Search

Kaj početi čez vikend v Velenju: Jutri vabita 13. medgeneracijski festival in IV. Dan ljubiteljske kulture na Štrekni

Pred nami je svetel in prijeten majski vikend, ki kliče k novim doživetjem in trenutkom, polnim barv. Naj vas zapelje v naravo, povabi k raziskovanju ali pa preprosto podari mirne trenutke oddiha. Ne glede na to, ali hrepenite po dogodivščinah, ustvarjalnem navdihu ali preprostem oddihu v dobri družbi, bo ta konec tedna prava priložnost za polnjenje baterij. Naj bodo dnevi pred vami prežeti s soncem, lepimi mislimi in toplimi nasmehi, ki bodo trajali še dolgo potem.
FOTO: Mestna občina Velenje

Vikend je pred vrati in z njim prihaja priložnost za drobne radosti, prijetna druženja in navdihujoče dogodivščine. Če še ne veste, kako ga preživeti, brez skrbi – izbrskali smo izbor dogajanja, ki bo razveselil vse generacije. Najmlajši bodo očarani nad pravljično uprizoritvijo Sneguljčice, ljubitelji lokalnega utripa pa bodo svoj kotiček našli na mestni tržnici, kjer bo dišalo po svežem in domačem. Naj bodo ti dnevi polni topline, nasmehov in spominov, ki vas bodo greli še dolgo po tem, ko se vikend zaključi.

  • ob 8. uri vabljeni na mestno tržnico pred Centrom Nova v Velenju. Sobote na tržnici so vedno živahne in polne pristnega domačega vzdušja. Na stojnicah mestne tržnice vas čaka bogata ponudba domačih dobrot in ročnih izdelkov. Izbirate lahko med dišečim kruhom iz krušne peči, domačim pecivom, rezanci, svežim sadjem in zelenjavo, suhim sadjem, kompotom, naravnimi sokovi, namazi ter izdelki domače in umetniške obrti. Posebno pozornost namenjamo tudi ekološkim pridelkom in izdelkom, ki so pridelani z mislijo na naravo in zdravje.

Kmečka tržnica s kulturnim programom

Ob 10. uri, bo na pokriti terasi Doma krajevne skupnosti Konovo potekala tradicionalna kmečka tržnica, ki jo v okviru Tednov ljubiteljske kulture organizira Kulturno umetniško društvo Lipa Konovo v sodelovanju s KS Konovo.

Dogodek bo prava priložnost za vse obiskovalce, da v sproščenem in prijetnem vzdušju spoznajo domače izdelke, ki jih pripravljajo sami krajani. Na stojnicah bo na ogled pestro ročno delo – od domačih dobrot do unikatnih rokodelskih izdelkov, ki pričajo o bogati tradiciji in spretnostih lokalne skupnosti.

Ob tržnici bo potekal tudi bogat kulturni program, ki ga bodo popestrile glasbene in plesne skupine. S svojo energijo bodo prispevali k ustvarjanju prijetnega vzdušja, ki bo privabilo obiskovalce vseh generacij.

Vabljeni, da se pridružite druženju, podprete lokalne ustvarjalce ter preživite prijeten dan v duhu kulturnega ustvarjanja in skupnosti!

Kramarski sejem

  • Ob 8. uri vabljeni na kramarski sejem – Sejem za vsak žep, ki vas bo od marca dalje, vsak mesec, čakal za velenjsko pošto s pestro izbiro ugodnih izdelkov, oblačil in drugih zanimivosti, kjer lahko vsak najde nekaj zase.

13. medgeneracijski festival “Zaplešimo v poletje spominov”

Vabljeni na 13. medgeneracijski festival, ki bo tudi letos zaznamovan s plesom – tokrat v duhu nepozabnih 80. let! Festival poteka v sklopu Tednov vseživljenjskega učenja 2025 in Tednov ljubiteljske kulture 2025, zato bo dogajanje še posebej pestro in navdihujoče.

IV. Dan ljubiteljske kulture na Štrekni

V sklopu vseslovenske pobude Tedni ljubiteljske kulture, ki združuje več kot 107.000 ustvarjalcev po vsej državi, bo letos že četrtič oživela priljubljena prireditev Dan ljubiteljske kulture na Štrekni. Tokrat prvič dogodek ne bo omejen le na Mislinjsko dolino – kulturni utrip se širi tudi v Šaleško dolino, kar dogodku daje še širšo, povezovalno razsežnost.

