S tem, ko je vlada konec januarja z uredbo omejila cene daljinskega ogrevanja za gospodinjske odjemalce, je distributerje postavila pred težak izziv – Komunalno podjetje Velenje (KP Velenje) bo zaradi uredbe vsak mesec izgubilo okoli pol milijona evrov.
Januarja so se cene toplotne energije v Sloveniji, zaradi povišanja cen energentov, pričele gibati od 45,85 pa tudi do 160 evrov na megavatno uro (brez DDV). Vlada je nato konec januarja s ciljem, da bi omilila finančni pritisk na gospodinjske odjemalce, izdala uredbo o oblikovanju cen toplote iz daljinskega ogrevanja in določila, da cene za gospodinjske odjemalce do 30. aprila 2023 ostanejo enake cenam januarskega cenika, ob tem pa so najvišjo dovoljeno tarifno postavko za variabilni del postavili pri 98,70 evra na megavatno uro. S tem so omogočili znižanje cen v 18 sistemih daljinskega ogrevanja po Sloveniji od skupno 59. Največje znižanje maloprodajne cene toplote so tako doživeli v Novi Gorici, Trbovljah, Hrastniku, Mariboru, Ravnah na Koroškem in Jesenicah. Na primer; uporabnik mariborske energetike, ki živi v stanovanju velikosti 69 kvadratnih metrov bo za ogrevanje namesto 186 evrov sedaj plačeval 140 evrov.
Dvig cen s strani TEŠ ostal na plečih KP Velenje in občin ustanoviteljic
Tudi Komunalno podjetje Velenje je januarja napovedalo podražanje cen zaradi povišanja nakupne cene toplotne energije s strani Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), tako bi v Šaleški dolini za variabilni del cene toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo plačevali 73,05 evra na megavatno uro. Kljub temu, da bi bila nova cena nižja od navzgor omejene cene v višini 98,70 eur/MWh, je vlada velenjski komunali zaradi uredbe, ki določa, da morajo cene za gospodinjske odjemalce do 30. aprila 2023 ostati enake kot so bile januarja 2023, preprečila dvig cene in s tem breme TEŠ prenesla na KP Velenje in občine ustanoviteljice. TEŠ je namreč KP Velenje dvignila ceno toplote v času že veljavne vladne uredbe.
»Komunalno podjetje Velenje je povišanje nakupne cene toplotne energije s strani Termoelektrarne Šoštanj v zadnjih mesecih doživelo kar 3 krat, vendar bremena v celoti nismo prenesli na končnega odjemalca, ampak smo s pomočjo občin ustanoviteljic finančno breme prevzeli na svoja pleča. Zato je Komunalno podjetje Velenje v letu 2022 že doseglo negativni poslovni izid pred obdavčitvijo v višini -1.247.592 € (nerevidirani podatki),« so sporočili iz velenjske komunale.
Apelirali na pristojnega ministra
Komunalno podjetje Velenje je z lokalnima skupnostima, Mestno občino Velenje in Občino Šoštanj, že apeliralo na pristojnega ministra Bojana Kumra, da med upravičence do nadomestil po Uredbi za čas izgube od 1. januarja do 30. aprila 2023, v skladu z 18. členom Zakona o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, vključi tudi distributerje, ki imajo v ceniku za mesec januar 2023 in dalje, variabilni del cene toplote nižjo od navzgor omejene cene v višini 98,70 EUR/MWh.
KP Velenje kljub varčevalnim ukrepom na robu stečaja
Poleg dviga cene na strani Termoelektrarne Šoštanj in naraščajočih cen emisijskih kuponov so pritisk na KP Velenje povečevale tudi manjše prodane količine toplote v obdobju tople jeseni in začetka zime in močno povišani stroški električne energije.
V KP Velenje sicer sprejemajo dodatne ukrepe za obvladovanje likvidnosti, a številke ne kažejo na bolje: »Za Komunalno podjetje Velenje, ki je že tako na robu insolventnosti, to pomeni 500.000 € neposredne izgube vsak mesec v okviru veljavnosti Uredbe! Kljub sprejemu dodatnih ukrepov za obvladovanje likvidnosti (mehanizem naknadnih vplačil kapitala, odlog plačila izdanih računov Komunalnemu podjetju Velenje, racionalizacija znotraj podjetja, prerazporejanje investicij, idr.) podjetje takšnega minusa ne bo preživelo.«