Kot je pojasnila Mlakar, najbolj zahtevne storitve v bolnišnicah danes plačujejo na podlagi tako imenovanih skupin primerljivih primerov. Poenostavljeno rečeno gre za način razvrščanja bolnikov v skupine obravnav, za katere porabijo podobno količino virov, podlaga za razvrščanje bolnikov pa so statistične analize kliničnih podatkov in podatkov o porabi virov velikih vzorcev bolnikov, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Model skupin primerljivih primerov je Slovenija leta 2004 prevzela po avstralskem modelu. Leta 2019 so ga na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) po besedah Mlakar že skušali prevrednotiti na slovenske cene in stroške, a niso uspeli dobiti soglasja ključnih deležnikov v zdravstvu.
S pomočjo 11 slovenskih bolnišnic, ki so zadnji dve leti posredovale podatke o stroških zdravstvene obravnave posameznih bolnikov, so na ZZZS pripravili nove preračune za posamezne skupine primerljivih primerov. Te bodo tako prvič približane povprečnim stroškom obravnave slovenskih bolnikov.
Nov model trenutno usklajujejo z ministrstvom za zdravje. Mlakar upa, da ga bodo uspeli uvesti že v prvih mesecih prihodnjega leta. Želi si, da bi bile bolnišnice v prihodnje tudi z zakonom zavezane k beleženju in poročanju stroškov zdravljenja posameznih bolnikov. Na tej podlagi bi lahko namreč vsakih nekaj let model plačevanja bolnišničnih obravnav prenovili, da bi z oblikovanjem realnejših cen bolnišnice spodbujali tudi k poslovni učinkovitosti.
Vpliv na bolnišnice bo različen
Na vprašanje, kakšne bodo posledice novega modela za posamezne bolnišnice, je odgovorila, da te informacije še ne more dati. Spremembe bodo nekaterim bolnišnicam prinesle več, drugim pa manj finančnih sredstev zdravstvene blagajne, je ocenila.
Ob tem pa je poudarila, da so izvajalci v preteklosti sami izpostavljali, da so po trenutno veljavnem modelu nekatere zdravstvene storitve precenjene, druga pa podcenjene. “Izvajalci sami pravijo, da je ortopedija razmeroma dobro plačana, da je mogoče en del storitev kardiokirurgije dobro plačan, nekatere druge storitve pa so slabše plačane,” je pojasnila.
V zadnjih letih 140 sprememb pri obračunskih modelih
ZZZS je v zadnjih sedmih letih na področju sprememb obračuna modelov plačevanja naredil približno 140 sprememb. Od tega so sedem modelov plačevanja zdravstvenih storitev popolnoma prenovili, 133 pa so jih dopolnili in popravili.
Trenutno zaključujejo še spremembe modelov plačevanja specialistično ambulantne obravnave v kardiologiji, ortopediji, urologiji in diabetologiji. “Tudi to bomo poskušali implementirati čim prej v naslednjem letu,” je napovedala generalna direktorica.
“Na tem področju je ZZZS izjemno proaktiven. Imamo pa nekaj izzivov v sodelovanju z izvajalci, od katerih si želimo več kakovostnih podatkov o stroških po pacientu,” je poudarila.
V pripravi tudi spremembe cen slikovne diagnostike
Zaradi nedavno dogovorjenega dviga plač v javnem sektorju bodo kmalu spremenili vse cene zdravstvenih storitev za leto 2025. Na ta način bodo namreč zdravstveni izvajalci prejeli dodaten denar za višje plače zaposlenih. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo njihovi odhodki za zdravstvene storitve zato v prihodnjem letu višji za 132 milijonov evrov. Tega v celoti po spontani projekciji ne bodo mogli pokriti. Zato bodo potrebni dodatni ukrepi za zagotovitev manjkajočih virov sredstev, kar bo ZZZS s predlogom finančnega načrta 2025 predstavil organom upravljanja v naslednjem tednu.
Še letos pa bodo po napovedih na ministrstvu za zdravje pripravili še tretjo novelo uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, v kateri naj bi med drugim spremenili cene slikovne diagnostike.
Cene magnetnih resonanc (MR) bodo po besedah Mlakar predvidoma nižje v povprečju za okoli 20 odstotkov. Nižje cene bodo veljale za javne zdravstvene zavode in koncesionarje, vendar bodo imele na koncesionarje večji učinek, saj koncesionarji v večjem deležu izvajajo enostavnejše preiskave, ki se bodo bolj pocenile od zahtevnejših. Ustreznih podlag, da bi koncesionarjem opravljene storitve slikovne diagnostike plačali po drugačnih cenah kot javnim zavodom, namreč trenutno ni, je pojasnila.
Kmalu prenovljeni glavarinski količniki ambulant družinske medicine in pediatrije
V sodelovanju z ministrstvom pripravljajo tudi prenovo modela financiranja ambulant družinske medicine in otroško-šolskega dispanzerja. Ob tem so pripravili tudi predlog prenove glavarinskih količnikov. Mlakar je zagotovila, da obremenitve ambulant po prenovi količnikov ne bodo večje, bo pa novi model spodbujal ambulante k prostovoljnemu dodatnemu opredeljevanju, saj bo v primeru doseganja povprečne obremenitve (trenutno 2265 glavarinskih količnikov) izvajalec prejel za 40 odstotkov višjo glavarino.
Z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti pa bodo ta sredstva tudi vir za nagrajevanje zdravstvenih delavcev v timih družinske medicine in pediatrije v obliki dodatka k plači. Novi glavarinski količniki uvajajo nove uteži po spolu in starosti, ki na podlagi najnovejših empiričnih podatkov o obiskih in izdatkih pacientov bolje odražajo zahtevnost obravnave pacienta. Zato na ZZZS zagotavljajo, da bodo tako zagotovili tudi bolj pravično financiranje ter bolj objektiven prikaz obremenitev ambulant.
Vir: STA