Nekdanja železniška proga, danes ena najlepših slovenskih kolesarskih poti, bo znova prizorišče bogatega kulturnega dogajanja. Ustvarjalci iz različnih društev in skupin bodo s svojo energijo, umetnostjo in predanostjo poskrbeli, da bo Štrekna zadihala v ritmu kulture.

Gledališka predstava

  • ob 10.30 uri bo v mali dvorani Doma kulture Velenje na ogled predstava Dogodivščine vesoljčka Hopija. Srčna pravljica o vesoljčku Hopiju, ki je nastala po motivih angleške pisateljice Jane Asher, pripoveduje o radovednem in razposajenem vesoljčku, ki pristane na Zemlji. Zaradi močne gravitacije je ne more zapustiti, zato mora najprej zbrati moči. Na Zemlji spozna dečka Davida, ki postane njegov najboljši prijatelj. Hopi se sooča z novimi in nenavadnimi čustvi, ki jih izraža z barvnimi spremembami – od veselja do jeze in žalosti. Pravljica nas uči, da so vsa čustva pomembna, saj nas oblikujejo in jih je treba sprejeti.
Foto: MOV

Slikarske delavnice

  • Kdaj ste nazadnje počeli nekaj prvič? Slikarska delavnice za otroke in njihove starše (ali stare starše) je edinstvena priložnost za nepozabno skupno ustvarjanje! V sproščenem in igrivem vzdušju boste raziskovali svet umetnosti, se prepletali z barvami in izražali čustva ter ideje. Skupaj boste ustvarjali spomine, ki bodo trajali večno, ob tem pa krepili družinske vezi. Pridružite se tej posebni izkušnji, polni igre, smeha in ljubezni. Delavnica bo potekala v Pekarna idej, Staro Velenje med 14.30 in 16.30 uro. Obvezne prijave: info@redlipsartstudio.si ali 051 316 990.
  • med 18. in 20. uro bo v Pekarni idej potekal Dejt & paint. Slikarske delavnice za odrasle so čudovit preplet ustvarjalnosti, sprostitve in prijetnega druženja. V navdihujočem okolju, obkroženi z barvami, platni in čopiči, lahko tudi popolni začetniki odkrivajo svoj skriti umetniški talent brez kakršnih koli zadržkov. Pod strokovnim vodstvom boste korak za korakom spoznali različne slikarske tehnike, medtem pa uživali v sproščeni atmosferi in klepetu z ljudmi, ki delijo podobno strast do ustvarjanja. Te delavnice niso zgolj priložnost za slikanje – so trenutki, ko se lahko po napornem dnevu ustavite, povežete sami s seboj in morda celo spoznate nove prijatelje. Vsako umetniško delo, ki ga ustvarite, bo edinstven izraz vaših misli in občutkov – nekaj, kar nosi vaš osebni pečat. Ne glede na to, ali želite najti nov hobi, preživeti večer drugače ali preprosto pobegniti v svet barv in domišljije, so slikarske delavnice prava izbira za vas. Obvezne predhodne prijave sprejemajo na info@redlipsartstudio.si.

