Muzej Velenje praznuje 67 let
Na današnji dan, 3. novembra 1957, je bila v Velenju slovesno podpisana ustanovna listina Muzeja slovenskih premogovnikov. Za svoj dom je izbral čudovite prostore na Velenjskem gradu, kjer tudi danes, kot Muzej Velenje, pripoveduje zgodbe naše dediščine.
V Muzeju Velenje bodo ob obeležitvi rojstnega dne muzeja, ki ga praznujejo 3. novembra, pripravili posebno javno vodstvo po stalnih razstavah na Velenjskem gradu, ki se bo odvijalo 5. novembra ob 17. uri.
Med stalne razstave spadajo: Mastodonti, Afrika, Med romantiko in barokom, Grajska kapela, Stalna razstava kiparja Cirila Cesarja, Umetniška zbirka Galerije Velenje/20. in 21. stoletje,…
Dogodek daje priložnost, da vsi ljubitelji zgodovine in kulture še globlje spoznajo bogato dediščino Velenja in njegove okolice.
Obiskovalce bo skozi stalne razstave muzeja popeljala Alma Javornik, kustosinja pedagoginja Muzeja Velenje, ki bo s svojim znanjem in strokovnim vodenjem obogatila izkušnjo obiskovalcev ter jim približala skrite zgodbe razstavljenih predmetov in zbirk.
Drugi dogodek, ki bo potekal v sredo, 6. novembra, ob 17. uri pa vključuje mesečno strokovno vodstvo, ki je posvečeno ne le stalnim, temveč tudi občasnim razstavam v Muzeju usnjarstva na Slovenskem. Z obiskom bodo udeleženci imeli priložnost raziskati dediščino usnjarstva, pomembno obrt, ki je močno zaznamovala zgodovino in razvoj regije.
Muzej usnjarstva na Slovenskem v Šoštanju temelji na bogati dediščini usnjarstva, ki sega v leto 1788, ko je bil ustanovljen usnjarski obrat. Začetki te tradicije segajo v družino Vošnjak, ki je usnjarstvo razvijala že od 16. stoletja v Slovenj Gradcu. Kasneje so se posamezni člani družine preselili v trg Vitanje, leta 1750 pa so prišli v trg Šoštanj, kjer so nadaljevali s to pomembno obrtjo.
Ob tej posebni priložnosti Muzej Velenje vabi, da se pridružite praznovanju obletnice Muzeja Velenje ter skozi voden ogled doživite kulturno bogastvo kraja in zgodovinske zgodbe, ki jih skrbno varuje muzej.
Vir: Muzej Velenje