Gre za menjavo zemljišč na območju deponije premoga, pepela in produktov odžvepljevanja. Na podlagi menjave zemljišč se bo lahko na obravnavanem območju zaokrožilo lastniške sklope zemljišč za namen zagotavljanja energetske lokacije v okviru zelene preobrazbe in podnebne nevtralnosti.
Zbrane je najprej nagovoril Peter Dermol ter povedal, da so si izmenjali dobrih 48.000 kvadratnih metrov zemljišč. Premogovnik Velenje je od MOV pridobil 25.500 kvadratnih metrov, TEŠ pa dobrih 23.000 kvadratnih metrov. MOV je od Premogovnika Velenje pridobila dobrih 27.000 kvadratnih metrov in od Termoelektrarne Šoštanj dobrih 15.000 kvadratnih metrov. Direktor občinske uprave mag. Iztok Mori je zbranim pokazal tudi skico zemljišč.
Direktor Termoelektrarne Šoštanj mag. Branko Debeljak in generalni direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec sta pojasnila tudi kako nameravajo uporabiti pridobljena zemljišča. Premogovnik Velenje namerava na novih zemljiščih narediti veliko industrijsko cono ter zagotoviti nova delovna mesta ob zaprtju rudnika. V planu že imajo nekatere energetske projekte in gospodarske projekte, ki naj bi se odvijali na tem območju.
Župan Mestne Občine Velenje Peter Dermol je pojasnil, da se dogovori o menjavi zemljišč v preteklosti niso speljali, saj je prišlo do menjave vodstva v podjetju, kar pomeni, da so se dogovori pričeli iz začetka. Glede na pretekle dogodke pa o časovnici za prihodnje menjave zemljišč ne želijo govoriti. Pridobljena zemljišča potrebujejo zaradi zelene preobrazbe daljinskega ogrevanja. Znotraj dveh pridobljenih zemljišč načrtujejo nove potencialne energetske lokacije za oskrbo prebivalcev z daljinskim ogrevanjem.
Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je pogodbo podpisal z generalnim direktorjem Premogovnika Velenje mag. Markom Mavcem, direktorico Premogovnika Velenje mag. Majo Gazvoda, direktorjem Premogovnika Velenje dr. Janezom Rošerjem ter generalnim direktorjem Termoelektrarne Šoštanj mag. Brankom Debeljakom.