Njegov namen je opremiti odrasle vseživljenjsko učeče se, izobraževalce in industrijske strokovnjake po vsej EU z veščinami in znanjem, ki so potrebni za spodbujanje miselnosti krožnega gospodarstva in ekološko odgovornega državljanstva.. Projektni partnerji so o prvih rezultatih, dobrih praksah in načrtovanih korakih razpravljali konec avgusta na srečanju v Velenju, ki ga je organizirala Fakulteta za varstvo okolja.
Z 400.000 EUR proračuna in trajanjem 36 mesecev (do 31. oktobra 2026), EDU4PlastiCircular prispeva k boju proti podnebnim spremembam in degradaciji okolja. Inovativni pedagoški pristopi, skupaj z ustvarjalnimi metodologijami in odprtimi izobraževalnimi viri, bodo pomagali dvigniti ozaveščenost, krepiti zmogljivosti in razvijati zelene veščine med učitelji, študenti visokošolskih zavodov ter vodstvenimi delavci in zaposlenimi v različnih organizacijah.
Izobraževanje kot ključ do ozaveščenosti
Cilj projekta EDU4PlastiCircular je povečati ozaveščenost in spodbuditi zelene prakse pri uporabi plastike v krožnem gospodarstvu in podnebno nevtralnem gospodarstvu. V okviru projekta bodo razvite inovativne metode usposabljanja, pripravljena bo zbirka najboljših praks, izdana brezplačna izobraževalna gradiva, vzpostavljena platforma za e-učenje, v usposabljanje pa bo vključenih najmanj 200 udeležencev.
Dr. Anja Bubik, vodja projekta na Fakulteti za varstvo okolja, je povedala: »Na Fakulteti za varstvo okolja smo v projektni ideji prepoznali ogromen potencial. Obremenjenost okolja s plastiko je namreč globalen problem, svetovni izziv, ki zahteva ukrepanje. In ta pobuda, ki jo je podprla Evropska unija, nam daje priložnost, da spremenimo naš odnos do odpadne plastike, izboljšamo razumevanje njihovega vpliva na naravne ekosisteme okrog nas ter spoznamo okolju prijazne rešitve. Na fakulteti dajemo poseben poudarek na pozitivne vplive, ki jih lahko ta projekt povzroči med našimi študenti in profesorji. Želimo spodbuditi spremembe v njihovem vsakodnevnem ravnanju in miselnosti, saj verjamemo, da prav izobraževalne ustanove lahko igrajo ključno vlogo pri prehodu na bolj trajnostne in okolju prijazne prakse,«
Trajni učinek skozi inovativne delovne pakete
Inovativni delovni paketi za trajnostni učinek Projekt EDU4PlastiCircular je strukturiran v petih delovnih paketih – od vodenja projekta in zasnove metodologije usposabljanja do zasnove digitalnih vsebin, izvajanja, uporabe, razširjanja in trajnosti – in je usmerjen v ustvarjanje trajnega učinka.
Rezultati projekta vključujejo:
- priročnik z najboljšimi praksami,
- digitalno knjižnico z e-knjigami,
- inovativni učni načrt,
- platformo za e-učenje ter
- digitalno izobraževalno vsebino.
Skupna prizadevanja za zeleno prihodnost
Projekt EDU4PlastiCircular je dokaz moči medsektorskega sodelovanja, ki vključuje visokošolske zavode, nevladne organizacije, podjetja, oblikovalce politik in širšo skupnost v skupnem prizadevanju za ublažitev škodljivih učinkov plastičnih odpadkov. Projekt poudarja ključno vlogo izobraževanja pri doseganju trajnostne in na podnebne spremembe odporne prihodnosti.
„Plastika in mikroplastika postajata globalni ekološki problem: borimo se proti njemu skupaj, preden bo prepozno!“
O projektu EDU4PlastiCircular
EDU4PlastiCircular – Izobraževanje o plastiki v krožnem in podnebno nevtralnem gospodarstvu – Preprečevanje kopičenja odpadne plastike v okolju, je pionirska pobuda, katere cilj je z izobraževanjem spremeniti odnos in vedenje do uporabe plastike. Projekt, ki ga sofinancira Evropska unija, združuje konzorcij partnerjev, ki si prizadevajo za spodbujanje načel krožnega gospodarstva in ekološko odgovornega državljanstva.
Vodilni partner projekta je Politehnična univerza v Temišvaru (Romunija), drugi partnerji pa so Universitat Politecnica de Valencia (Španija), Universitatea Transilvania in Brasov, (Romunija), Universita degli studi dell’Insubria (Italija), Dermol svetovanje d.o.o. (Slovenija), Fakulteta za varstvo okolja (Slovenija).
Vir: Fakulteta za varstvo okolja