Poleg razstavnih eksponatov si lahko obiskovalci ogledajo tudi narodne noše Šaleškega folklornega društva Koleda, zbirko vezenih prtov iz litovske regije Šakiai, tematske keramične izdelke KUD Gambatte in knjižni kotiček s tematsko literaturo, ki ga pripravlja Knjižnica Velenje. Sodelujejo tudi dijaki Srednje storitvene šole in Gimnazije Velenje, ki so pripravili svoje umetniške interpretacije vezenja, v katerih se tradicija prepleta s sodobnimi likovnimi izrazi.

Več kot 230 udeležencev in razstavljavcev iz Slovenije, Srbije, Bosne in Hercegovine, Italije, Francije ter Litve je poskrbelo, da je festival bogato obarvan z različnimi kulturami in tradicijami.

Pester kulturni program je zagotovilo več glasbenih in folklornih skupin, med njimi Godba veteranov Univerze za III. življenjsko obdobje Velenje, Citrarski ansambel Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje, Konovski harmonikarji, Šaleška folklorna skupina Koleda, Srbsko društvo dr. Mladen Stojanović in drugi.

Posebno noto so festivalu dala tudi strokovna predavanja Jožice Grobelnik z naslovom “Vezenine od zibeli do groba” in Mateje Krašovec Pogorelčnik o sodobnem veziljstvu in njegovih izzivih.
Tekom festivala poteka tudi tekmovanje za najboljše vezenine, ki jih bo ocenjevala strokovna žirija pod vodstvom dr. Bojana Knifica. Ob koncu festivala bodo nagrade prejeli najboljši ustvarjalci, ki so s svojo kreativnostjo izstopali.

Če ste včeraj zamudili odprtje festivala, lahko le tega še vedno lahko obiščete danes do 17. ure. Vstop je prost, zato organizatorji vabijo vse, ki jih zanimata vezenje in kulturna dediščina, da obiščejo to izjemno prireditev.


















Vir: Muzej Velenje, Mestna občina Velenje