Na srečanju so partnerji projekta pregledali dosedanje aktivnosti in razpravljali o vzpostavitvi ter nadaljnjem razvoju mednarodne mreže za promocijo in zaščito dediščine premogovništva v rudarskih regijah.
Prvi dan je bil posvečen predstavitvam, osredotočenim na ohranjanje in promocijo rudarske dediščine kot pomembne kulturne dediščine Evropske unije.
Drugi dan pa so gostje obiskali Muzej premogovništva Slovenije, si ogledali zbirke na Velenjskem gradu in območje sanacije ugreznin v Premogovniku Velenje.
Projekt CoalHeritage je projekt spremljajočih ukrepov RFCS, ki si prizadeva igrati glavno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb in omilitev njihovih morebitnih negativnih vplivov na lokalne skupnosti in prebivalce v premogovnih regijah.
Konzorcij šestih partnerjev iz petih evropskih držav združuje strokovnjake na področju ohranjanja kulturne dediščine, kar daje projektu CoalHeritage ključno vlogo pri zaščiti in promociji rudarske dediščine ter podpori trajnostnega razvoja v teh regijah.
Srečanje je poleg predstavnikov Premogovnika Velenje vključevalo tudi priznane strokovnjake iz Nemčije, Francije, Grčije in Poljske vanj pa so vključene tudi naslednje družbe:
- CERTH (koordinator),
- KOMAG,
- BRGM,
- GIG,
- DMT-THGA in
- Premogovnik Velenje.

“Projekt CoalHeritage, ki je podprt in financiran s strani evropskih projektov za premog in jeklo RFCS, je osredotočen predvsem na ohranjanje in promocijo rudarske dediščine kot kulturne dediščine Evropske unije.Promocija in širitev projekta med deležnike niso le aktivnosti, temveč ključna strategija, ki bo zagotovila, da bo imel naš projekt trajen in pozitiven vpliv na okolje. S skupnimi močmi lahko zaščitimo in ohranimo bogato dediščino premogovniških krajev ter jih spremenimo v privlačne in zanimive turistične točke tudi za prihodnje generacije,” je izjavila Tadeja Jegrišnik.
V sklopu srečanja sta bila predstavljena tudi dva primera dobrih praks ohranjanja industrijske kulturne dediščine. Tatjana Dizdarevič, direktorica Centra za upravljanje z dediščino živega srebra, je delila izkušnje pri ohranjanju rudarske kulturne dediščine v Idriji, medtem ko je Tadeja Jegrišnik predstavila delovanje in aktivnosti Muzeja premogovništva Slovenije.

Vir: Premogovnik Velenje