Zbrane je v uvodnem nagovoru pozdravil župan mestne občine Velenje, Peter Dermol, ki je izpostavil, kako pomembno je ohranjati spomin na narodno osvobodilni boj, a ne s ciljem netenje nemira v skupnosti, ampak zaradi spominov, ki na pretekla dogajanja še živijo.
Poudaril je, da ne glede na to, da v bližini potekajo vojne, moramo vsi skupaj ohranjati mir in ohranjati kar so nam v preteklosti priborili naši predniki. Tudi za naše zanamce je potrebno ohranjati doseženo mirnost in zagotovili normalno življenje vsem.
Zbrane je nagovorila tudi Andreja Katič, podpredsednica ZB NOB Velenje, ki je hvaležna vsem, ki obujajo spomin na legendarno divizijo. Tudi ona v svojem govoru poudarja, da se moramo skupaj boriti za mir, kljub temu, da se po svetu odvijajo vojne. Skupaj moramo graditi mirno sožitje, spoštovanje, tovarištvo, pomoč sočloveku in poskrbeti, da bo tudi prihodnost takšna, kot so se borili zanjo naši borci, svetla in svobodna.

Slavnostni govornik na dogodku pa je bil dr. Aleksander Jevšek, minister za kohezijo in regionalni razvoj vlade RS, ki je najprej pozdravil vse zbrane na dogodku. Na kratko je opisal pot najmočnejše enote NOB vojske Slovenije, legendarne XIV. divizije, ki je imela cilj združiti Slovence in odstraniti sovražnike iz domovine. Slovenija je imela 3 okupatorje, ki so imeli uničujoče načrte in namen, da bi Slovenci v 4-5 letih izginili. Najslabše razmere so bile na Štajerskem.
V preprečitev najhujšega so poslali XIV. divizijo, ki je 6. januarja 1944 začela 300 km dolg pohod iz Suhorja preko Sedlarjevega, Gračnice, Socke, Kozjaka, Pake, Graške Gore, Raven in Zavodenj, ter končala svojo pot 21. februarja 1944. V boju je 1/3 borcev umrlo, 1/3 pa je bilo ranjenih.
14. divizija nosi veliko zaslug, da danes živimo svoji državi, v leta 1991 osvojeni demokratični, samostojni in relativno bogati državi.
Tako kot predhodnika je poudaril, da si moramo ljudje sami prizadevati za mir, svobodo, ljubezen do domovine, za kar so se borili junaki divizije. Ministra veseli, da spomin nanje vsako leto oživi. Omenil je tudi pesnika, Karla Destovnika Kajuha, katerega 80. obletnica smrti je jutri, 22. februarja.
Svoj nagovor je zaključil z verzi kajuhove poezije:
Proč vrzimo trudne misli –
ni je smrti brez življenja,
ni svobode brez trpljenja,
se prešlo bo kakor kalna reka.
Proč jo vržeš, če pretesna je obleka.
Človek, novi človek vstal bo iz človeka.
Proslave so se udeležili tudi nekdanji župan, Srečko Meh, župani sosednjih občin ter predstavniki Združenje borcev NOB.

Tekom proslave je potekal tudi bogat spremljevalni program, kjer so sodelovali:
• Boštjan Oder
• Petra Hribernik
• Primož Kranjc
• Vokalna skupina Prima Nota
• Mešani pevski zbor Gorenje

Spominska slovesnost je ponudila priložnost, da se spoštljivo poklonimo pogumu, žrtvovanju in boju XIV. divizije za svobodo.



















































