Zelo zadovoljni so z visoko stopnjo sodelovanja med različnimi organizacijami pri zagotavljanju varnosti prebivalcev. V skladu s tem smo se dogovorili, da bomo povečali prisotnost občinskih redarjev v mestnem jedru, kar bo pomagalo zmanjšati vandalizem in preprečiti kazniva dejanja.
Skupna občinska uprava SAŠA regije je v preteklem letu izvajala naloge za 11 ustanoviteljskih občin na različnih področjih, kot so medobčinska inšpekcija, redarstvo, pravna podpora, občinsko odvetništvo, proračunsko računovodstvo, varstvo okolja, urejanje prostora, informatika.
Njihova ekipa za medobčinsko redarstvo zbira primere vandalizma in kaznivih dejanj proti infrastrukturi, ki je v lasti Mestne občine Velenje. Dogodke dokumentirajo in zavarujejo dokaze. Podatke v obliki kazenskih ovadb s predlogom za pregon storilcev pa posredujejo Policijski postaji Velenje.
V letu 2023 so zabeležili 12 takih incidentov. S kadrovskim okrepitvami službe medobčinskega redarstva bodo lahko še bolj učinkovito prisotni na terenu, kar bo še dodatno zmanjšalo vandalizem.
Letos so zaposlili 4 občinske redarje, tako ima Velenje sedaj 13 občinskih redarjev, ki opravljajo delovne naloge v 11 občinah ustanoviteljicah. Prav tako so bogatejši za vodjo medobčinskega redarstva, ki vodi celotno Službo medobčinskega redarstva.
Policijska postaja Velenje je v letu 2023 obravnavala podobno število kaznivih dejanj kot v preteklih petih letih. Na področju splošnih policijskih nalog so zabeležili najmanj kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru v petletnem obdobju. Število prometnih nesreč se je nekoliko povečalo, prav tako število lažjih in hudih telesnih poškodb, v enem primeru je žal prišlo do smrtnega primera.
Medobčinska LAS Velenje je v lanskem letu izvedla različne brezplačne preventivne programe, kot so Šola za starše – Otroci so naše največje bogastvo, Družinska rekreacija, Pogovarjajmo se, prisluhnimo otroku in ne zatiskajmo si oči ter projekt Neverjetna leta – treningi starševstva.
Finančno so podprli tudi terapevtsko skupino zdravljenih alkoholikov Breza v Velenju in tradicionalni Tek očkov. S številnimi projekti so v letu 2023 informirali mlade, ozaveščali ter spodbujali k bolj kvalitetno preživljanje prostega časa in razvijanje potencialov mladih. Prav tako so organizirali dva kreativna natečaja na temo medvrstniškega nasilja.
Program dela Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Velenje temelji na smernicah Agencije za varnost v cestnem prometu RS, vključno s predlogi članov, šol, vrtcev in občanov. Glavni cilj je izboljšati izobraževanje in usposabljanje udeležencev v cestnem prometu, zagotoviti učinkovito izvajanje cestnoprometnih predpisov ter izboljšati varnost cestne infrastrukture.
Poseben poudarek je namenjen zaščiti ranljivih udeležencev v prometu, kot so otroci, starejši, pešci in kolesarji. Skozi preventivne akcije si prizadevajo zmanjšati število prometnih nesreč s hujšimi telesnimi poškodbami in se približati cilju »vizije nič«, kjer bi zmanjšali število prometnih nesreč s hudimi telesnimi poškodbami.
Vir: Mestna občina Velenje