Na dogodku so se predstavili različni zbori: OPZ Mravljice, OPZ OŠ KDK, OPZ POŠ Topolšica in MPZ iz Šoštanja, MoPZ Kajuh iz Velenja, OPZ OŠ KDK iz Ljubljane in OPZ OŠ Kajuh -Trubar iz Bazovice pri Trstu. Ti zbori so poudarili pomen ohranjanja slovenske pesmi in besede. Zaradi bolezni je moralo sodelovanje odpovedati Akademski pevski zbor KDK iz Celja.
Župan Boris Goličnik je izpostavil pomembne dogodke preteklih dveh let. Med njimi so bili branje Kajuhove poezije v lokalnem parku, osrednja slovesnost z govornico, ministrico za kulturo dr. Asto Vrečko, in državna proslava proti okupatorju. Prav tako je omenil Kajuhov izjemen prispevek na 39. Slovenskem knjižnem sejmu v Ljubljani.
Župan je pohvalil mentorje in učence za njihove predstave, posvečene Karlu Destovniku-Kajuhu, z naslovom “Nemirnega časa sanje” in “Zmenek s poezijo – Kajuhovci po Kajuhu – Nemirni čas mladosti”, ki sta združevali poezijo in glasbo.
Zaključne besede so bile posvečene dediščini Karla Destovnika-Kajuha, pri čemer je župan citiral literarnega zgodovinarja dr. Matjaža Kmecla: “V Kajuhu imamo velikega poeta, ki ni samo poosebljeni dokument časa, temveč izpovedovalec najgloblje in najbolj čiste, nadčasovne človečnosti.” Ta dogodek je bil primerno slovo od dvoletnih praznovanj, ki so v Šoštanju počastila Kajuhovo dediščino.
Vir: Občina Šoštanj