Stari del, nekdaj vas Šalek, ki je strnjena pod vzpetino na kateri so ostanki gradu Šalek in med reko Pako. Tukaj imajo cerkvico Sv. Andreja, Gasilski dom in v nekdanjem skednju domačije Prislan, Pizzerijo Velun.
Zgornji Šalek se razteza nad cesto Velenje- Slovenj Gradec in meji na KS Gorica in na vzhodu na KS Bevče. Zajema veliko kmetijskih obdelovalnih površin in gozda. V osemdesetih letih 20.stoletja, pa se je ob reki Paki in ob cesti za Slovenj Gradec zgradilo moderno blokovsko naselje Šalek. Leta 1988 je bila svojemu namenu predana Osnovna šola Šalek, ki je bila sprva brez telovadnice. Zgrajena je bila kasneje, tudi s pomočjo samoprispevka krajanov.
Naselje je dobilo ime po gradu Šalek nad njim; ime naj bi v nemškem jeziku pomenilo »kot z odmerom«, zaradi trikotne oblike njegovega osrednjega stolpa. Po do sedaj zapisanem, naj bi grad Šalek nastal v 12.stoletju. V času gospostva Ramschusslov je grad prvič pogorel(1676), vendar so ga popravili. Žal, pa je grad leta 1770 ponovno pogorel. Po tem požaru ga niso več obnavljali, zato je pričel hitro propadati. Po obnovitvenih delih v l.1991/92 , upravlja grad Šalek Muzej Velenje. Med arheološkimi raziskovanji, so našli slonokoščeno preklopno uro, pivsko čašo na nogi, okrašeno z odtisi štirih različnih pečatov, kovan gotski ključ, kose stekleničk, ki sta bili verjetno namenjeni za dišave in zdravila, štiri srednjeveške in pet novoveških novcev. Od Gradu Šalek višje v gozdu, pa so ruševine gradu Eknštajn.
Repliko pivske čaše izdeluje Lončarstvo Bahor v dveh velikostih in je lahko lepo darilo ali spominek. Z nakupom čaše se nameni 1€ za vzdrževanje gradu Šalek.
Od nekdaj velike domačije Prislan, ki je pridelovala tudi hmelj in ga sušila je ostala samo še hiša, z zelenico. Hiša je bila zgrajena v začetku 19.stoletja in je spomenik lokalnega pomena. Sem sodi tudi priznano gostišče Verdelj, ki je sicer na drugi strani reke Pake. Pred kratkim so praznovali 90 let delovanja, pri delu pa že pridno pomaga tretja generacija gostincev iz te družine. In še zanimivost, dedek sedanjega lastnika gostilne Verdelj, Franc je ob vsakem rojstvu otroka posadil drevo– topol – bilo jih je osem, stoji še samo eden.
V Krajevni skupnosti delujejo poleg Sveta KS še Prostovoljno Gasilsko društvo Šalek, Krajevni odbor Rdečega križa, Turistično društvo Šalek ter Zveza združenj borcev za vrednote NOB. Odlično sodelujejo tudi z Osnovno šolo Šalek.
Krajani so ponosni na veliko dreves in zelenih površin v blokovskem naselju. Po sredini naselja je speljana promenada, ki omogoča brezskrbne sprehode in otrokom varno pot v šolo. Poleg promenade je ob Paki speljana kolesarska steza, ob njej pa je velika zelenica z Aničinim otroškim igriščem ter fitnes napravami. Vsako jutro, ne glede na vreme , se tukaj razgibavajo članice Šole zdravja .
Prireditve, ki so že bile oz. še bodo v tem letu so: Pokop Pusta Pepija, Čistilna akcija, Pohod po poteh KS Šalek, Praznik KS, Pozdravljena Jesen in Druženje krajanov KS nad 70 let. Vse prireditve bodo objavili tudi na FB strani KS Šalek in v Koledarju prireditev Festivala Velenje.
Cilji Sveta KS Šalek za leto 2024 so tesno povezani z MOV in so: ureditev škarpe v Zgornjem Šaleku, kategorizacija nekategoriziranih cest v Zgornjem Šaleku, ki se prenesejo na upravljanje MOV, v blokovskem naselju se uvede Modra cona za parkiranje, v vaškem delu pa ureditev stopnic proti gradu Šalek.