V letu 2023 je SAŠA inkubator dosegel pomembne mejnike: ustanovljenih je bilo 31 novih podjetij, kar je pripeljalo do odprtja 36 novih delovnih mest. Poleg tega so organizirali 35 dogodkov in delavnic s skupno 1.107 udeleženci ter opravili več kot 750 svetovalnih ur.
V prostorih Podjetniškega centra Standard je delovalo 10 podjetij, v Kreativnem centru Čuk pa 23 podjetij.
Poslanstvo SAŠA inkubatorja, ki ga vodi direktorica Ana Anžej, je spodbujanje podjetništva, ustvarjanje delovnih mest ter razvijanje in podpiranje kreativnih idej na področju novih procesov, tehnologij in storitev. Z različnimi programi in projekti, kot sta program Podjetniški trampolin in 6-tedenski pospeševalnik Startup Generator, spodbujajo mlade podjetniške talente in jim nudijo podporo za hitrejši razvoj in rast.
Med uspešnimi zgodbami je tudi Katja Mogilnicki, ki je z idejo BacTerra postala zmagovalka v kategoriji podjetništva na mednarodnem tekmovanju Genius Olympiad 2023.

Osnovne aktivnosti SAŠA inkubatorja vključujejo:
- promocijo podjetništva med mladimi,
- spodbujanje hitrejšega razvoja in rasti podjetij,
- povezovanje zagonskih podjetij z mentorji, investitorji in zrelimi podjetji,
- ter omogočanje dostopa do različnih virov financiranja (SPS, SPIRIT, tvegan kapital, domači in EU razpisi, platforme za množično financiranje).
Poleg tega nudijo podjetjem ugodne prostorske pogoje. V lanskem letu so v sodelovanju s podjetji dosegli številne zavidljive rezultate.
Podjetje Grashka, ki je nastalo v okviru programa Startup Generator 2021, je za svoj izdelek Pate prejelo nagrado Inštituta za nutricionistiko za najbolj inovativno in trajnostno živilo leta 2022. Med njihove pomembne dosežke sodijo tudi razvoj novih izdelkov, odprtje veganskega bistroja GRASHKA v Centru Rog v Ljubljani, pridobitev naslova NAJ JED na Vegafestu 2023 in predstavitev novih okusov Chiko na policah trgovin Interspar po vsej Sloveniji. Poleg tega so prejeli priznanje Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice za prebojno inovacijo.
Teja Urankar, ki je svoje izdelke Butter Be Kind razvila v okviru programa Startup Generator 2023 in prejela 10.000 evrov nepovratnih sredstev od Mestne občine Velenje, je z maslom za telo osvojila nagrado Free From Skincare Awards v kategoriji “Problem Skin” in razširila prodajo izven meja Slovenije.
Timotej Gungl in Lucija Prosen sta svoj produkt Gobnik prav tako razvila v okviru programa Startup Generator 2023 in prejela enako finančno podporo. Uspešno sta se povezala z gostinci po Sloveniji, ki v svojih kuhinjah uporabljajo gobe, gojene v Gobniku.
Podjetju Sportimist, ki je prek programa Trampolin postalo del skupnosti SAŠA inkubatorja, je v preteklem letu uspelo prodreti na tuje trge in uspešno lansirati nov produkt Nogometni dnevnik, ki je zdaj na voljo tudi v knjigarnah Mladinske knjige.
Podjetje Autotech, ki se ukvarja z robotizacijo industrijskih procesov, je pod vodstvom mentorjev SAŠA inkubatorja zraslo v izjemno uspešno podjetje. V letu 2023 so prejeli srebrno priznanje Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice za linijo za sestavo in lepljenje strešnega okna avtodomov in počitniških prikolic, kar jih uvršča med najboljše inovatorje v SAŠA regiji.
Pod SAŠA inkubator spada tudi Center ponovne uporabe Velenje (CPU), kjer je bilo lani opravljenih skoraj 3.500 nakupov, kar pomeni, da je bilo v ponovno uporabo vrnjenih več kot 28 ton izdelkov za dom in gospodinjstvo.
Poslovni prihodki inkubatorja za obdobje od 1. januarja do 31. decembra 2023 so znašali 530.547 evrov, pri čemer je Mestna občina Velenje za inkubator namenila 125.000 evrov, za delovanje CPU pa 62.000 evrov.

Vir: Mestna občina Velenje