Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je članom odbora predstavil načrte skupine Holding Slovenske elektrarne (HSE), ki vključujejo izločitev Termoelektrarne Šoštanj (Teš) in Premogovnika Velenje v neposredno last države in sprejem interventnega zakona.
“Ta namera omogoči razpoložljivost Teša tudi v primeru nestabilnih geopolitičnih razmer in povečuje zanesljivost oskrbe z električno energijo. Zeleni prehod, ki vključuje izstop iz premoga, bi moral biti tudi pravičen, zato bi bilo ob tem treba sprejeti še zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in o razvojnem prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije,” so zapisali.
Kumer je povedal, da se v naslednjih tednih v javni razpravi pričakuje več zakonskih predlogov na področju energetike, kot so zakoni o oskrbi z električno energijo, o učinkoviti rabi energije, o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije ter o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije.
Po oceni upravnega odbora je energetski sektor tako doma kot po svetu sredi preobrazbe. V Sloveniji se poleg reševanja Teša z oktobrom postopoma prehaja na spremenjen način obračunavanja omrežnine, novembra naj bi bil referendum o jedrski energiji. Na seji na sedežu Dravskih elektrarn Maribor so se člani seznanili še z njihovimi ključnimi razvojnimi in z načrti energetike v Podravju.