Search
Search
Close this search box.

Kineziologija za zdravljenje bolečin pri starejših

Kineziologija, veda o gibanju človeškega telesa, se vse bolj uveljavlja kot učinkovita metoda za zdravljenje in lajšanje bolečin pri starejših. S starostjo se pogosto soočamo z različnimi fizičnimi težavami, kot so bolečine v sklepih, mišicah in hrbtenici, ki lahko omejijo vsakodnevne aktivnosti in poslabšajo kakovost življenja. Vendar pa s pomočjo prilagojenih kinezioloških vaj in strokovnega pristopa lahko starejši ne le zmanjšajo bolečine, temveč tudi okrepijo svoje telo, izboljšajo gibljivost in ohranijo samostojnost.
FOTO: Medicofit

Bolečine, povezane z artritisom ali osteoporozo, in bolečine, ki se javljajo v posameznem sklepu, posebej v kolku, rami, kolenu ter križu, so pri starejši populaciji dokaj pogost pojav. Gre za posledico (starostnega) upadanja kostne gostote in mišične moči, zaradi česar so starejši precej pogosteje kakor mlajše osebe izpostavljeni tako poškodbam ortopedskega izvora (pri vsakdanjih opravilih ali rekreativnem športu) kot razvoju nekaterih kroničnih mišično-sklepnih bolezni.

V obeh primerih je za odpravo bolečin, lajšanje teh in vzpostavljanje kontrole nad njimi ključna, v akutni fazi zdravljenja, fizioterapija, sicer pa kineziologija, ki posameznika pripelje do vnovične vrhunske ali vsaj izboljšane telesne pripravljenosti, odvisno od vrste in stopnje poškodbe.

Kineziologija

Veda, ki v dobesednem prevodu pomeni gibanje (grško kinesis) je usmerjena v preučevanje človeškega gibanja z različnih vidikov (fiziološkega, biomehanskega, psihološkega), kar pomeni, da raziskuje gibanje telesa med bodisi vadbo bodisi vsakdanjimi opravili. Hkrati s tem je kineziologija posvečena spremljanju vplivov različnih vadbenih oblik in aktivnosti na samo telo ter njegovo delovanje, zato njeno jedro predstavlja vadba.

Kineziologija je torej tisto področje, v katerega se pacient pod strokovnim vodstvom poda po zaključeni fazi akutne rehabilitacije, pri čemer njen cilj predstavljajo pozitivno opravljeni specialni gibalni testi. Za to so potrebna znanja več naravoslovnih ved, med njimi anatomije, biomehanike, nevrologije, biokemije, dietetike in psihologije.

Specialist kineziologije je namreč zadolžen za vodenje celotnega postopka postrehabilitacijskega zdravljenja, izboljšanje fizične kondicije vrhunskih športnikov ter preprečevanje in omejevanje razvoja kroničnih bolezenskih stanj, pogostih predvsem pri starejših.

Kineziologija v kliniki Medicofit

Celoten postopek rehabilitacije je v klinikiMedicofit, eni najsodobnejših klinik te vrste v Sloveniji, individualno prilagojen vsakemu pacientu, kinezioterapija, ki izhaja iz kineziologije, pa se kot druga faza zdravljenja tesno navezuje in povezuje s prvo fazo zdravljenja, fizioterapijo. Specialist kineziologije tako poskrbi, da so vadbene tehnike prilagojene ortopedskemu stanju in stopnji bolečine oziroma pacientovim zmožnostim ter njegovi pripravljenosti na napredek.

Tamkajšnje osnovno načelo je, da je poškodba sanirana, ko posameznik doseže mišično-sklepno funkcijo, enakovredno stanju pred poškodbo, a le pod pogojem, da je odpravljen vzrok njenega nastanka. Iz tega razloga se kineziologija povezuje z vodenjem rehabilitacije po akutnem zdravljenju, s programom vzdrževanja mišic in sklepov po težjih poškodbah (med takšne denimo sodi dolgotrajna bolečina v kolku) ter s področjem športne kineziologije in z oblikovanjem telesa.

Skladno s tem kineziologija v kliniki Medicofit med področja dela uvršča individualno preventivno vadbo, telesno pripravo športnikov, oblikovanje telesne postave in, vezano predvsem na starejšo populacijo, specialno individualno vadbo po poškodbah ter managemant kroničnih stanj obrabe sklepov.

Potek rehabilitacije v kliniki Medicofit

Za zdravljenje bolezni in poškodb gibalnega sistema so nujni individualni protokoli terapij ter vadb. Rehabilitacija v kliniki Medicofit zato poteka v štirih posamezniku prilagojenih korakih, vključujoč kineziologijo.

