Dogodek se je pričel s prihodom svatov z ženinom in nevesto iz cerkve, ki so v veselo vzdušje prinesli iskrice radosti.

Sledilo je skupinsko fotografiranje, kjer so se družina in prijatelji zbrali okoli mladoporočencev. Ob svatovski mizi smo obujali tradicionalne običaje, nazdravljali in se veselili ob zabavnih igrah ter obisku oglarjev.
Glasba je odmevala naokoli, na plesišču pa smo se prepustili ritmom plesov za venček dol rajat in drugim folklornim melodijam. Tradicija nošenja kuharice na larmi je dodala še posebno noto našem praznovanju.

Na koncu sta mladoporočenca odšla naprej v hišo, medtem ko smo se svatje in obiskovalci družili ob dobri glasbi, plesu in praznični pojedini. Vsi so prispevali k čarobnemu vzdušju, ki je bilo prežeto s smehom in veseljem.

Pri izvedbi dogodka so poleg Muzeja Velenje sodelovali še:
- člani Kulturno-Prosvetnega Društva Franc Schreiner – Šentilj,
- Šaleškemu folklornemu društvu Koleda,
- Turističnemu društvu Šentilj ter
Odlično slavnostno pojedino so pripravili člani Društva zeliščarjev Velenje ter sodelavke Muzeja Velenje, Melita Dobelšek in Gabrijela Verbič. Projekt je koordinirala kustosinja muzeja, Špela Regulj.
A svatbena zgodba se tukaj ne konča, saj vas Muzej Velenje vabi, da se jim pridružite 25. oktobra na odprtju osrednje občasne razstave Venček intimnosti, skrinja pravil in duhovi na pragu: Nevestina bala skozi čas. Razstava bo osvetlila ženitovanjskih šegah nekoč in danes.
Dogodek je bil del programa Dnevi evropske kulturne dediščine / European Heritage Days in Slovenia ter akcije Z igro do dediščine, ki spodbujajo ohranjanje in prepoznavanje kulturne dediščine.



Vir: Muzej Velenje