Kino predstave

  • ob 17. uri se bo v veliki dvorani vrtela sinhronizirana animirana pustolovščina Super škratki. Pogumna in radovedna Škratija iz Kölna si želi bolj vznemirljivega življenja, kot ji ga ponuja dolgočasna rutina njenega tradicionalnega klana, ki se trmasto drži starih običajev. Vse se spremeni, ko spozna Boja – pripadnika naprednega škratjega klana, ki uporablja vrhunsko tehnologijo in se ne boji kršiti pravil. Skupaj se podata v svet tveganih pustolovščin, medtem ko jima za petami diha vztrajna policistka Lansky in njena mačka Polpetka. Bosta s prijateljstvom premagala stoletja stare zamere in Škratiji omogočila, da končno postane super škratinja, kakršna si je vedno želela biti?
  • ob 18. uri si boste lahko v mali dvorani Kina Velenje ogledali animirani družinski film brez dialogov Valovanje. Videti je, kot da se svet bliža svojemu zatonu – okoli nas ostajajo le še sledi človeške navzočnosti. Ko zemljo preplavi voda, se raznolika živalska druščina z mačko kot vodjo zateče na čoln. Da bi preživele, se morajo kljub svojim razlikam naučiti sodelovati, si zaupati in si stati ob strani. Njihovo potovanje, polno izzivov, a tudi trenutkov lepote in tihe topline, odpira pomembna vprašanja o moči skupnosti pri gradnji novih začetkov. Gre za film, ki ne nalaga živalim človeških lastnosti, temveč jim dovoljuje, da ostanejo to, kar v resnici so – živali.
  • ob 20. uri pa se v veliko dvorano vrača nadaljevanje filmov Brez povratka: nasledstvo. Brez povratka znova oživi priljubljeno franšizo grozljivk, tokrat z osveženim pristopom in poglobljeno zgodbo. V filmu se vračajo prepoznavni elementi, kot so srhljive smrti, napeta atmosfera in prepleten zaplet, ki preizkuša meje usode in človečnosti. Tokrat zgodba raziskuje življenje prvih posredovalcev – gasilcev, reševalcev in policistov –, ki se soočajo z nenavadnimi smrtnimi primeri tistih, ki so “prevarali smrt”. Med znanimi liki se pojavi tudi ikonični William Bludworth (Tony Todd) s svojo skrivnostno preteklostjo. Namesto običajnih žrtev je tokrat v ospredju tistih, ki so priča tem nenavadnim dogodkom, kar prinaša svežino in napetost, ki bo navdušila tako zveste oboževalce kot nove gledalce.
  • ob 21. uri se bo v mali dvorani vrtela psihološka nadnaravna grozljivka Do zore. Leto dni po skrivnostnem izginotju svoje sestre Melanie se Clover skupaj s prijatelji odpravi v odročno dolino, kjer je sled nazadnje izginila, da bi odkrili resnico. Med raziskovanjem zapuščenega obiskovalnega centra jih začne zasledovati zamaskiran morilec, ki jih neusmiljeno lovi in pobija enega za drugim. A kmalu ugotovijo, da se vsako jutro znova prebudijo na začetku istega večera. Ujeti v tem začaranem krogu so prisiljeni znova in znova doživljati nočno moro, pri čemer se morilec vsakič pojavi v novi, še bolj grozljivi podobi. Ko upanje počasi ugaša, spoznajo, da imajo na voljo le omejeno število priložnosti za smrt, edini način za pobeg pa je preživeti do prvega jutra.
Foto: Pixabay

Drugi dogodki

  • ob 16. uri bo v klubu eMCe plac, Terasa eMCe plac potekal dogodek Ljudje, okusi, vonji Turčije. Popoldne in večer bosta v znamenju druženja z dvema mednarodnima prostovoljcema iz Turčije, Omerjem in Yakupom, ki sta v Mladinski center Velenje prišla na enoletno izkušnjo preko programa Evropska solidarnostna enota. Skupaj boste pripravljali okusne tradicionalne turške jedi, mešali osvežilne koktejle in se skozi zabavne kvize podali na potovanje po barviti kulturi te dežele z bogato zgodovino. Pridružite se in odkrijte Turčijo na povsem nov, živahen način!
Foto: Pixabay

Mednarodni dan muzejev v Muzeju Velenje

Ob mednarodnem dnevu muzejev vas Muzej Velenje vabi na brezplačen ogled razstav v svojih muzejskih enotah. Raziskujte bogato kulturno in naravno dediščino ter preživite dan v znamenju zgodovine, umetnosti in znanja.

Mednarodni dan muzejev v Galeriji Velenje

Ob mednarodnem dnevu muzejev vas Galerija Velenje vljudno vabi, da se jim pridružite v Galeriji Velenje, ki tudi letos soustvarja praznovanje tega posebnega dneva. Letošnja tema je »Prihodnost muzejev v hitro spreminjajočih se skupnostih« (The Future of Museums in Rapidly Changing Communities).

Nedelja, 18. maj ob 11. uri
Zadnji voden ogled razstave »AH ČB« Arneja Hodaliča – Črno-bele fotografije

Skupaj bomo še zadnjič stopili v svet izjemnih črno-belih podob priznane fotografske mojstrice. Razstava predstavlja izbor močnih, brezčasnih fotografij, ki skozi objektiv razkrivajo kompleksnost človeških zgodb, bogastvo kultur in lepoto ujetih trenutkov. Vodenje bo priložnost za poglobljen vpogled v avtorjevo ustvarjanje, njene izkušnje ter razmislek o pomenu dokumentarne fotografije v sodobnem času.