Temelj zdravljenja predstavlja DIAGNOSTIČNI PREGLED, na katerem se upošteva predhodno pridobljena zdravstvena dokumentacija, izvedejo se testi sklepov in mobilnosti teh, izmerijo se mišične moči ključnih mišičnih skupin in mišičnih simetrij, oceni se sklepna funkcija, nakar se na osnovi strokovnega posveta pripravi strategija zdravljenja poškodbe ali obolenja starejše osebe. S tem se zdravljenje zares prične.

Sledi AKUTNA FAZA REHABILITACIJE s protibolečinsko in protivnetno terapijo, s terapijo za zmanjšanje prisotnih oteklin, s TRIGGER POINT, z LASER ter s TECAR terapijami, s terapijo z udarnimi valovi, s HiTOP elektroterapijo, s presoterapijo, z manualno terapijo, s sklepno mobilizacijo, s pasivnim razgibavanjem in z vajami za sklepno stabilizacijo, vajami za pridobivanje vnovičnega polnega obsega gibov ter osnovne mišične moči in z vajami za odpravo mišičnih simetrij.

Zatem nastopi KINEZIOTERAPIJA, katere jedro je kineziologija. Druga faza rehabilitacije v ospredje postavlja vadbo, natančneje vaje za sklepno stabilizacijo, vaje za moč v koničnih obsegih giba in jedro telesa, vaje za pridobitev mišičnih simetrij, vaje za izboljšanje ravnotežja, pa tudi učenje pravilne tehnične izvedbe vaj, moč treninga, aerobno vzdržljivost ter pliometrične vaje. Zdravstvenemu stanju, starosti in drugim individualnim dejavnikom prilagojena kineziologija se sklene z zaključnim testiranjem.

Zadnja faza rehabilitacije, PREVENTIVNA FAZA VZDRŽLJIVOSTI, je nadvse pomembna v povezavi s kroničnimi bolečinami, ki so posledica bolezni (denimo artritisa ali osteoporoze). Lahko vključuje managemant degenerativnih stanj, dolgoročno vzdrževanje funkcionalnosti sklepov, splošne fizične kondicije, preventive moči, optimalne sklepne moči in zdravja hrbtenice. Ob tem izboljšuje telesno sestavo in, opcijsko, pripravi telo na rekreativno telesno aktivnost.

Zdravstvena stanja, pri zdravljenju katerih je potrebna kineziologija

Telesne funkcije in s tem tudi sposobnosti človekovega gibalnega sistema z leti nekoliko upadejo. Proces se prične odvijati že okoli petindvajsetega leta, zato ni presenetljivo, da starejše osebe postanejo nekoliko počasnejše, tudi nerodne, kar vodi v pogostejše poškodbe mišično-skeletnih struktur, k čemer delno prispevajo še nekatera kronična obolenja ortopedskega izvora.

V proces rehabilitacijskih postopkov tako enih kot drugih je prav zato pomembno vključiti kineziologijo, saj ta poskrbi, da pacient usvoji pravilno gibanje (poškodovanega) sklepa in izboljša splošno kondicijsko pripravljenost.

Med najpogostejša zdravstvena stanja starejših, katerih rehabilitacija se povezuje s kineziologijo, sodijo:

