Pomemben del prestrukturiranja SAŠA regije je usmerjen v izobraževanje, kjer bo poseben poudarek na prenovi Stare elektrarne v Center prihodnosti – prostor za inovacije in napredne študijske programe.
Zaradi pomanjkanja nastanitvenih kapacitet v obstoječem dijaško-študentskem domu, ki lahko sprejme okoli 120 dijakov in študentov, je Občina v sodelovanju z Univerzo v Mariboru podpisala pismo o nameri za gradnjo novega študentskega doma v Velenju. Ta korak bo pomembno prispeval k izobraževalni infrastrukturi mesta. Trenutno je v domu nastanjenih 91 študentov in 20 dijakov, 15 študentov pa je na čakalni listi.
V letošnjem letu se je v prvi letnik Fakultete za energetiko vpisalo 65 študentov, kar je 15 več kot lani, ko jih je bilo 50. Skupno število študentov na tej fakulteti zdaj znaša 119.
Na Fakulteti za varstvo okolja se je število vpisanih nekoliko povečalo – letos se je vpisalo 131 študentov, medtem ko jih je bilo lani 129. Na dodiplomski študij programa Varstvo okolja in ekologije je letos vpisanih 43 novih študentov, skupno pa je na tej stopnji 96 študentov. V magistrski program so letos sprejeli 7 novih študentov, tako da je skupno število študentov na magistrski stopnji zdaj 35.
Šolski center Velenje poleg srednješolskih programov izvaja tudi višje strokovne programe, med katerimi so informatika, mehatronika, elektronika, elektrotehnika, geotehnologija, rudarstvo ter gostinstvo in turizem. Letos so v program gostinstva in turizma uvedli prenovljen drugi letnik, ki vključuje vsebine velnesa, osebnega trenerstva in prilagojene prehrane.
Novost je tudi program računalništva in informatike, ki v prvem letniku nadomešča staro informatiko in vključuje več praktičnih vaj. Naslednje leto bodo program nadgradili z vsebinami umetne inteligence, navidezne resničnosti in razvoja računalniških iger. Novost v letošnjem letu je tudi odprtje podružnice v Slovenskih Konjicah, kjer izvajajo programe elektrotehnike in mehatronike.
Pomemben korak v razvoju izobraževalne infrastrukture je podpis pisma o nameri za gradnjo novega študentskega doma v sodelovanju z Univerzo v Mariboru. S tem korakom se bo izboljšala podpora izobraževalnim potrebam študentov in prispevalo k prestrukturiranju gospodarstva in izobraževanja v SAŠA regiji. Univerza v Mariboru bo pripravila javni poziv promotorjem za izvedbo javno-zasebnega partnerstva, Mestna občina Velenje pa bo zagotovila podporo pri potrebnih spremembah prostorskih aktov.
Posebno skrb Občina posveča tudi prenovi Stare elektrarne, ki bo preoblikovana v Center prihodnosti – inovativni prostor za napredne študijske programe in izobraževanje prihodnjih strokovnjakov. Center bo postal ključna točka povezovanja med podjetji, univerzami in raziskovalnimi institucijami. Projekt je del širšega prestrukturiranja SAŠA regije, pri čemer pričakujemo finančno podporo iz Sklada za pravični prehod. Predvideno je, da bo Center odprt do leta 2026.
Ob tem Mestna občina Velenje nadaljuje z aktivno podporo mladih tudi z dodeljevanjem štipendij. Letos smo razpisali štipendije v višini 5.400 evrov za pet študentov, ki s svojim delom prispevajo h kakovosti življenja v Velenju. Poleg tega že šesto leto zapored sofinanciramo štipendije za deficitarne poklice v sodelovanju z lokalnimi podjetji.
Vsem študentom pa želijo uspešno leto, polno znanja, izzivov in priložnosti, ki jih bodo navdihnile za svetlo prihodnost.
Vir: Mestna občina Velenje