Udeleženci foruma so se strinjali, da je decentralizacija na področju kulture nujna, pri čemer bi ministrstvo moralo podpreti določene programe, hkrati pa bi mestne občine morale postati regijska središča kulture. Prav tako so izpostavili potrebo po financiranju Pikinega festivala, največjega otroškega festivala v Sloveniji, ki po 35 letih delovanja potrebuje tudi državno podporo.
Poseben poudarek je bil namenjen tudi Muzeju premogovništva Slovenije, katerega ohranitev je ključna v procesu prestrukturiranja regije. Pogovarjali so se o možnih mehanizmih za njegovo upravljanje, bodisi prek zakona o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije ali zakona o zapiranju Premogovnika Velenje.
Poleg tega so izrazili potrebo po finančnih mehanizmih, s katerimi bi država pomagala financirati sanacijo kulturne dediščine, vključno z gradovi in zaščitenimi večstanovanjskimi stavbami. Energetske sanacije teh stavb so za lastnike velik finančni zalogaj, zato bi državna pomoč pomenila veliko olajšavo.
Župan Mestne občine Velenje, Peter Dermol, je poudaril pomen kulture v fazi prestrukturiranja in izrazil zahvalo vsem soustvarjalcem kulture v lokalni skupnosti.
Na forumu so sodelovali tudi predstavniki ministrstva za kulturo, Festivala Velenje, Knjižnice Velenje in Muzeja Velenje. Generacijski forumi, ki so se izkazali kot učinkovita oblika komuniciranja z občani in soustvarjalci na različnih področjih, bodo tudi v prihodnje del lokalnih prizadevanj za razvoj kulture.
Posnetek generacijskega foruma je na voljo za ogled na povezavi:
https://youtu.be/grmX6Qx03ww.
Vir: Mestna občina Velenje