Klopotec ni zgolj tehnični pripomoček, temveč tudi pomemben del slovenske tehnične in kulturne dediščine, ki jo v zadnjih letih ponovno obujajo in skrbno ohranjajo. Postavljanje klopotca je bilo v preteklosti trenutek, ko je gospodar, lastnik vinograda odločal, ali bo viničarju podaljšal pogodbo še za eno leto ali ne.
Klopotec, simbol vinogradov in znanilec prihajajoče jeseni, bo do trgatve odganjal ptiče in tako poskrbel, da bo na trti ostalo čim več sladkega grozdja.
Letos je bil za postavitev klopotca zadolžen Jože Kugler, član društva, ki je to nalogo na domačiji Vinogradništvo Kugler v Malem vrhu uspešno izpeljal. Predsednica Društva vinogradnikov, Mojca Praprotnik, je poudarila pomen in namen postavljanja klopotca, medtem ko je podžupan Josip Lukenda izpostavil, kako pomembne so takšne prireditve za živahnost šmarške občine.
Dogodek je odlično vodil »ovtar« Franc Fužir, harmonikar Žiga Hriberšek pa je z igranjem navdušil vse prisotne. Izkazali pa so se postavljalci klopotca s Primožem in Vitom Kuglerjem ter pomočnikom Domnom Puncer Kuglerjem na čelu.
Čeprav letos ni pihal pravi veter, da bi klopotec zapel svojo značilno pesem, lani društva verjamejo, da bo kasneje. Klopotajoča pesem ima namreč posebno mesto v srcih vinogradnikov.
Po postavitvi klopotca je domačija Vinogradništvo Kugler poskrbela, da ni manjkalo pijače in jedače. Naslednje leto se ponovno srečajo s postavitvijo klopotca, najverjetneje pri drugem vinogradu ali zidanici, saj prireditev postaja tradicionalna.
“Sonči po trsju se grozdje zoreče in tiho v soncu se polni z močjo in tiho z žlahtnostjo polni se v pesmi, ki prek goric jo klopotci pojo”. Janko Glazer, Jesenska pesem
Vir: Društvo vinogradnikov Šmartno ob Paki