V taktično vajo so se vključili predstavniki Policije, vključno z Generalno policijsko upravo, Policijsko upravo Celje, Specialno enoto, policijskimi pogajalci,…
Organizator vaje je Služba za korporativno varnost Skupine HSE v sodelovanju s Premogovnikom Velenje.
Taktična vaja je potekala v skladu z medsebojnim sporazumom o sodelovanju med HSE in Policijo.
Glavni namen vaje je izobraževanje obeh strani, strokovno usposabljanje, izpopolnjevanje ter oblikovanje skupnih dobrih praks pri zagotovitvi varnosti v in na objektih proizvodnje ter ostalih območjih, kjer se nahaja infrastruktura HSE oziroma družb Skupine HSE.
Uroš Podobnik, poslovni direktor HSE: »Današnja vaja je primer dobre prakse, kako učinkovito ravnati v primeru morebitnih kriznih razmer, in dokaz odličnega sodelovanja skupine HSE s Policijo. Naš skupen cilj je biti čim bolje pripravljen na izzive, ki jih prinašajo vsakdanje situacije v energetiki, saj gre za eno ključnih družbenih panog, ki zagotavlja nemoten potek vsakdana. Strokovno in praktično znanje na tem področju bomo zato še naprej redno nadgrajevali.«
“Glavni cilj izvedbe vaje je bilo usposabljanje vseh udeležencev pri reševanju krizne situacije. Dogodek se je simuliral v jami, kar je predstavljalo velik izziv zaradi specifičnih razmer, ki vladajo pod zemljo, in same logistike,” je povedal vodja Proizvodnega sektorja v Premogovniku Velenje Stanislav Amon. “Poudarek vaje je bil na pravilnem odzivu na dogodek, tj. takojšnje obveščanje, koordinacija in vodenje vseh sodelujočih, uporaba opreme specialne enote in medsebojna komunikacija.”
Poleg pripadnikov Specialne enote Policije so aktivno sodelovali tudi člani Rudarske reševalne službe s jamskimi reševalci PV, enota Prostovoljnega industrijskega gasilskega društva PV, in Služba varovanja HTZ.
Današnja uspešna vaja je rezultat večletnega sodelovanja med Skupino HSE, Policijo ter ključnimi deležniki, odgovornimi za nacionalno varnost.
Za tiste, ki skrbijo za zaščito ključnih infrastrukturnih zmogljivosti, sistemov in njihovih komponent, ki so ključnega pomena za vzdrževanje družbenih funkcij, kot so zdravje, varnost, zaščita, ter gospodarska in družbena blaginja ljudi, je nujno, da nenehno poglabljajo in nadgrajujejo svoje strokovno znanje.
To sodelovanje pripadnikov različnih enot in služb prispeva k boljši pripravljenosti na morebitne nesreče ter izboljšuje skupno sposobnost odzivanja na situacije, ki zahtevajo hitro in usklajeno delovanje.
Vir: Premogovnik Velenje