Malo pred deveto uro se je v Rdeči dvorani začelo dogajanje v sklopu 3. WRO državnega prvenstva z roboti. S pozdravnimi nagovori sta dogodek otvorila župan MOV Peter Dermol in ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh.
Ljudska univerza Velenje ima licenco za organizacijo in izvajanje slovenskega tekmovanja WRO-WORLD ROBOT OLYMPIAD™, saj verjamejo v izjemno vrednost, ki jo tovrstno tekmovanje prinaša mladim. S tem, ko organizirajo WRO Slovenija, omogočajo mladim, da pokažejo svoje talente, razvijajo kritično mišljenje in se učijo timskega dela.
V okviru dogajanja so priredili tudi tiskovno konferenco, kjer so misli o prvenstvu strnili župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, vodja sektorja za digitalno vključenost pri Ministrstvu za digitalno preobrazbo Mojca Štruc in direktor za korporativne in mednarodne odnose pri Edutus Egyetem Peter Tamas Szilasi. Tiskovno konferenco je povezovala direktorica Andragoškega zavoda Ljudske univerze Velenje Brigita Gorjup.
Župan Peter Dermol se je zahvalil Andragoškemu zavodu Ljudska univerza Velenje, pobudniku ideje za organizacijo tekmovanja v Velenju. “Če je kdaj pravi čas in kje pravo mesto za to, je to Velenje, mesto, ki lahko ustvari takšno priložnost in mladim ponudi možnost, da se z robotiko začnejo aktivneje ukvarjati. Že samo število prijav vsako leto dokazuje, da je interesa vedno več in da so mladi to priložnost prepoznali,” je povedal. “Za Velenje je to izjemnega pomena, ker smo v obdobju prestrukturiranja, ko bodo nova spoznanja, inovacije in ustvarjalnost več kot dobrodošla, ne samo za mlada, inovativna podjetja, tudi večje gospodarske družbe vedno znova potrebujejo ta znanja in sposobnosti. V Mestni občini Velenje s takšnimi dogodki ponujamo dobro podporno okolje za razvoj robotike in za odpiranje novih delovnih mest, ki bodo sodobna, z višjo dodano vrednostjo, takšna, kot si jih vsi skupaj želimo. Zato sem vesel, da se mladi in šole vedno bolj množično vključujejo.”
“Zelo smo veseli dogodkov, kot je današnji,” pa je dejala vodja sektorja za digitalno vključenost pri Ministrstvu za digitalno preobrazbo Mojca Štruc. »Na začetku bi opozorila na zmotno prepričanje, da so mladi uspešni pri digitalnih kompetencah. Temu v resnici ni čisto tako. Pri osnovnih digitalnih kompetencah še lahko rečemo, da smo v povprečju evropske unije, ko pa govorimo o naprednih ali strokovnih digitalnih kompetencah, pa zaostajamo. Takšna znanja ima samo 28 odstotkov mladih do 29 let. Povpraševanje na trgu je izjemno, primanjkuje nam strokovnjakov s tega področja, zato je res pomembno tako za Slovenijo kot za Velenje, ki je na pragu prestrukturiranja, da se tovrstni dogodki dogajajo, da so uspešni, pozitivno naravnani in da odpirajo možnosti ter mladim pokažejo, kaj vse je mogoče in kaj vse se da.”
Beseda je na koncu pripadla še direktorju za korporativne in mednarodne odnose pri Edutus Egyetem, Petru Tamasu Szilasi. »Brez dvoma vstopamo v novo ero, v ero robotov oz. strojev, zato je pomembno, da otroci razumejo, kako z njimi operirati.« Poudaril je, da mladi ne smejo biti zgolj uporabniki, temveč jih moramo učiti, da znajo s stroji upravljati, jih razvijati, z njimi in preko njih komunicirati. »Tisti, ki bodo imeli te sposobnosti, bodo voditelji v novi družbi. Zato verjamemo v takšna tekmovanja.« Da trenutni izobraževalni sistem še ni pripravljen, da bi vodil otroke v takšno prihodnost, je nadaljeval. »Potrebujemo takšne dodatne aktivnosti, priložnosti, da se lahko otroci učijo. Tekmovanja so vedno odlična, ker spodbudijo tekmovalno naravo otrok, kar odpre njihove misli in jim prinese neko notranjo motivacijo.« Dodal je še, da je tekmovanje v Sloveniji eno izmed najboljših. »Mogoče celo najboljše.« Zato so z veseljem podprli AZ Ljudska univerze Velenje pri prijavi za organizacijo evropskega prvenstva, ki bo naslednje leto.
»Z veseljem potrjujemo, da bo Velenje skupaj z Ljubljano gostilo evropsko prvenstvo iz robotike,« je na koncu potrdila Brigita Gorjup.