Skupaj z direktorjem Zdravstvenega doma Velenje, Janezom Kramarjem, in ostalimi sodelavci so si ogledali načrte za prihodnost. Poudarek je bil na prihajajočih projektih, med katerimi izstopa ureditev Satelitskega urgentnega centra, ki bo zagotovil še boljšo nujno zdravstveno oskrbo v regiji. Pogledali so tudi načrte za rekonstrukcijo trakta A, kjer bo po prenovi vzcvetela nova ambulanta splošne medicine, opremljena s sodobno tehnologijo.
Velenje se lahko ponosno pohvali z nazivom “Občine zdravja,” ki ga je lani podelil Nacionalni inštitut za javno zdravje. To priznanje odraža aktivno vlogo lokalne skupnosti pri spodbujanju zdravja prebivalcev ter razumevanje pomena preventive in zdravega načina življenja. Mestna občina Velenje je prav tako del slovenske mreže “Zdrava mesta – zdravje za vse”, kar potrjuje njihovo zavezanost k celostnemu pristopu k zdravju.
Letos MOV za dejavnost zdravstvenega doma namenja 106 tisoč evrov, za nujno zdravstveno varstvo še dodatnih 47.500 evrov, za razpis, preko sofinanciramo socialne in zdravstvene programe bodo namenili 60 tisoč evrov ter za preventivne programe LAS – preprečevanje zasvojenosti z drogami 31 tisoč evrov, ki zajema tudi sredstva, ki omogočajo brezplačno psihološko svetovanje preko Psihološke posvetovalnice Posvet.
Lansko leto so za dokumentacijo projekta rekonstrukcije in nadzidave trakta A, Zdravstvenega doma Velenje namenili več kot 210 tisoč evrov. V prihodnje želijo v kletnih prostorih Zdravstvenega doma Velenje urediti Satelitski urgentni center (SUC). Trenutno je v obstoječih prostorih dežurna ambulanta in drugi prostori. Idejna zasnova projektov je v pripravi. Investicijo bodo izvedli v prihodnjih letih z lastnimi sredstvi in nepovratnimi sredstvi Ministrstva za zdravje.
V lanskem letu je Mestna občina Velenje podelila dve koncesije za opravljanje javne službe v osnovni zdravstveni dejavnosti na področju splošne in družinske medicine.
Vsako leto v Velenju obeležijo 7. april, svetovni dan zdravja. Letošnje leto so ga izvedli 5. aprila dopoldan na Cankarjevi ulici z dogodkom Dan zdravja. Na 15 stojnicah so se predstavila društva s področja zdravja in preventive. Center za krepitev zdravja Zdravstvenega doma Velenje je predstavil preventivne presejalne programe DORA, ZORA in SVIT. Občanom pa so bile na voljo brezplačne meritve s področja zdravja in preventive – meritve krvnega tlaka, nasičenosti s kisikom in testiranje za funkcijsko manjzmožnost. Občanom so pri svetovanju o zdravju pomagale diplomirane medicinske sestre s specialnimi znanji, katere delujejo v okviru referenčne ambulante Zdravstvenega doma Velenje.
V okviru ZD Velenje izjemno uspešno deluje Center za krepitev zdravja, ki s svojimi programi osvešča Velenjčane. Na Trg mladosti 2 deluje tudi Psihološka svetovalnica Posvet. Svetovalnica je namenjena posameznikom, parom in družinam v duševni stiski. Izvajajo pa tudi posebna svetovanja za mladostnike med 14. in 18. letom. Aktivnost svetovanja je brezplačna. Mestna občina Velenje jim omogoča brezplačen najem prostorov in jim bo v letošnjem letu namenila 18.500 evrov.
Od leta 2004 je Mestna občina Velenje nosilka naziva “Občina po meri invalidov”. Poleg tega aktivno spodbujamo zdravo preživljanje prostega časa na različne načine, vključno z podporo društvom ter omogočanjem najema prostorov za številne dejavnosti.
Vir: Mestna občina Velenje