V Mestni občini Velenje je več kot 30 % večstanovanjskih stavb delno saniranih, a je le 4 % oziroma 10 objektov popolnoma energetsko saniranih. Predlagali so različne ukrepe, ki temeljijo na analizi porabe toplote v večstanovanjskih stavbah.
Nekateri od teh ukrepov lahko z manjšimi finančnimi vložki že v naslednji kurilni sezoni bistveno zmanjšajo porabo ogrevanja v posameznih gospodinjstvih. Upravnike so pozvali, da v 14 dneh podajo odziv na predlagane ukrepe. Na seji občinskega sveta, 21. maja, bodo obravnavali nov pravilnik o subvencioniranju ukrepov za zmanjšanje porabe toplotne energije, za prijavo občanov pa bo javni poziv objavljen junija.
Včerajšnji forum, z naslovom “S kakšnimi ukrepi znižati porabo toplote v lastnem domu?”, je združil predstavnike etažnih lastnikov, upravnike, izvajalce delitev toplote, predsednike krajevnih skupnosti in mestnih četrti, svetnike, člane odborov in komisij občinskega sveta ter direktorje javnih zavodov. Delovna skupina, ki jo je na začetku leta imenoval župan, Peter Dermol, je analizirala stanje v 245 večstanovanjskih objektih. Ugotovili so, da ima 88 objektov izvedeno delno sanacijo, medtem ko je le 10 objektov popolnoma energetsko saniranih. Poseben izziv predstavljajo objekti pod spomeniškim varstvom, ki so tehnično zahtevnejši in dražji za sanacijo, zato bodo te objekte v javnem pozivu obravnavali posebej.
Župan, Peter Dermol, je predstavil načrtovane korake za spodbujanje ukrepov, ki bodo pripomogli k zmanjšanju porabe toplote. Ukrepi bodo na voljo tako za večstanovanjske objekte kot za enodružinske hiše. Analiza je pokazala, da so na višje cene položnic ogrevanja vplivali predvsem dvigajoči se stroški variabilnega dela cene toplote, in sicer električne energije, cene premoga, emisijskih kuponov. Eden izmed pomembnih razlogov za visoke stroške je tudi visoka, neekonomična poraba toplotne energije v posameznih gospodinjstvih, zato želijo občane z različnimi ukrepi spodbuditi k zmanjševanju porabe toplote.
Po prejemu odzivov upravnikov bomo pripravili javni poziv za subvencioniranje, ki bo objavljen konec junija. Za ta namen imajo v proračunu predvidenih 200.000 evrov. Po uvedbi ukrepov bodo izvedli analizo njihove učinkovitosti in na podlagi rezultatov prilagodili nadaljnje korake.
Junija bodo v Starem Velenju odprli novo Podnebno-energetsko pisarno, kjer bodo občani lahko pridobili informacije o energetiki, trajnostni gradnji, mobilnosti, zelenem in krožnem gospodarstvu ter odpadkih. Pripravljajo tudi energetsko-podnebni atlas, ki bo prikazoval energetske karakteristike posameznih objektov. Projekt, ki ga sofinancira EU, bodo javnosti predstavili junija.
Župan je pozval občane k podpisu služnosti, ki omogočajo obnovo internih toplotnih podpostaj in distribucijskega omrežja. Trenutno je približno 30 % služnostnih pogodb še nepodpisanih.
Na forumu je sodeloval tudi direktor občinske uprave, mag. Iztok Mori, ki je predstavil strateške projekte za prestrukturiranje in nadaljnji razvoj občine, vključno s Centrom prihodnosti, Tehnološkim parkom TecHub i4.0, Poslovno cono Pesje in akcijskim načrtom preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline. Kot predsednik Delovne skupine za analizo porabe toplotne energije in vode v večstanovanjskih objektih je predstavil ugotovitve delovne skupine.
Predstavniki Komunalnega podjetja Velenje so med drugim predstavili primerjave med distributerji toplote, povprečno porabo toplote in načrtovano preobrazbo sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline. Izpostavili so, da je v Mestni občini Velenje cena toplote med najnižjimi, a je poraba toplote v večstanovanjskih stavbah višja kot v drugih sistemih.
Direktor Zavoda KSSENA, Boštjan Krajnc, je predstavil primer dobre prakse energetske sanacije bloka na Tomšičevi 39, 41, 43, kjer so znižali porabo toplotne energije za 44 %.
Vodja Urada za premoženje in investicije, Alenka Rednjak, je podrobneje predstavila pravilnik o subvencioniranju ukrepov za zmanjšanje porabe toplotne energije za fizične osebe, ki so odjemalci distribucijskega sistema toplote ali zemeljskega plina v Mestni občini Velenje, ki bo obravnavan na naslednji seji sveta.
Na koncu se je župan zahvalil vsem prisotnim za aktivno sodelovanje pri projektih, ki prispevajo k boljši prihodnosti skupnosti.

Vir: Mestna občina Velenje