Danes, ko mineva 90 let od smrti generala Rudolfa Maistra, bo v njegovem rojstnem Kamniku potekala slovesnost s polaganjem cvetja pri Maistrovem spomeniku, Maistra pa bodo počastili tudi v Velenju. Šaleško društvo »general Maister« Velenje bo danes ob 13. uri pri Vili Bianca pripravilo spominsko slovesnost s priložnostnim kulturnim programom in položitvijo cvetja.
General in pesnik Rudolf Maister Vojanov se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku in umrl 26. julija 1934 na Uncu pri Rakeku. Med sooblikovalce slovenske zgodovine je vstopil ob koncu prve svetovne vojne, ko je v kaotični politični situaciji 1. novembra 1918 Maribor razglasil za jugoslovansko posest ter prevzel vojaško poveljstvo nad njim in celotno Spodnjo Štajersko. Karel Verstovšek, Velenjčan, slovenski politi in politični oče slovenske univerze v Ljubljani, ga je kot predsednik Narodnega sveta za Štajersko v burnih in za slovensko Štajersko povišal v generala. S tem mu je podelil potrebno vojaško avtoriteto nad vsemi četami, ki so razorožile nemško poveljstvo v Mariboru, vojaško zavarovale severno slovensko mejo in tako preprečile, da bi Spodnja Štajerska, Koroška in Prekmurje prešli pod tujo oblast.
Z mobilizacijo je Maistru uspelo popolniti takrat številčno skromno enoto slovenskih vojakov, ki so predstavljali zasnovo slovenske vojske. V nekaj tednih je zbral vojsko, ki je štela približno 4000 vojakov in 200 častnikov. 23. novembra 1918 je izvedel razorožitev nemške varnostne straže, s čimer je utrdil svoj vojaški položaj v mestu ter zagotovil Spodnjo ali Južno Štajersko takratni Državi Slovencev, Hrvatov in Srbov (SHS) ter s tem današnji Republiki Sloveniji, opisujejo na spletnih straneh vlade.
Slovenci imamo danes v spomin na to hrabro dejanje na ta dan, 23. november, državni praznik – dan Rudolfa Maistra.
General Rudolf Maister je svoje življenje posvetil vojaški službi, z likovnim in pesniškim ustvarjanjem ter strastnim zbiranjem knjig pa je izživel tudi svojo umetniško plat. Neumorno je podpiral slovensko umetnost in kulturno dogajanje. Po upokojitvi se je posvečal dokumentiranju ter predstavljanju vojaškega in političnega dogajanja med leti 1912–1922. Njegovo celotno javno delovanje je bilo prežeto z domoljubjem in vizijo po uresničenju slovenske ozemeljske celovitosti.
“Maistrova vloga v kolektivni zavesti Slovencev je neprecenljiva, saj so dosežki njegovih prizadevanj, kot je meja na Štajerskem, ki je obveljala kot državna meja do danes, trajni. Na tradiciji junaških dejanj generala Maistra gradi tudi Slovenska vojska.”
Vir: gov.si