Mednarodni dan gastroshize praznujejo po vsem svetu z osvetlitvijo mest v zeleno, uradno barvo gastroshize, vsako leto 30. julija.
Gastroshiza je prirojena genetska napaka, ki se razvije že v maternici in je vidna na ultrazvočnem pregledu. Gastroshiza je stanje, pri katerem pride do okvare trebušne stene, skozi katero izstopajo trebušni organi, najpogosteje črevesje, včasih pa tudi drugi organi. To stanje je mogoče diagnosticirati z ultrazvokom med nosečnostjo, pri čemer se dokončna diagnoza običajno postavi okoli 16. tedna, saj se do takrat organi še naravno razvijajo izven ploda. Po porodu je nujna vsaj ena operacija za vrnitev organov v trebušno votlino. Trajanje bolnišničnega zdravljenja, potek okrevanja in končne posledice so za vsakogar različni. Gastroshiza se pojavi v povprečju pri enem od 2000 novorojenčkov, vzrok za njen nastanek pa še ni znan.
Fundacijo Global Gastroschisis je leta 2009 ustanovila Meghan Rauen v spomin na svojega sina Averyja, ki je živel štiri mesece in umrl 30. julija 2009. Zato je bil prav ta datum izbran za dan ozaveščanja o gastroshizi.
V Velenju bomo na pobudo Azre Omerović, matere deklice Naje, ki je rojena z gastroshizo, osvetlili Visto. Azra je članica The Global Gastroschisis Foundation in v sodelovanju z drugimi materami z območja Balkana sodeluje pri organizaciji Mednarodnega dneva gastroshize (Gastroschisis Awareness Day) na našem območju.
Vir: VISTA park z razgledom; Visit Šaleška