Knjigobežnica je nekakšna vmesna postaja za knjige, ki se selijo od enega bralca k drugemu in delujejo po principu “prinesi – odnesi“: doma prebrano knjigo, ki je ne potrebuješ več, prineseš v knjigobežnico, iz nje pa vzameš novo knjigo za branje.
V Tresimirjevem parku je postavljena knjigobežnica, namenjena predvsem otrokom, vključno z najmlajšimi. Posebnost te knjigobežnice je njena oblika – izdelana je iz macesnovega lesa, poleg omarice pa je postavljena tudi klop, kjer lahko najmlajši izberejo knjigo in takoj začnejo z branjem.
V Kajuhovem parku pa je postavljena knjigobežnica s poudarkom na knjigah za odrasle.
Otvoritev v Tresimirjevem parku je zaznamoval nagovor župana Borisa Goličnika, ki otroke spodbuja k branju: “Branje je zelo pomembno in ga boste potrebovali in uporabljali celo življenje za najrazličnejše namene. V knjigah pa boste našli številne zanimivosti, uporabne informacije in lahko boste pobegnili v svet domišljije”. Župan je ob tem citiral tudi slovensko publicistko Manco Košir: “Ni važno, kakšno knjigo bereš, samo da bereš.”
“Najdite si torej knjigo z vsebino, ki vam je blizu in uživajte v branju,” je ob otvoritvi povedal župan. Otvoritve so se udeležili najstarejši otroci iz vrtca in najmlajši šolarji.
Zbrane je nagovoril tudi direktor Knjižnice Velenje, Drago Martinšek, ki je v svojem govoru poudaril pomen knjigobežnic: “Knjigobežnica – to ne pomeni, da knjige bežijo. Knjige pridejo in odidejo, vmes pa se ustavijo v vaših mislih, glavah in spominih,” Ob tej priložnosti se je zahvalil Občini Šoštanj za podporo bralni kulturi.
Program otvoritve je popestril prisrčen nastop učencev prvih razredov OŠ Karla Destovnika-Kajuha, ki so pod mentorstvom svojih učiteljic pripravili simpatično popestritev dogodka.
Postavitev knjigobežnic je del prizadevanj Občine Šoštanj za pridobitev naziva “Branju prijazna občina”, za kar si že dlje časa prizadevajo.
Mednarodni dan pismenosti in Nacionalni mesec skupnega branja
8. september je od leta 1966 razglašen za Mednarodni dan pismenosti. V Sloveniji, med 8. septembrom in 7. oktobrom, poteka Nacionalni mesec skupnega branja, ki je letos osredotočen na branje v javnih prostorih. Cilj te pobude je spodbuditi branje zunaj klasičnih okolij, kot so domovi in knjižnice, ter ga prenesti v javne prostore, kot so muzeji, parki in igrišča.
Knjigobežnici, ki jih je Občina Šoštanj odprla v sodelovanju z Mestno knjižnico Šoštanj, sta zasnovani tako, da branje približata vsem generacijam in pokažeta, kako zabavno in dostopno je lahko branje na vsakem koraku in v vsakem kotičku mesta.
Vir: Občina Šoštanj