Že peto paraolimpijsko kolajno je konec avgusta osvojil Franček Gorazd Tiršek, član velenjskega Strelskega društva Mrož, med drugim serijski dobitnik naziva športnik invalid leta Mestne občine Velenje. Na paraolimpijske igre se je odpravil po zlato, z zlatom se je tudi vrnil in v svojo že precej bogato bero paraolimpijskih odličij – tri srebrne in eno bronasto je že imel – dodal še najžlahtnejšo, ki si jo je pristreljal z zračno puško stoje. »Vse, kar sem športu dal, mi je povrnil,« je svoj nedavni uspeh pokomentiral paraolimpijski prvak. »To sem si neskončno želel, za to sem delal, garal, se odrekal,« je nadaljeval izjemni športnik, ki sicer prihaja iz Gornjega Grada, a se tudi v Velenju počuti nadvse domače. »Ko pridem sem, se počutim kot del Velenja, na nek način sem Velenjčan. Mestna občina Velenje in Športna zveza Velenje mi nudita veliko podporo. Zahvala gre tudi njima in pa seveda Strelskemu društvu Mrož. Čutim tudi to energijo med ljudmi, prijetno se počutim, občutim spoštovanje, hvaležnost, srečo.«
Anita Horvat hvaležna za podporo Velenja
Tudi atletinja Anita Horvat goji do Velenja poseben odnos, čeprav ne prihaja od tod. »Moj klub je velenjski. Moram reči, da sem zadovoljna z odnosi, ki jih imam s klubom. Vedno mi stojijo ob strani, razumejo vrhunski šport in res sem hvaležna, da mi, tako kot tudi Mestna občina Velenje, pomagajo pri moji karieri.« Članica AK Velenje sicer z nastopom v Parizu ni zadovoljna, a na svojo olimpijsko izkušnjo ohranja lepe spomine. Ne samo športne, tam se je namreč tudi zaročila z jadralcem Žanom Luko Zelkom. »Cela izkušnja je bila super, uživala sem, tudi zaroka je bila nekaj najlešega. Želim si, da bi bil moj nastop na tekmi boljši, da bi se mi tekma bolj poklopila, žal ni bilo tako. Še vedno pa je Pariz zame ostal v zelo pozitivnem spominu,« je dejala Horvatova, ki ime velenjskega kluba ponaša na številna tudi mednarodna tekmovanja. Spomnimo: lani je bila v teku na 800 m druga na evropskem dvoranskem prvenstvu v Istanbulu.
Velenje ima posluh za šport
Z izjemnimi vtisi se je iz olimpijskih iger vrnil tudi Velenjčan, Gorazd Hren, selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju, ki se je po zaslugi Janje Garnbret tudi iz Pariza vrnila z najžlahtnejšim odličjem in poskrbela za nekaj solz sreče – tudi pri selektorju. “Ob takšnih dosežkih sem vedno čustven. Veliko pritiska je, morda se to ne vidi, ampak ko popusti, pride tudi kakšna solza.” Zlata medalja Janje Garnbret je bila pričakovana, a to je ustvarilo tudi nekaj dodatnega pritiska, je nadaljeval. “Seveda je logično, da cilja najvišje, se pa lahko v športu hitro vse obrne. Do sedaj gre na srečo vse po planih,” je nekdanji trener Janje, ki je še danes članica Šaleškega alpinističnega odseka, kjer se več kot očitno kalijo odlični športniki. “Šaleški alpinistični odsek ima dolgo zgodovino tako v športnem plezanju kot v alpinizmu in želja vseh je, da se to tudi nadaljuje,” je dejal selektor. “Mestna občina Velenje ima posluh za šport,” je še povedal. “Dostikrat smo se obrnili na koga tukaj, da smo lahko še naprej plezali in se razvijali in vedno smo naleteli na slišeča ušesa, na izpolnjene obljube, upam, da bo še naprej tako.”
Športne plezalce do konca sezone čaka še zadnja postaja svetovnega pokala. Ta se bo s tekmami v vseh treh disciplinah – težavnosti, bavlanih in hitrosti – v začetku oktobra v Seulu v Južni Koreji zaključil. V težavnosti bodo nastopile Lucija Tarkuš, Sara Čopar, Mia Krampl in Rosa Rekar. V balvanskem plezanju pa Tarkuš in Katja Debevec pri ženskah ter Anže Peharc, Gregor Vezonik in Timotej Romšak pri moških. Slovenci v težavnosti v moški konkurenci ne bodo nastopili na finalu sezone. Prav tako bo tekmovanje v hitrosti minilo brez slovenskega zastopstva.