Namen izbora Planinske zveze Slovenije (PZS) ter njenih komisij za alpinizem, športno plezanje in gorske športe je ovrednotiti najkakovostnejše alpinistične vzpone, vrhunske športnoplezalne dosežke ter uspehe v tekmovalnem turnem smučanju in lednem plezanju ter javnosti predstaviti najvidnejše dosežke v teh športnih panogah.
Janja Garnbret in Luka Potočar najuspešnejša športna plezalca
Najuspešnejša športna plezalka je že osmič zapored Janja Garnbret (Šaleški AO), dvakratna olimpijska prvakinja, ki je z zlatom v Parizu še enkrat potrdila svoj status ene največjih športnic vseh časov. Korošica je tudi lani serijsko zmagovala na tekmovanjih, na katerih je nastopila, tudi na petih tekmah svetovnega pokala – slovenske navijače je z zmago razveselila v Kopru. Za vse svoje dosežke si je že petič prislužila tudi naslov slovenske športnice leta.
“Obojne olimpijske igre so bile zame po svoje čustvene in prinesle svojevrstne izzive. V Pariz sem prišla z izkušnjo iz Tokia in načeloma je bilo zato lažje, a se je izkazalo prav tako zahtevno, a na drugačen način in z novimi okoliščinami. Šport je nepredvidljiv in nikoli ne moreš reči, da veš in lahko pričakuješ čisto vse. Zato je tudi tako zanimivo in nenazadnje je to ena od stvari, ki me ženejo naprej. Vedno kujem načrte, kaj še lahko izboljšam. Seveda sem z lansko sezono nadvse zadovoljna, kakršna koli druga ocena mislim, da bi bila povsem napačna. Letošnja bo drugačna, v osnovi seveda bolj sproščena, ampak glede na to, kakšne projekte imam v načrtu, bo to drugačno in obenem izjemno zanimivo leto. Mešanica vsega in tudi ta drugačen pristop k sezoni, z več plezanja v naravnih stenah, je nekaj, česar se veselim že dolgo,” je dejala Janja.
Najuspešnejši športni plezalec je že četrtič Luka Potočar (ŠPO PD Radovljica), ki je Slovenijo kot prvi moški predstavnik v plezanju zastopal na olimpijskih igrah, evropsko prvenstvo v Villarsu pa sklenil kot četrti v kombinaciji in peti v težavnosti.
Najboljša v alpinizmu leta 2024
Najuspešnejša alpinistka je že četrtič Anja Petek (ZAK Rinka), dosežki katere so trenutno brez primere v slovenskem ženskem alpinizmu. Najuspešnejši alpinist preteklega leta je Aleš Česen (Alpski gorniški klub), sicer že prejemnik dveh zlatih cepinov, ki je lani z britanskim soplezalcem Tomom Livingstonom preplezal prvenstveno smer po zahodnem grebenu na najvišjega med sedemtisočaki – Gašerbrum III (7952 m, naziv si deli z Gjačung Kangom).
Letošnji prejemnik priznanja Planinske zveze Slovenije za življenjsko delo v alpinizmu je Celjan Lojze Golob (nekoč član AO PD Celje Matica in pozneje Akademskega alpinističnega odseka v Ljubljani), ki je krojil slovensko alpinistično zgodovino konec petdesetih in v začetku šestdesetih let 20. stoletja.
Najuspešnejši v tekmovalnem turnem smučanju leta 2024
Najuspešnejša tekmovalna turna smučarka je prvič postala Rea Kolbl (Društvo za razvoj turnega smučanja). Ljubljančanka je na evropskem prvenstvu osvojila 16. mesto posamično, v šprintu pa najvišje posegla s 23. mestom v svetovnem pokalu. V mešani štafeti je sonosilka največjega slovenskega dosežka – 9. mesta, ki ga je dosegla na tekmi svetovnega pokala skupaj z Luko Kovačičem (Društvo za razvoj turnega smučanja), najuspešnejšim slovenskim tekmovalnim turnim smučarjem 2024. Gorenjec je poleg tega na evropskem prvenstvu dosegel 16. mesto v vzponu in 21. mesto posamično.
Najuspešnejši v tekmovalnem lednem plezanju leta 2024
V tekmovalnem lednem plezanju so v preteklem letu izstopali dosežki Gregorja Šegla (AO PD Ljubljana Matica), ki je svoj najpomembnejši rezultat dosegel z zmago na tekmi celinskega pokala v Veliki Britaniji februarja lani, decembra pa izvrstnim predstavam celinskega pokala dodal še tretje mesto na Češkem.
Vir: Manca Ogrin/PZS