Letošnja kolonija je bila zaradi mokre jeseni poseben izziv, saj so morali ustvarjalci svoje delo večkrat prilagoditi vremenskim razmeram. Po kar treh prestavitvah dogodka so se mentorji odločili, da delo nadaljujejo kar na šolah, kjer so mladim kiparjem zagotovili material za delo. Tako so skulpture nastajale v delavnicah in atrijih šol, kar je ustvarjalcem omogočilo, da so kljub vremenskim oviram uspeli ohraniti tradicijo ustvarjanja v lesu.
Skulpture, nastale na letošnji koloniji, navdušujejo s svojo raznolikostjo in interpretacijami narave. Tema je bila prosta, vendar je več kot polovica ustvarjalcev sledila predlogu organizatorjev, naj svoja dela povežejo z naravo, saj je Mestna občina Velenje letos nosilka naziva Green Leaf. Raznolikost tematik in interpretacij je obiskovalcem zagotovo v navdih in premislek.
Strokovna komisija
Strokovna komisija, sestavljena iz likovnih pedagogov Toneta Skoka, Danice Arzenšek ter akademskega kiparja Anžeta Severja, je izbrala najboljša dela mladih kiparjev, ki bodo krasila del stalne zbirke v Mali Napotnikovi kiparski galeriji v Vili Rožle.
Nagrajenci
Med osnovnošolci so prvo mesto osvojili učenci OŠ Livada Velenje – Aleks Bah, Tim Smonkar in Jadran Lojen Modrijan – s skulpturo »Ali smo res skrbniki narave?«, ustvarjeno pod vodstvom Vida Sevčnikarja. Drugo mesto je pripadlo OŠ Gustava Šiliha Velenje za delo »Dotik lesa«, ki so ga ustvarile Tajda Turinek, Gabriela Šmon in Sara Lesnjak pod vodstvom Jume Valenčak, tretje mesto pa je osvojila OŠ Mihe Pintarja Toleda Velenje z delom »Jesen«, ki so ga izdelali Jan Pajk, Mensur Begu in Tomi Skornšek Žula pod vodstvom Klavdije Vidak. Med dijaki velenjske umetniške gimnazije je komisija za stalno zbirko izbrala delo »Malica« Hane Majcen in Vite Tretnjak, ki sta ga ustvarili pod mentorstvom akademskega kiparja Jureta Markote.
O Mali Napotnikovi kiparski koloniji
Mala Napotnikova kiparska kolonija, ki jo Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje organizira v spomin na akademskega kiparja Ivana Napotnika že od leta 1974, ima dolgo tradicijo in izjemen pomen v domačem in mednarodnem prostoru. Doslej so mladi umetniki ustvarili že več kot 600 del v lesu, kar predstavlja edinstveno zbirko, ki priča o ustvarjalnosti mladih generacij. Dela ustvarjajo osnovnošolci, zadnja leta pa so ustvarjalno žilico razšiirili tudi na dijake
Razstavljena dela
Obiskovalci vabljeni, da si letošnja dela ogledate v Mestni knjižnici Šoštanj do konca leta, v januarju 2025 pa bodo na ogled tudi v Mestni knjižnici Velenje.
Vir: Medobčinska zveza prijateljev mladine