  • ARTRITIS, ki povzroča stalne ali občasne bolečine v enem oziroma več sklepih, omejen obseg gibljivosti, (jutranjo) okorelost, deformiranost sklepov, otečene, rdeče ali vnete sklepe, občutljivost sklepov na dotik in mišično oslabelost. Kineziologija je v tem primeru usmerjena v krepitev obsklepnih mišic, v doseganje povečane gibljivosti sklepa in sklepne stabilnosti ter v izboljšanje sklepne propriocepcije.
  • OSTEOPOROZA, tiha bolezen brez simptomov, pri kateri se občasno javljajo bolečine v križu in kosteh, medtem ko se ob zlomu vretenca oseba sooča z izredno hudimi bolečinami. Do teh praviloma privede kakršnokoli gibanje, četudi manjše telesne obremenitve, v hujših primerih pa lahko pride celo do deformacije hrbtenice. Kineziologija tako stremi k doseganju stabilnosti sklepa, vzdrževanju aerobne kondicije, vključuje pa tudi učenje zavedanja položaja medenice in program vadbe za moč.
  • BOLEČINE V KOLKU, pospremljene z nelagodjem, občasno segajo v druge telesne dele, prisotne pa so med vsakdanjimi aktivnostmi. Kineziologija zato obsega krepitvene in raztezne vaje, s katerimi se izboljšata stabilnost ter gibljivost.
  • BOLEČINE V RAMI so praviloma ostre, tope, pekoče in se širijo v vrat ali po roki navzdol ter se ojačajo v nočnem času. Kineziologija iz tega razloga odpravlja kompenzacijsko gibanje, vzpostavlja pravilne funkcionalne vzorce in gibanja lopatice ter skapulotorakalnega stika, prav tako pa stremi k vzpostavitvi ustrezne posturalne kontrole.
  • BOLEČINE V KOLENU, pogosto znanilke trajnih okvar, se okrepijo pri aktivnostih, kot so hoja po stopnicah ali klancu, zaradi česar kineziologija z vajami in pliometrično vadbo krepi zadnje ter sprednje stegenske mišice in pacienta uči prenosa obremenitev telesa ter simetrije mišičnih moči zadnjih in sprednjih stegenskih mišic.
  • BOLEČINE V KRIŽU, prisotne v ledvenem delu, se najpogosteje pojavijo nenadno. Z namenom njihovega obvladovanja kineziologija z naborom vaj okrepi globoke stabilizatorje v ledvenem hrbtu, progresivna vadba pa poskrbi za fleksijske in ekstenzijske gibalne vzorce.

V kliniki Medicofit se rehabilitacija posameznih zdravstvenih stanj, utemeljena tudi na kineziologiji, vselej razlikuje od pacienta do pacienta, saj je za doseganje rezultatov nujno potrebno upoštevati tako vrsto kot stopnjo poškodbe ali obolenja in starost poškodovanca, njegovo splošno telesno pripravljenost, psihofizično stabilnost ter vrsto drugih dejavnikov. Da bi to dosegli, je potreben temeljit diagnostični pregled, s katerim se prične vsako zdravljenje bolečin mišično-sklepnega izvora.

Na diagnostični pregled v kliniko Medicofit se je mogoče naročiti preko obrazca na spletni strani, elektronskega naslova medicofit@medicofit.si ali telefonske številke +386 (0)64 190 220.

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Več novic

Družba

NIJZ: Oseb s sladkorno boleznijo v letu 2023 skoraj 4000 več kot leto prej

V Sloveniji je po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v letu 2023 živelo 149.160 oseb z znano sladkorno boleznijo, kar je 3920 več kot v letu 2022 in...
Družba

Občina Velenje zaključuje z deli v Šenbricu in državni cesti Velenje – Škale

V Krajevni skupnosti Konovo velenjska občina zaključuje s sanacijo plazu na odcepu Drož v Šenbricu. Na odseku med letnim kinom in konjeniškim klubom pa bo promet od danes potekal po...
Družba

V avli Mestne občine Velenje si lahko do 6. januarja ogledate razstavo “Urbana drevesa pot sprostitve in dobrega počutja”

V avli Mestne občine Velenje si lahko do 6. januarja ogledate razstavo Urbana drevesa pot sprostitve in dobrega počutja. Razstava je nastala kot nadgradnja raziskovalne naloge dijakinj Šolskega centra Velenje....
Šport

Obračun med Rudarjem in Gorico prestavljen

Tekma med Rudarjem in Gorico, ki bi morala biti odigrana danes, je prestavljena....

OBVESTILA

Obvestila

Obvestilo o zapori ceste pri kuhinji Bolnišnice Topolšica

Zaradi nujnih sanacijskih del, bo od jutri, 3. decembra, pri kuhinji topolške bolnišnice prihajalo do zapore ceste....
Obvestila

Obvestilo o popolni zapori lokalne ceste v Malem Vrhu (Hudi potok)

Občina Šmartno ob Paki obvešča, da bo zaradi izvajanja del na gradnji kanalizacije popolnoma zaprta lokalna cesta 408011....
Obvestila

Predvidene popolne zapore cest na Gregorčičevi cesti ter v naselju Lipa

Mestna občina Velenje občane in občanke obvešča o dveh popolnih zaporah cest zaradi gradnje kanalizacije....
Obvestila

Jutri motnje pri dobavi pitne vode – Šmartno ob Paki

Komunalno podjetje Velenje obvešča uporabnike na območju naselij Veliki Vrh in Gavce v občini Šmartno ob Paki, da bo torek, 26. novembra, med 8. in 15. uro prekinjena oz. motena...

Zadnje osmrtnice

Antonija Kobale

Damjan Bešič

Anton Smrekar