Delež opravljenih delovnih ur med plačanimi urami se je zmanjšal za 2,6 odstotne točke na 79,6 odstotka, je včeraj objavil statistični urad.
Na upad skupnega števila opravljenih delovnih ur sta vplivala večje število ur izkoriščenega dopusta in večje število praznikov med delovnim tednom.
Povprečno mesečno število opravljenih delovnih ur na zaposlenega se je v medletni primerjavi zmanjšalo na vseh področjih dejavnosti. Upad je bil najizrazitejši v dejavnosti javne uprave in obrambe ter dejavnosti obvezne socialne varnosti, in sicer 5,3-odstoten.
V opazovanem četrtletju so v povprečju največ delovnih ur na mesec opravile osebe, zaposlene na področju oskrbe z vodo, ravnanjem z odplakami in odpadki ter saniranja okolja (138 ur oziroma pet več od slovenskega povprečja). Na to je vplivalo večje število opravljenih ur plačanega in neplačanega nadurnega dela.
Skupno število opravljenih delovnih ur se je v prvem četrtletju zmanjšalo na skoraj vseh področjih dejavnosti, najizraziteje v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (za 8,5 odstotka). Na drugi strani se je najbolj povečalo v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih ter v poslovanju z nepremičninam (za 1,7 odstotka).
Vir: STA