Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je sklical krizni štab zaradi več hudih neurjih v preteklih dneh. Na območju Velenja so gasilci največkrat posredovali zaradi razkritja streh, podrtja dreves in črpanja vode. Sprožilo se je tudi več kot 50 zemeljskih plazov. Padla drevesa pa naj bi jeseni zamenjali z novimi.
Včeraj so se v mestni hiši sestali vodstvo Mestne občine Velenje (MO Velenje), predstavniki Civilne zaščite MO Velenje, gasilcev, Policijske postaje Velenje, Komunalnega podjetja Velenje, koncesionarjev in komisije za urejanje drevnine, zelenic in nasadov v velenjski občini. Župan MO Velenje Peter Dermol se je uvodoma vsem zahvalil za trud in prizadevnost. Predlagal je, da se krizni štab sestane vsakič, ko bo to zaradi nepredvidljivih posledic vremena potrebno. Župan si je včeraj z ekipo tudi ogledal posledice neurij na terenu.
Foto: MOV
V preteklih dneh je bilo na delu kar 2.173 gasilcev
Gasilci so v času od 13. julija do včeraj izvedli 578 intervencij, v katerih je sodelovalo 2.173 gasilcev s 451 vozili. Intervencija je bila največkrat potrebna zaradi razkritja streh, podrtja dreves in črpanja vode. Sprožilo se je tudi več kot 50 zemeljskih plazov in bojijo se, da se bo v teh dneh še kakšen, saj je zemlja povsod zelo prepojena z vodo. Na srečo pa ni bilo nobene hujše poškodbe ljudi in tudi voda v velenjski občini je pitna ter je ni potrebno prekuhavati, kot v mnogih drugih občinah. Tudi vse ceste so prevozne.
Plaz Jakec. Foto: MOV
Padla drevesa bodo nadomestili z novimi
»V zadnjih dneh smo žal morali odstraniti tudi veliko dreves. Vsa drevesa je skrbno pregledala komisija za urejanje drevnine, zelenic in nasadov v sodelovanju s priznano arboristko Natašo Dolejši,« so zapisali na velenjski občini in dodali, da bodo vsa padla drevesa v jesenskem času nadomestili z novimi.
V prihodnosti želijo zmanjšati posledice tudi s pomočjo prostovoljcev
Sprejeta je bila odločitev, da se bo krizni štab po ocenitvi škode ponovno sestal in se posvetoval o možnostih za zmanjšanje posledic vremenskih ujm v prihodnje. Dogovorili pa so se tudi, da bodo k pomoči pozvali prostovoljce, ki bi lahko pomagali recimo tako, da bi polnili protipoplavne vreče, ali pomagali pri čiščenju pločnikov zaradi vej oz. odstranjevali manjše posledice neurij.
MO Velenje se zahvaljuje vsem gasilcem, predstavnikom civilne zaščite in vsem drugim, ki so kakorkoli pomagali v teh kriznih vremenskih razmerah. Občanke in občane pa naproša za strpnost in razumevanje, saj v kratkem času vseh težav žal ni mogoče rešiti. »Škodo je <potrebno skrbno oceniti in nato bo potrebno sprejeti tudi dolgoročnejše ukrepe, ki bodo pripomogle, da bo takšnih posledic v prihodnje čim manj,« dodajajo na občini.