Ne zamudite zadnje priložnosti, da doživite to edinstveno fotografsko pripoved.

Nedelja, 18. maj ob 14. uri
Brezplačna fotografska delavnica s Ksenijo Mikor

Vabljeni na ustvarjalno delavnico z lokalno fotografinjo Ksenijo Mikor, namenjeno mladostnikom in odraslim. Delavnica bo potekala ob spremljavi razstave Arneja Hodaliča in ponuja priložnost, da na sproščen način spoznate osnove fotografije.

Predznanje ni potrebno, prav tako ne lastna fotografska oprema – prinesite le radovednost in odprt pogled na svet. Skupaj bomo raziskovali, kako s pomočjo svetlobe, kompozicije in zgodbe ujeti popoln trenutek, tudi z uporabo telefona!

Vse dejavnosti v Galeriji Velenje so brezplačne. Pridružite se nam in skupaj obeležimo mednarodni dan muzejev!

Foto: MOV

Kino predstave

  • ob 16. uri si boste lahko v veliki dvorani ogledali sinhronizirano animirano pustolovščino Diplodok. Diplodok je radoveden mali dinozaver, ki sanja o velikih dogodivščinah in o tem, da bi našel prave prijatelje. A življenje v dolgočasnem prazgodovinskem močvirju, kjer ga obdaja le blatni jez, ni ravno spodbudno za pustolovskega duha. Starša, ki sta zaskrbljena za njegovo varnost, mu ne dovolita, da bi raziskoval svet onkraj domačega blata – prepričana sta, da je še premlad, preveč naiven in preveč zaletav. A ko starša skrivnostno izgineta, se stvari obrnejo – Diplodok se odpravi na drzno pot, da ju poišče in reši. Na poti mu družbo delajo skrivnostni čarovnik in dva nenavadna znanstvenika, sreča pa tudi čudovita bitja in odkrije osupljive kraje, za katere ni nikoli verjel, da obstajajo. Njegova velika pustolovščina se tako šele zares začne.
  • ob 18. uri se bo v mali dvorani vrtel triler Požgana zemlja. Minimalistični krimič, postavljen na nočne ulice sodobnega Berlina, odraža svojega glavnega junaka – tihotnega, učinkovitega in izjemno karizmatičnega. Trojan, poklicni ropar, se po dvanajstih letih vrne v Berlin v iskanju nove priložnosti. Toda mesto, ki ga je nekoč poznal, se je spremenilo, stari stiki pa so postali neuporabni. Po daljšem iskanju dobi priložnost za velik rop – krajo dragocene slike iz muzeja. Skupaj z nekdanjim sodelavcem Luco, spretnim voznikom Diano in računalniškim genijem Chrisom začnejo izpeljevati skrbno načrtovan načrt, ki pa kmalu začne drseti iz njihovih rok…
  • ob 19. uri pa bo v veliki dvorani na sporedu akcijska znanstvenofantastična pustolovščina Thunderbolti*, akcijski film o superjunakih, navdihnjen po istoimenski ekipi iz Marvelovih stripov. Gre za 36. film v Marvelovem filmskem vesolju (MCU), ki ga ustvarja Marvel Studios. V zgodbo se vračajo nekateri znani obrazi iz prejšnjih filmov, kot so Bucky Barnes, Rdeči varuh, John Walker, Taskmaster, Ghost in skrivnostna Valentina Allegra de Fontaine. V njihovo druščino se pridružijo tudi novi člani, ki skupaj tvorijo ekipo neobičajnih posameznikov s skupno nalogo. Pod vodstvom Valentine se odpravijo na tajne misije v službi ameriške vlade. Pri tem pa se morajo spopasti ne le z zunanjimi sovražniki, temveč tudi z notranjimi konflikti, ki izhajajo iz njihovih različnih preteklosti, motivov in osebnosti. Thunderbolti poglablja odnose med liki, ki so nekoč veljali za zlobneže ali vsaj moralno vprašljive figure, zdaj pa so združeni v istem cilju.

