Spomnimo: Agencija Spirit je maja lani objavila javni razpis za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji v okviru sklada za pravični prehod. Rezultate je objavila januarja letos, pri čemer je v savinjsko-šaleški regiji odobrila 15 projektov s skupnim sofinanciranjem v višini 52,5 milijona evrov.
Kmalu po objavi rezultatov se je pojavil sum nepravilnosti – mediji so med drugim opozorili, da sta med uspešnimi prijavitelji projektov dve podjetji z istim ustanoviteljem, ki sta imeli v letu 2023 skupaj le pet zaposlenih. Gospodarski minister Matjaž Han je takrat odredil notranjo revizijo javnega razpisa, v Spiritu pa so nekatere izmed izbranih podjetij pozvali k razjasnitvi okoliščin ter sporočili, da so zaradi neizpolnjevanja pogojev sprejeli odločitev o preklicu dveh sklepov o izboru.
Šlo je za podjetji VonPharma SI in Vital QI, ki ju je ustanovil Tadej Von Horvath. Podjetjema so sicer za vzpostavitev tehnoloških linij za proizvodnjo krem, mazil in praškastih oblik zdravil oz. za vzpostavitev tehnoloških linij za proizvodnjo tablet sprva odobrili skupaj skoraj 20 milijonov evrov.
Lastnik podjetja Vital QI je bil v času prijave na razpis Miha Tetičkovič, a je bil po podatkih Ajpesa ustanovitelj podjetja Von Horvath, le mesec dni pred objavo javnega razpisa pa je lastnik postal Tetičkovič, svak Von Horvatha.
Zaradi afere Spirit je odstopil direktor agencije Rok Capl, kot vršilka dolžnosti ga je nedavno nasledila Tamara Zajec Balažič. Konec februarja je zaradi sumov nepravilnosti sledila razveljavitev 83-milijonskega razpisa.
Pred dnevi se je na spletni strani podjetja Vonpharma SI na dogajanje odzval mag. Tadej Von Horvath.
“V Sloveniji smo priča sistemski politični manipulaciji. Podjetja, ki so zakonito pridobila sredstva, postavlja v vlogo krivcev, medtem ko resnična odgovornost državnih institucij ostaja neraziskana. Afera SPIRIT ni finančni škandal, ampak politični obračun, ki uničuje prihodnost ljudi in gospodarstva ter postavlja nevaren precedens za celotno slovensko poslovno okolje,” je zapisano uvodoma. Von Horvath trdi, da je prav podjetje Vonpharma SI največja “žrtev tega političnega procesa, pri katerem se uporabljajo medijski linč, lažne obtožbe in politični pritiski za uničenje zakonitega poslovanja. Vse to se dogaja na račun več kot 3.860 delavcev, ki so se prijavili za delo, in 1000 načrtovanih novih delovnih mest, ki jih politika zdaj uničuje.”
V sporočilu je navedeno, da je podjetje Vonpharma 21. februarja vložilo upravni spor proti odvzemu subvencije. Teden dni kasneje je sledila razveljavitev razpisa. “Sodišče bi lahko odločalo v našo korist – ali je razveljavitev razpisa način, da se postopek izniči, saj zaradi razveljavitve nima osnove? Vse to na račun ostalih podjetij
ki so prejela pravnomočne sklepe? Zakaj se nihče ne pritoži,” se ob tem sprašuje Von Horvath, ki trdi tudi, da se je afera SPIRIT “začela takoj po tem, ko se je minister Han znašel pod političnim pritiskom premierja Roberta Goloba.”
Celotno izjavo za medije najdete na povezavi.
V izjavi je navedeno tudi, da je podjetje poleg sveže odobrene 10-milijonske subvencije februarja ostalo tudi brez 5,5-milijonske subvencije, ki jo je Spirit podjetju odobril na razpisu za spodbujanje velikih investicij za večjo produktivnost in konkurenčnost iz leta 2022. Denar naj bi bil namenjen vzpostavitvi tehnološke linije za proizvodnjo prehranskih dopolnil v Velenju.
Von Horvath v izjavi navaja, da je zato projekt, ki naj bi skupno stal 12 milijonov evrov končal “s pomočjo lastnih sredstev in premostitvenega kredita”. “Projekt je bil 100-odstotno izveden, stavba ima uporabno dovoljenje, vse obveznosti so bile izpolnjene do zadnjega centa. Končno poročilo je bilo oddano že 15. oktobra 2024 in vsebovalo zavezujočo bančno garancijo.”
V dopisu je zapisano tudi, da je februarja Spirit “enostransko” odstopil od pogodbe, in sicer brez možnosti pojasnila ali popravljanja domnevnih nepravilnosti. Spirit naj bi namreč poslal zahtevo za pojasnilo, že štiri ure kasneje pa sklep o odvzemu subvencije. Von Horvath dodaja tudi, da podjetje po odvzemu subvencije nima zagonskega kapitala za zaposlovanje ter zagon proizvodnje na visokotehnoloških linijah, ki naj bi bile pripravljene že leto in pol.
Družinska vez ni razlog za izključitev, trdi Von Horvath
Da jih je Spirit Slovenija izključil brez pravne podlage, nadaljuje Von Horvath. Družinska vez “ni niti v slovenskih niti v evropskih pravilih razlog za izključitev”, piše. Da so povezana podjetja po zakonodaji “tista, ki imajo lastniško, upravljavsko ali poslovno povezanost,” pojasnjuje in trdi, da tega v tem primeru ni bilo. “Vonpharma SI in Vital QI delujeta ločeno, nimata skupnih projektov, niti skupnega trga, kar sta dokazali z obsežnimi dokumenti.”
Napoveduje tudi uradno odprtje objekta (24. 4.), čeprav zagona tehnološke linije še ne morejo izvesti. “Objekt ima pripravljenih 5 etaž poslovnega dela (z mizami in pisarniško opremo) primernih za takojšnje zaposlovanje več kot 300 delavcev v upravnem delu in laboratoriju (uprava, marketing, R&D, prodaja, nabava in ostale upravne funkcije) ter 4 etaže proizvodno skladiščnega dela, kjer je v prvi etaži delujoča tehnološka linija za proizvodnjo farmacevtskih izdelkov v pogojih čiste sobe. Za popolno delovanje tehnološke se potrebuje več kot 150 zaposlitev (tehnologov, operaterjev, logistov in ostalih delavcev v proizvodnji). Povabljeni (vsi zainteresirani in predvsem prebivalci Šaleške doline) bodo lahko videli kakšen projekt se ruši v Velenju!”