne. Cilj je odpraviti te razlike, zato pozivajo vse občane in občanke, ki živijo v večstanovanjskih stavbah, naj za natančne podatke o delitvi porabe toplote takoj stopijo v stik z izvajalci delitev. Ne Mestna občina Velenje, kot tudi Komunalno podjetje Velenje nimata pogodbenega odnosa z izvajalci, saj je tako določeno v slovenski zakonodaji. Kljub temu pa vsak dan aktivno svetujejo in pomagajo občanom.
Mestna občina Velenje poudarja, da nima vpliva na variabilni del cene toplotnega ogrevanja, saj zakon ne daje občini takšnih pristojnosti. Kljub temu se bodo še naprej osredotočali na ozaveščanje občanov in aktivno komuniciranje o ukrepih ter možnostih finančne pomoči. V ta namen so k sodelovanju povabili tudi svetnike, predsednike krajevnih skupnosti in mestnih četrti, sindikate ter društva upokojencev. Načrtujejo tudi strokovno predavanje o delitvi stroškov porabe, saj ima vsak večstanovanjski objekt svojega izvajalca, ki ima vsak svoj sistem.
V občini so vzpostavili INFO točko za pomoč občankam in občanom:
- telefonska številka: 03 8961 738;
- elektronski naslov: nina.korelc@velenje.si.
Spomnimo, da bo v velenjska občina subvencionirala ceno ogrevanja in sanitarne tople vode ter ohranila energijsko toplotni dodatek za ranljive skupine, omogočili pa bodo tudi razpise, s katerimi bodo sofinancirali ukrepe za zmanjševanje porabe toplote.
Zagotavljajo pa že enkratno denarno pomoč in dodatno pomoč ranljivim skupinam preko Odbora za pomoč občankam in občanom Mestne občine Velenje.
Prav tako je Komunalno podjetje Velenje znižalo ceno toplote za približno 6 % od 1. februarja.
Za nižjo porabo toplotne energije in zmanjšanje stroškov ogrevanja bodo izvedli neodvisen zunanji pregled poslovanja KPV. Poleg tega bodo do konca leta 2027 s sredstvi v višini več kot 20 milijonov evrov obnovili daljinsko omrežje in toplotne postaje. Pogovarjajo pa se tudi o financiranju projektov energetskih sanacij stanovanjskih blokov z Evropsko investicijsko banko.
Vir: Mestna občina Velenje
A v Velenju piha burja. Po frizurah sodec ja.
Edino mesto v Sloveniji s Titovim spomenikom,redkokdo govori slovensko,tako,da mogoče jih pa mraz le strezni !!!!