Mestna občina Velenje je od leta 2004 nosilka naziva “občina po meri invalidov”, ki jim ga je podelila Zveza delovnih invalidov Slovenije in ga z ponosom ohranjajo še danes. V lanskem letu so izvedli številne aktivnosti, vključno z delovnim srečanjem s predstavniki invalidskih organizacij v Galeriji Velenje decembra, ob mednarodnem dnevu invalidov. Ob tej priložnosti so pripravili tudi publikacijo z relevantnimi informacijami za invalide.
Vsako leto pa župan povabi invalide na sprejem, kar dodatno krepi povezanost skupnosti.
Občina se dosledno ravna po smernicah Programa za izboljšanje življenja invalidov v Mestni občini Velenje za obdobje 2018–2021, pri čemer trenutno pripravljajo nove strategije. V Velenju deluje tudi Svet za invalide.
Mestna občina Velenje zagotavlja številne storitve in prilagoditve za invalide, vključno z:
- brezplačnimi prevozi s Kameratom za starejše in gibalno ovirane občane,
- nameščenimi slušnimi zankami v ključne objekte: sejna dvorana MO Velenje, Vila Bianca, Dom kulture Velenje, Knjižnica Velenje, MDGN Velenje, cerkev Sv. Martina,
- taktilnimi oznakami za slepe in slabovidne: Rudarska cesta, podhod pri Pošti Velenje, Knjižnica Velenje,
- urejenimi dostopi za invalide na javnih cestah in ulicah v mestu (prilagajanje in gradnja pločnikov, klančin, ponižanje robnikov, zaris parkirnih mest za invalide, naprave za zvočne signale na semaforjih),
- omogočenim brezplačnim prevozom po mestu (z Lokalcem, 2 avtobusa imata tudi rampo za invalide),
- urejene javne sanitarije, ki omogočajo dostop tudi osebam z oviranostmi (glasbena šola, zdravstveni dom, Center Nova, Avtobusno postajališče Velenje),
- sprejemanjem predlogov in vprašanj na spletni strani https://pobude.velenje.si/,
- omogočenimi brezplačnimi toplimi obroki v javni kuhinji,
- izvajanjem projekta Donirana hrana,
- pridobitev izredne denarne pomoči,
- Odbor za pomoč občankam in občanom, ki pomaga tistim, ki to najbolj potrebujejo,
- trije razvojni oddelki v Vrtcu Velenje so ustrezno opremljeni tako, da imajo otroci zagotovljene čim boljše pogoje glede na primanjkljaje v razvoju
- v ŠRZ Rdeča dvorana Velenje omogočajo invalidom nakup cenejših vstopnic za koriščenje bazena, savne in fitnesa, osebe, ki jih spremljajo pa imajo brezplačne vse vstope.
Kot občina po meri invalidov načrtno razvijajo, spodbujajo in uresničujejo dejavnosti in ukrepe, ki pomembno prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja invalidov in njihovih družin. Tako ustvarjajo možnosti za njihovo socialno vključenost in aktivno udeležbo v družbenem življenju občine ter omogočamo udejanjanje njihovih pravic, kot človeka in državljana.
S projektom “Občina po meri invalidov” si prizadevajo izboljšati obveščanje in ozaveščanje občanov o položaju, pravicah in potrebah invalidov ter njihovem uveljavljanju kot neodvisnih državljanov. Spodbujajo njihovo integracijo v vsa dogajanja v občini, kot so konference, okrogle mize, informacijske točke in ozaveščanje otrok v osnovnih šolah.
Na občini zagotavljajo pogoje za vključevanje invalidov v procese odločanja na občinski ravni, še posebej na področjih, ki so za njih pomembna, kot so Aktivi delovnih invalidov.
V Mestni občini Velenje razvijajo podporno okolje, službe in programe, ki omogočajo čim bolj neodvisno življenje invalidov in poudarjajo njihove sposobnosti. Med te programe sodijo:
- zaposlovanje invalidov,
- pomoč na domu,
- izvajanje programov Zdravstvenega doma Velenje,
- zaposlitvena rehabilitacija,
- socialna vključenost in
- brezplačni obiski prireditev za invalide.
Aktivno odpravljajo ovire, ki onemogočajo ali otežujejo neodvisno življenje invalidov, kot so urejanje dostopov, namestitev klančin, označevanje parkirnih mest, namestitev dvigal in stopniščnih vzpenjalcev ter prilagoditev bankomatov za slepe in slabovidne. Poleg tega izvajajo dodelitve in menjave stanovanj za invalide, omogočajo brezplačno uporabo dvoran, sofinancirajo programe invalidskih društev in sofinancirajo javna dela.
V začetku lanskega oktobra je župan v Domu kulture Velenje, sprejel starejše občane in občane z različnimi oviranostmi. Decembra pa so v Galeriji Velenje pripravili delovno srečanje s predstavniki invalidskih organizacij ob mednarodnem dnevu invalidov.
S predstavniki več kot 20 društev, ki urejajo in skrbijo za invalide in osebe s posebnimi potrebami, je župan Mestne občine Velenje, Peter Dermol, s sodelavci razpravljal o različnih ovirah, s katerimi se soočajo v vsakdanjem življenju, in potencialnih izboljšavah, na katere lahko MOV zaradi svojih izkušenj lažje opozorijo in se le te morebiti spregleda.
Delovno srečanje so zaključili z nekaj konkretnimi sklepi za infrastrukturne izboljšave in izboljšave za senzorno ovirane. Takšna srečanja bodo organizirali vsaj enkrat letno, da zagotovijo stalno izboljševanje pogojev za invalide v velenjski občini.
Vir: Mestna občina Velenje