Med pomembnejšimi točkami so bile določitev cene socialno varstvene storitve »pomoč družini na domu«, sprejetje Letnega programa športa, ki služil kot podlaga za objavo javnega razpisa za sofinanciranje programov športa. Določili pa so tudi višino plačila za pogrebne govore.
Posebno pozornost so svetniki namenili ceni toplotne energije, ki jo je podrobno predstavil direktor KP Velenje, d. o. o., Gašper Škarja. Svetniki so sprejeli rebalans proračuna in pravilnik o energijsko toplotnem dodatku, ki bosta služila kot podlaga Občini Šoštanj za omogočanje pomoči najranljivejšim občanom pri zmanjšanju stroškov ogrevanja od januarja do aprila 2024.
Občina bo nudila subvencijo v višini 10 evrov brez DDV na MWh za toploto v januarju in februarju ter 5 evrov brez DDV za marec in april.
Poleg subvencije, bo s pravilnikom pomagala najranljivejšim s pomočjo v višini 40 % vrednosti položnice za toploto, vendar ne več kot 150 evrov. Pomoč ni omejena samo na tiste, priključene na toplovod, ampak je na voljo vsem, ki izpolnjujejo pogoje, pri čemer bo potrebno vlogo vložiti na Občini Šoštanj. Vloga bo objavljena v prihodnjih dneh.
Rebalans proračuna je bil potrjen tudi zaradi naknadnih vplačil Komunalnemu podjetju Velenje, kar bo preprečilo insolventnost podjetja.
Na seji je bil prisoten tudi vodja civilne iniciative Šoštanj, Valter Kolar in vodstvo Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki je predstavilo projekt Plavajoče sončne elektrarne (PSE) Družmirje. HSE želi, da Občina Šoštanj vodi postopke za sprejem prostorskega izvedbenega akta, kar bi omogočilo hitrejše pridobivanje gradbenega dovoljenja.
Kot je bilo poudarjeno na seji, bi Občina Šoštanjmorala sprejeti Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) skupnega pomena.
Direktor HSE Invest, mag. Jure Šimic, je predstavil Projekt PSE, medtem ko sta na vprašanja svetnikov odgovarjala generalni direktor HSE, dr. Tomaž Štokelj, ter generalni direktor Termoelektrarne Šoštanj, mag. Branko Debeljak.
Župan, Boris Goličnik, je ob soglasni podpori svetnikov poudaril, da si Občina Šoštanj želi natančno vedeti, kakšne koristi bodo občani imeli od tega projekta.
“Stvari morajo biti dorečene in podpisane,” je dejal župan ter svetnike seznanil, da je HSE na Občino Šoštanj naslovil dopis, v katerem izraža željo, da občina preuči možnosti vodenja postopka za Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN).
Občina je kot odgovor na dopis že podala devet zahtev, do katerih se mora HSE pisno opredeliti.
Udeleženci so dogovorili, da bo HSE pripravil odgovor na vse navedene točke, med katerimi je tudi nižja nakupna cena toplote za sistem daljinskega ogrevanja. HSE se mora do teh točk izjasniti pisno, šele nato bo Svet Občine Šoštanj lahko sprejel stališče glede obravnavane teme.
Seja je trajala več kot tri ure, saj so se svetniki pogovarjali o trenutno aktualnih temah, ki bodo imele dolgoročne učinke na občane.
Soglasno so potrdili tudi Sklep o zahtevah Sveta Občine Šoštanj po razbremenitvi cene toplotne energije za odjemalce v občini Šoštanj.
Župan se je na koncu seje zahvalil svetnikom za aktivno sodelovanje in njihov prispevek k dobrobiti prebivalcev Občine Šoštanj.
Vir: Občina Šoštanj