Po vzpostavitvi platoja bodo začeli variti in sestavljati jekleno konstrukcijo mostu, ki jo bodo nato v enem kosu s posebnim dvigalom namestili na že zgrajena nosilca na obeh bregovih Savinje. Kot so sporočili s celjske občine, gre po njihovih ocenah za tehnično zelo zahteven poseg, ki zahteva posebno tehnologijo.
Na Direkciji RS za infrastrukturo kot investitorki so za STA povedali, da bo gradnja mostu stala 2,36 milijona evrov, rok za njegovo dokončanje pa je maj prihodnje leto.
Izvajalec del, družba VOC Celje, je občino že pred časom seznanil, da bo treba za vzpostavitev platoja in izvedbo zahtevnega gradbenega posega odstraniti štiri okrasne češnje, ki rastejo v drevoredu na tem območju ter so na zemljiščih državnih ustanov, sklada kmetijskih zemljišč in gozdov in Direkcije RS za vode.
“V intenzivni komunikaciji z izvajalcem del in omenjenimi državnimi ustanovami smo preigravali številne rešitve, da bi se izognili neljubemu posegu in da bi drevesa lahko ohranili. Med drugim smo v strokovno presojo dali tudi možnost izkopa dreves s koreninami in njihove presaditve ali da bi jekleno konstrukcijo mostu dvignili prek krošenj dreves,” so poudarili na občini.
Pojasnili so, da je po presoji strokovnjakov celjskega javnega podjetja Zelenice presaditev dreves neizvedljiva, saj so stara med 30 in 40 let ter imajo zelo obširen koreninski sistem. Tudi zaradi visoke vročine bi tak poseg težko preživela.
Glede druge možne tehnične rešitve pa so prejeli pojasnila, da je treba drevesa odstraniti zaradi horizontalnega premika dvigala in ne zaradi dviga mostu.
Po intenzivnem dogovarjanju z izvajalcem del je občina dobila zagotovila, da bo opravljen najmanjši možni poseg. Tako so se dogovorili za odstranitev le prvih dveh okrasnih češenj v drevoredu iz smeri Petrička proti Liscam. Izvajalec bo odstranjeni drevesi nadomestil z novima.
Kot so poudarili na občini, se zavedajo morebitnih negativnih odzivov javnosti na odstranitev dreves. Vendar pa ne morejo in ne želijo ovirati večmilijonske državne investicije, ki bo Celjanom omogočila nove možnosti za varno kolesarjenje in hojo ter bo Celje kolesarsko in turistično povezala s sosednjo občino Žalec.
Gre namreč za del kolesarske steze Celje-Žalec. Vrednost tega projekta je 4,47 milijona evrov, od tega je žalska občina prek dogovora za razvoj regij namenila 1,6 milijona evrov. Od skupnih 10,8 kilometra jih 8,2 kilometra poteka v občini Žalec. Trasa kolesarske poti od Žalca do Špice v Celju bo uradno predana namenu predvidoma avgusta letos.
Vir: STA