Kot so sporočili iz Podjetne Slovenije, Firšt dokazuje, “da se splača jahati na trendih elektrifikacije in zelenega prehoda”. Lastniki so Franc Firšt, Elizabeta Firšt in Bernardka Bider iz Radegunde pri Mozirju. Podjetje je tako lani kot predlani ustvarilo več kot 26 milijonov evrov prihodkov in po več kot šest milijonov evrov čistega dobička. Lanska dodana vrednost na zaposlenega se je po podatkih hiše Dun & Bradstreet ustavila pri 213.502 evrih, so povzeli pri reviji.
Firštu sta na lestvici sledili podjetji Uvecto (9,75 milijona evrov EBITDA) in Maksim (9,52 milijona evrov EBITDA), več kot devet milijonov evrov EBITDA, in sicer 9,16 milijona evrov, pa je zabeležilo še podjetje Lumentum.
Deseterico lestvice najboljših 500 malih in srednjih podjetij (MSP) v Sloveniji zaključujejo podjetja Gorenjske elektrarne, Lajovic Tuba, Marovt, Hyla, Kronoterm in Avtotransporti Kastelec.
“Že ob lanski objavi lestvice Top 500 MSP smo ugotavljali, da je bilo pri vrhu kar nekaj podjetij, katerih dejavnost je bila povezana z elektrifikacijo in trajnostnostjo. Letos se ta trend nadaljuje,” so rezultate komentirali v Podjetni Sloveniji.
So pa na njihovi lestvici tudi nekateri novi obrazi slovenskega podjetništva, letos so izpostavili štiri s posebnimi podjetniškimi zgodbami.
Prvo tako podjetje je Fortis Maribor, ki ga vodi Andreja Ahman Wargazon. Ta je vsem delavcem omogočila različne terapije tako, da je zaposlila fizioterapevtko.
Simon Bastl ima medtem s solastniki na letošnji lestvici tri podjetja: Maksim, Container in Pocinkovalnico. V tej skupini skrbijo tudi za elektrifikacijo največjega rudnika bakra na svetu.
Vasja Hramec in Melvis Haskić iz Avantpacka sta priložnost našla v industriji bioplastike. Njihove biorazgradljive vrečke kupuje največja evropska živilska trgovska družba.
Andrej Lapajne, ki je na čelu podjetja Zebra BI za vizualizacijo podatkov, pa se je odločil podjetje preoblikovati v delniško družbo. Želi si delavskega delničarstva, so navedli pri reviji.
Rezultate so pregledali tudi v luči regij. Kot najbolj podjetniška statistična regija v Sloveniji se je izkazala Savinjska, ki zajema tudi Šaleško. “Tri podjetja iz te regije so med prvo deseterico na nacionalni lestvici Top 500 MSP. Poleg tega je vseh 10 podjetij z vrha regijske savinjske lestvice najboljših MSP prav domačih podjetniških zgodb. Savinjska regija tako de facto doživlja pravi podjetniški razcvet,” so navedli v Podjetni Sloveniji.
Vir: STA