Muzej Velenje je včeraj, 3. junija, v sodelovanju s Slovenskim muzejskim društvom gostil Muzeoforum – strokovno srečanje slovenskih muzealcev, ki so prisluhnili sodelavcem Zgodovinskega muzeja iz Bratislave, enote Slovaškega narodnega muzeja. Kustosa muzeja Katarína Harmadyová in Juraj Kuharik sta predstavila delovanje muzeja in njegove enote ter zgodovino Bratislavskega gradu, muzejska pedagoginja Katarína Bašteková pa je predstavila njihovo pedagoško dejavnost.
Sicer so muzeoforumi tradicionalno organizirani v Ljubljani, a so prvega izmed treh, ki se bodo zvrstili v tem letu, tokrat gostili v objemu Velenjskega gradu, ki gosti razstavo Zgodovinskega muzeja iz Bratislave Kratka zgodovina Bratislavskega gradu, je pojasnila članica izvršnega odbora Slovenskega muzejskega društva in kustosinja Muzeja Velenje, Andželina Jukić.
Odprtje razstave Kratka zgodovina Bratislavskega gradu
Kulturni program ob odprtju razstave je z ljudskimi melodijami na citrah obogatil Peter Napret, profesor Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje. Odprtja razstave sta se udeležila nj. eks. veleposlanik Slovaške republike Peter Zeleňák ter podžupanja Mestne občine Velenje Aleksandra Vasiljević. Zbrane muzealce in obiskovalce sta nagovorila tudi direktorica Muzeja Velenje, Tanja Verboten, in avtor razstave, kustos muzeja za področje arheologije, Juraj Kuharik.
Gostujoča razstava je plod sodelovanja slovaških in slovenskih muzealcev, rezultat lanskega strokovnega obiska sodelavcev Muzeja Velenje na Slovaškem. Oktobra so namreč v okviru projekta Erasmus+ mobilnost z naslovom Muzeji in dediščina gradov in graščin obiskali Slovaški narodni muzej in njihovo enoto Zgodovinski muzej na Bratislavskem gradu ter se udeležili podelitve nagrade Živa za najboljši slovanski muzej. »Prijetna izkušnja je pripeljala do pogovorov, da bi Bratislavski grad predstavili tudi v Velenju in tako je zelo hitro nastala ideja, da bi razstavo gostili pri nas,« je povedala Tanja Verboten.
Razstava Kratka zgodovina Bratislavskega gradu je na ogled do 4. avgusta 2024.
Razstava obiskovalce popelje skozi zgodovino najpomembnejšega gradu na Slovaškem. Predstavljena je s panoji in kopijami pomembnih zgodovinskih elementov gradu, ki so del zbirke Zgodovinskega muzeja na Bratislavskem gradu, je povedal avtor razstave Juraj Kuharik. “Med njimi so tudi keltski kovanci, na katerih je prvič zabeležena latinščina,” je izpostavil.
Sodelavci Muzeja Velenje so skupaj s sodelavci muzeja v Bratislavi in sodelavci Oddelka za slavistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v okviru razstave pripravili tudi izobraževalni kotiček, kjer bodo otroci spoznavali zanimivosti o slovaški preteklosti in kulturi in jo lahko primerjali tudi s slovensko.
Vir: Muzej Velenje