Cilj tega vključujočega družbenega procesa je zagotoviti visoko kakovost življenja in delovne pogoje za vse prebivalce regije, da nihče ne bo zapostavljen. Trenutno so najbolj aktivni pri pripravi vsebin zakonov za postopno zapiranje Premogovnika Velenje in razvojno prestrukturiranje SAŠA regije, pod sloganom “Nova smer naprej.“
Vloga in Pomen CPP
Center za pravični prehod (CPP) je osrednja informacijska in povezovalna točka ter nudi podporno okolje za investitorje in prebivalce v regiji. Njegovo delovanje je ključnega pomena za Savinjsko-šaleško regijo, saj uspešna transformacija zahteva sodelovanje vseh deležnikov, povezovanje med njimi in učinkovito izmenjavo informacij med gospodarstvom, institucijami in prebivalci.
Center prenaša znanja in izkušnje iz drugih premogovnih regij po svetu, ustvarja projektne ideje in nudi podporo pri iskanju finančnih virov. Med ključne naloge centra sodijo:
- obveščanje o procesu pravičnega prehoda,
- mentoriranje pri prijavi na razpise,
- organizacija usposabljanj in predavanj,
- mreženje deležnikov in
- vzpostavljanje partnerstev.
Vzpostavili so celovit sistem usposabljanj, ki razvijajo ključne kompetence znotraj regije in olajšujejo prehod. Cilj je, da se z izvedbo teh različnih usposabljanj povečuje motivacija zaposlenih in širšega kroga prebivalcev SAŠA regije ter krepi konkurenčnost in uspešnost organizacij v regiji. Trenutno je v ospredju priprava vsebinskih izhodišč za zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o razvojnem prestrukturiranju SAŠA regije, ki jih oblikujejo v sodelovanju z različnimi deležniki.
Koordinacija regijskih delovnih skupin in sodelovanje širše skupnosti tvorita vključujoč družbeni proces za dosego ciljev pravičnega prehoda. Prav tako pripravljajo študijo o socio-ekonomskih posledicah predčasnega zapiranja Premogovnika Velenje, ki bo služila kot podlaga za argumentirano razpravo in sprejem najboljših možnih odločitev glede izhoda iz premoga.
Center za pravični prehod je vključen v vse ključne dokumente pravičnega prehoda SAŠA regije, kot so Nacionalna strategija za izstop iz premoga, Območni načrt za pravični prehod SAŠA regije in Območni razvojni program SAŠA regije. Financiran je iz Sklada za pravični prehod kot tehnična pomoč. Aktivnosti centra za obdobje 2022–2027 (+2) so določene v Programu Centra za pravični prehod SAŠA, letni načrti pa so opredeljeni v vsakoletnem Akcijskem načrtu, ki ga potrdi organ upravljanja Sklada za pravični prehod (Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj).
Njegovo izvajanje se spremlja s pomočjo kazalnikov in ciljnimi vrednostmi. Razvojna agencija SAŠA organu upravljanja Sklada za pravični prehod redno poroča o izvajanju programa centra, in sicer kvartalno in letno. Za delovanje centra je v obdobju 2022–2029 namenjenih več kot 3 milijone EUR iz tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.
Center za pravični prehod (elektronski naslov cpp@ra-sasa.si) deluje na dveh lokacijah: v prostorih Razvojne agencije SAŠA na Savinjski cesti 2 v Nazarju in v upravni stavbi Mestne občine Velenje na Titovem trgu 1 v Velenju. Vodja centra je Katarina Ostruh.
Več informacij je na voljo na spletni strani centra https://cpp-sasa.si/.

Vir: Mestna občina Velenje