Glasbeni dogodki

  • ob 16. uri bo v veliki dvorani Doma kulture Velenje potekal koncert ob 10 letnici ansambla Šepet. V desetletju so nanizali številne uspehe, navdušili poslušalce po vsej Sloveniji in tudi preko meja, ter ustvarili bogato paleto glasbe, ki jih še danes navdihuje in žene naprej. Letos so na glasbeni trg poslali kar devet novih skladb, polnih sveže energije in ustvarjalnosti. Ob tej pomembni obletnici želijo svoje navdušence razveseliti z bogatim glasbenim večerom, ki ga bodo skupaj z njimi soustvarili tudi številni gostje. Na odru se bodo poleg ansambla Šepet predstavili še Vikend, Dar, Naveza, Vražji muzikanti, Dejan Dogaja, Gasilec Sašo in drugi. Pridružite se nam na tej nepozabni glasbeni zgodbi in doživite večer poln energije, odličnih ritmov in iskrenih čustev. Vstopnice so na voljo na blagajni Festivala Velenje in preko spleta na mojekarte.si.
Foto: MOV; Ansambel Šepet

Šahovska liga

  • ob 17. uri vabljeni v Mladinski kulturni klub eMCe plac na zaključek ŠŠK Šah lige Season 3. FINAL 4 je tu! V zaključku tretje sezone boste doživeli pravo vzdušje playoffa, ko se bodo najboljši šahisti pomerili v napetem finalnem turnirju za prestižni naslov ŠŠK Grandmaster. Če bo vreme naklonjeno, bo dogajanje potekalo na prijetni terasi kluba eMCe plac!
Foto: pixabay

Naj vas ta vikend nežno objame z radostjo, spokojnostjo in notranjim mirom. Uživajte v preprostih, a dragocenih trenutkih – naj bo to topel objem bližnje osebe, nežna melodija, ki pomirja dušo, ali tih ples dežnih kapljic na okenskem steklu. Vsak droben trenutek naj vam napolni srce s toplino in vam podari energijo, ki bo še dolgo svetila v vaših dneh. Vzemite si čas zase – upočasnite ritem, vdihnite globoko in se prepustite lepoti vsakdanjih čudes. Želim vam čudovit in čaroben vikend!

Foto: pixabay

Vir: Mestna občina Velenje

Dodaj odgovor

Več novic

Šport

Kolesarji znova drveli čez Šaleško dolino – odločilna etapa jutri #utrinki

Tudi danes so kolesarji mednarodne karavane znova preizkusili svojo moč in hitrost na cestah Šaleške doline. Vrhunski športniki, zbrani na eni najprestižnejših etapnih dirk pri nas, so poželi veliko pozornosti...
Kronika

V prometni nesreči na Koroškem umrl 46-letni motorist

Včeraj okoli 19.30 ure se je v Šmartnem pri Slovenj Gradcu zgodila prometna nesreča z udeležbo motorista, ki je padel in zaradi hudih poškodb na kraju nesreče umrl....
Družba

Projekti pravičnega prehoda: Tehnološki park, Center prihodnosti, preobrazba sistema daljinskega ogrevanja

Mestna občina Velenje izvaja več strateških projektov v okviru Sklada za pravični prehod, katerih skupna vrednost znaša približno 73 milijonov evrov, s ciljem prestrukturiranja lokalnega gospodarstva in prehoda v podnebno...
Družba

Preživite prvo poletno noč v enotah Muzeja Velenje

V soboto, 21. junija, vas Muzej Velenje med 18. in polnočjo vabi k brezplačnemu obisku Velenjskega gradu, Hiše mineralov, Galerije B-bunker ter Muzeja usnjarstva na Slovenskem....

OBVESTILA

Obvestila

Začasne omejitve uporabe vode v občinah Mozirje, Nazarje, Rečica ob Savinji in Ljubno ob Savinji

Obvestila

Obvestilo o začasnih zaporah na Cankarjevi

Na Cankarjevi cesti potekajo pripravljalna dela za obnovo fekalne kanalizacije, prestavitev vročevoda in telekomunikacijskih napeljav. Zaradi izvedbe infrastrukturnih del bo v juliju vzpostavljenih več začasnih in kratkotrajnih zapor. Dostopi za...
Obvestila

Omejitve hitrosti v železniškem prometu zaradi visokih temperatur

Zaradi visokih temperatur in posledično zaradi zagotavljanja varnosti v prometu je upravljalec železniškega omrežja vpeljal omejitve hitrosti. Omejitve veljajo tudi danes in jutri, 3. in 4. julija, med 12. in...
Obvestila

Jutri bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče jutri, 2. julija, od 5. do 11. ure zjutraj prekinjena dobava toplotne...

Zadnje osmrtnice

Marija Ana Kuhar

Dušan Kurmanšek

Franc Štraus