Na veliko zmanjšajmo
Izmenjava otroških igrač in oblačil, delavnice izdelovanja trajnostnih daril, šivanja, predelave odpadnih vrečk, pregleda in manjših popravil elektronske opreme, izbrana ponudba Centra ponovne uporabe Velenje, modna revija oblačil iz druge roke, razstava trajnostnih daril, kotiček ŠIK Butik in ZEOS, video prikazi popravil električnih aparatov, nastop tolkalne skupine Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje Rhythm Factory, ki igra na ponovno uporabljene kante, in okrogla miza o tem, kaj lahko storimo za zeleno prihodnost posamezniki, lokalne in mednarodne skupnosti, gospodarstvo in nevladne organizacije – vse to je ponudila prireditev VELEzmanjšarija v organizaciji Mestne občine Velenje, SAŠA Inkubatorja s Centrom ponovne uporabe Velenje in Društvom Knjižnica reči.
Trajnostna modna revija
10 odstotkov svetovnih emisij toplogrednih plinov nastane pri izdelavi oblačil in obutve, kar je več kot pri mednarodnem letalskem in pomorskem prometu skupaj. Tekstilna in oblačilna industrija je tretja največja porabnica vode. Sintetična oblačila med vsakim pranjem izgubijo približno odstotek vlaken in tako ustvarijo 35 odstotkov vse primarne mikroplastike v okolju. Trije od petih kosov oblačil že po enem letu končajo v smetnjakih. Ste vedeli, da tisti kosi oblačil, ki jih kupimo po spletu in iz raznih razlogov vrnemo prodajalcu, povsem nova in največkrat nikoli nošena končajo na odlagališčih odpadkov? Z vsakim nakupom novih kosov oblačil, ki jih običajno nosimo le kratek čas, prispevamo k onesnaženju okolja in ustvarjamo odpadke. Po drugi strani pa z vsakim nakupom oblačil iz druge roke, izmenjavo, popravilom ali ustvarjalno nadgradnjo oblačil prispevamo k bolj zeleni prihodnosti.
Kam po oblačila iz druge roke v Velenju?
V dijaško trgovinico Modno podstrešje ob vhodu v B stavbo šolskega centra. Za VELEzmanjšarijo so dijakinje in dijaki Šole z storitvene dejavnosti Šolskega centra Velenje pripravili modno revijo, na kateri so predstavili zanimive kose oblačil iz Modnega podstrešja. V trgovinici niso dobrodošli le dijaki, temveč vsi, ki želijo bodisi darovati še uporabna oblačila za ponovno uporabo bodisi obogatiti svojo omaro z modnimi kosi iz druge roke.
Veliki izzivi in dragocene priložnosti
S premišljenim ravnanjem in spreminjanjem potrošniških navad lahko vsak posameznik vpliva na zmanjšanje količine odpadkov in privarčuje. S ponovno uporabo raznim izdelkom podaljšamo življenjsko dobo ali ustvarimo nov namen. Kakšne ukrepe za bolj zeleno prihodnost pa lahko sprejemajo lokalne in mednarodne skupnosti ter gospodarstvo? O tem so se pogovarjali gostje okrogle mize.
Podžupanja Mestne občine Velenje Aleksandra Vasiljević je predstavila prizadevanja Veleja za podnebno nevtralnost in predstavila vizijo za trajnostno prihodnost. Ana Marinčič, vodja projektov na Razvojni agenciji SAŠA, pod katero deluje Center za pravični prehod, je povzela ključna sporočila javnosti v zvezi s projekti, vezanimi na pravični prehod iz premogovništva. Članica projektne skupine Green Leaf na Mestni občini Velenje mag. Maša Kočevar je napovedala program dejavnosti v prihodnjem letu, ko bo Velenje nosilec evropskega naziva zeleni list. Vodja korporativnega upravljanja trajnosti pri Hisense Europe Urška Butolen je povzela strategijo, ki jo je podjetje Hisense Europe sprejelo na poti trajnostnega razvoja. Direktorica Saša Inkubatorja Ana Anžej je delila izkušnje, ki jih imajo SAŠA Inkubator in lokalna zagonska podjetja z iskanjem trajnostnih poslovnih rešitev. Vodja Društva Knjižnica reči Jošt Derlink je ovrednotil dodano vrednost, ki jo v lokalna okolja prinašajo izposojevalnice stvari. Sodelavka Mestne občine Velenje pri projektu Slovenija Green na področju zelenega turizma Urša Zgojznik iz Društva Ekologi brez meja pa je naglasila še neizkoriščene priložnosti za širjenje zavedanja, kako lahko posamezniki prispevajo k skupnemu trajnostnemu načinu življenja.
Velenje bo dobilo izposojevalnico stvari
VELEzmanjšarija je bila priložnost za napoved izposojevalnice stvari, ki se bo v Velenju odprla prihodnje leto. Kaj je izposojevalnica stvari? Pester nabor orodja in raznih pripomočkov, ki jih večina ljudi uporablja tako redko, da si jih lahko izposoja. Gre za souporabo, ki znatno prispeva k zmanjševanju količine odpadkov, saj preprečuje njihovo nastajanje. Razbremeni naše denarnice in okolje. Izmenjevalnica stvari bo prihodnje leto začela delovati v Centru ponovne uporabe Velenje.
Manj je več
December je mesec pretirane nakupovalne mrzlice, ki dodatno bremeni okolje in družinski proračun. Povprečen prebivalec Zahodne Evrope v le treh dneh božičnih praznovanj proizvede do 650 kg emisij ogljikovega dioksida (26 kg za hrano, 96 kg za prevoz, 218 kg za praznično razsvetljavo in 310 kg za potrošno robo in darila). Ali lahko pripravimo praznično večerjo vsaj delno brez mesa, ali lahko gremo na obisk z javnim prevozom, res potrebujemo toliko lučk in predvsem – kako se lahko obdarujemo okolju in družbi bolj prijazno?
Bolj trajnostna darila lahko najdemo na izmenjevalnicah predmetov ali v centrih ponovne uporabe. Mogoče lahko z nekaj spretnosti sami predelamo odslužene predmete in materiale v nov izdelek in jim tako podaljšamo življenjsko dobo. Mogoče lahko namesto predmeta podarimo bon za šiviljo, serviserja ali kaj drugega. Pri lokalnih ponudnikih lahko kupimo domače kulinarične izdelke ali sami spečemo piškote. Cel kup idej za zmanjševanje ogljičnega odtisa v prazničnem času je ponudila tudi VELEzmanjšarija.
Tina Felicijan