VIDEO: Podelitev priznanj prostovoljcem in organizacijam za leto 2023
Več videovsebin
Podelitev priznanj prostovoljcem in organizacijam za leto 2023
V objemu Vile Biance so se danes Mladinski svet Velenje, Mladinski Center Velenje in Mestna občina Velenje pod častnim pokroviteljstvom župana MOV Petra Dermola s podelitvijo priznanj in nazivov naj prostovljec/prostovoljka in naj prostovoljska organizacija poklonili tistim, ki s svojimi dejanji gradijo boljši jutri, ljudem vračajo dostojanstvo in jim dajejo upanje. Prostovoljcem in prostovoljkam, ki lepšajo dneve starejšim, bolnim, mladim, otrokom in vsem ostalim pomoči potrebnim.
Mladinski svet Velenje, Mladinski center Velenje in Mestna občina Velenje, pod častnim pokroviteljstvom župana MOV Petra Dermola vsako leto izvedejo javni natečaj, preko katerega komisija na podlagi prijav izbere naj prostovoljko/prostovoljca in naj prostovoljsko organizacijo preteklega leta.
Tudi letošnjo prireditev je povezovala Tina Felicijan, za glasbeno noto pa je poskrbela Sara Mori. Uvodna beseda je pripadla županu MOV, Petru Dermolu. “V čast in ponos mi je, da sem lahko danes del te zgodbe – zgodbe prostovoljstva, ki je nastala že desetletja nazaj.” V Velenju je prostovoljstvo doma, je še poudaril. “Od takrat, ko je mesto nastajalo, pa vse do danes, srečujemo mnoge prostovoljke in prostovoljce, ki s svojim prispevkom pomagajo k sožitju v naši družbi.” Pomembno je, da so aktivni ne glede na vzdušje in čas, v katerem živimo, je še povedal župan ter se na koncu zahvalil vsem, ki tako ali drugače prispevajo k razvoju prostovoljstva v lokalni in širši skupnosti.
Naj prostovoljka je Eva Preložnik
Letos so za naj prostovoljca oziroma prostovoljko prejeli pet predlogov: SDS MOV je predlagal Borisa Špeha, Društvo tabornikov Rod jezerski zmaj Velenje Evo Preložnik in Jana Jevšnika, Medobčinsko društvo invalidov Šaleške doline Velenje Marijo Mazej, Turistično društvo Šentilj pa Miroslavo Laubenstein. Naziv naj prostovoljka je prejela Eva Preložnik.
Eva Preložnik je že od leta 2014 aktivna prostovoljka v taborniškem društvu RJZ Velenje. Že več let opravlja funkcijo vodnice različnih starostnih skupin otrok, skrbi za njihovo varnost, jih spremlja na različnih tekmovanjih, taborjenjih in pri drugih aktivnostih. Med poplavami je na Koroškem pomagala pri koordinaciji taborniških prostovoljcev, urejala je prepustnice za prehod med občinami in se tudi sama odpravila na teren. Idejno je zasnovala več projektov in opravljala vodstvene funkcije. Med drugim sodeluje tudi z odborom inPlaninec, ki gibalno oviranim osebam omogoča osvajanje slovenskih vrhov. Kot prostovljka se udeležuje njihovih pohodov in promovira projekt pri Zvezi tabornikov Slovenije. Leta 2023 je opravila usposabljanje za prostovoljko pri Društvu SOS telefon za ženske in otroke, ki so žrtve nasilja. To je le del vsega, kar Eva počne, so zapisali v obrazložitvi.
Naj prostovoljska organizacija je Društvo Hiša
Za naj organizacijo so letos prejeli zgolj eno prijavo. Kot poudarjajo, je prostovoljcev – tako posameznikov kot društev – mnogo več, zato upajo, da bodo v prihodnjem letu temu primerno tudi prijave številnejše. Želijo si namreč, da delo in prizadevnost mnogih in različnih društev, skupin, tudi posameznikov, prepozna širša skupnost.
Naziv naj organizacija so prejeli v Društvu Hiša. Čeprav so bili edini nominiranci, je naziv več kot zaslužen, že leta se namreč borijo za najšibkejše, za tiste, ki so najbolj odrinjeni na rob družbe in opozarjajo lokalno in širšo skupnost na problematiko brezdomstva in druge oblike socialne izključenosti
Nagrado je v imenu društva prevzela Barbara Hren, dolgoletna sodelavka in prostovoljka društva
Društvo Hiša je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje fizičnih oseb, ki delujejo na področju namestitvene podpore in pomoči pri ohranjanju dostojnega življenja ranljivih skupni prebivalstva. Ukvarjajo se z brezdomstvom in drugimi oblikami socialne izključenosti v lokalni skupnosti in širše. Prostovoljci društva so vključeni v več projektov in programov. Družijo se z uporabniki, prirejajo športne igre, organizirajo turnirje, nabirajo zelišča, hodijo na sprehode, čez vikend pomagajo pri pripravi hrane, izdelujejo okraske, voščilnice, kuverte … Pomagajo pri čistilnih akcijah, težjih fizičnih opravilih, selitvah, pripravljajo tudi interni časopis Hof. Med drugim so vklučeni v nekatere večje dogodke, med njimi svetovni dan brezdomstva, dan odprtih vrat, zajtrk prvakov. Ekipa društva Hiša s prostovoljci ves čas opozarja na problematiko brezdomstva in druge oblike socialne izključenosti. V društvu razvijajo nove in raznolike oblike pomoči za socialno in ekonomsko šibkejše, zbirajo hrano in druga sredstva za družine v stistki, povezujejo se z drugimi organizacijami in jim pomagajo s svojim strokovnim znanjem, nudijo pa tudi psihosocialno pomoč.