2.decembra ob 15. uri bodo v Galeriji Velenje, v sodelovanju s Svetom za invalide, organizirali delovno srečanje s predstavniki invalidskih organizacij, društev in institucij, ki se ukvarjajo s podporo invalidom in osebam s posebnimi potrebami. Na srečanju bodo razpravljali o trenutnih izzivih, iskali nove priložnosti za izboljšave ter predstavili ukrepe in projekte, ki se v občini že izvajajo za večjo kakovost življenja invalidov.
Ob 17. uri istega dne bo Občina v Domu kulture Velenje pripravila slovesnost, posvečeno 20-letnici pridobitve naziva Občina po meri invalidov in 55-letnici Medobčinskega društva invalidov Velenje. Na prireditvi bodo obudili spomine na dosedanje dosežke pri vključevanju invalidov v družbo in poudarili pomen teh dosežkov za nadaljnji razvoj občine.
Od leta 2004 Mestna občina Velenje nosi naziv Občina po meri invalidov in invalidom omogoča številne ugodnosti ter dostopnost do različnih storitev.
Med drugim omogočajo brezplačne prevoze za starejše in gibalno ovirane občane z vožnjo s Kameratom. V več javnih objektih so nameščene slušne zanke (v sejni dvorani MO Velenje, Vili Bianca, Domu kulture Velenje, Knjižnici Velenje, MDGN Velenje in cerkvi sv. Martina). Prav tako so uredili taktilne oznake za slepe in slabovidne na različnih mestih, kot so Rudarska cesta, podhod pri Pošti Velenje in Knjižnica Velenje.
V Občini redno skrbijo tudi za prilagoditve dostopa na javnih cestah in ulicah v mestu (prilagoditev pločnikov, gradnja klančin, znižanje robnikov, označevanje parkirnih mest za invalide ter namestitev naprav za zvočne signale na semaforjih). Invalidom je omogočen brezplačen prevoz po mestu z Lokalcem, kjer imata dva avtobusa tudi rampo za invalide.
V javnih prostorih je Občina uredila dostopne sanitarije (garažna hiša pri zdravstvenem domu in Avtobusna postaja Velenje). Prav tako zagotavlja brezplačne tople obroke v javni kuhinji in izvaja projekt Donirana hrana.
Za tiste, ki potrebujejo finančno pomoč, je omogočena izredna denarna pomoč. V Vrtcu Velenje so trije razvojni oddelki ustrezno opremljeni, da otrokom z različnimi potrebami omogočajo najboljše možne pogoje za razvoj. V ŠRZ Rdeča dvorana Velenje pa je invalidom omogočen nakup cenejših vstopnic za koriščenje bazena, savne in fitnesa, njihove spremljevalce pa imajo brezplačen vstop.
Spletne platforme starostiprijazno.si in pobude.velenje.si omogočajo občanom, da oddajo svoje predloge in vprašanja.
Velenje kot Občina po meri invalidov načrtno izvaja ukrepe in dejavnosti, ki pomembno prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja invalidov in njihovih družin. S tem ustvarja možnosti za njihovo večjo socialno vključenost in aktivno sodelovanje v družbenem življenju občine, kar pripomore k uresničevanju njihovih pravic kot posameznikov in državljanov.
Velenje si tudi v prihodnje prizadeva ostati mesto, ki je prijazno invalidom, kjer se vsak občan počuti sprejetega, varnega in spoštovanega.
Vir: Mestna občina Velenje