Župan Peter Dermol je izrazil veselje, da izkušeni gasilci svoje znanje prenašajo na nove generacije. Poudaril je, da bo Mestna občina Velenje tudi v prihodnje investirala za varnost naše skupnosti. Trenutno je v postopku izbira projektanta za izgradnjo novega Centra za zaščito in reševanje, ki bo še dodatno okrepil infrastrukturo gasilske službe v Velenju. V septembru je župan kot državni svetnik na Ministrstvo za obrambo naslovil pobudo za zakonsko ureditev državnega sofinanciranja gradnje gasilskih domov in podobnih objektov, ki trenutno tega ne omogoča, so sporočili iz Mestne občine Velenje
Za podporo gasilcem je v občinskem proračunu za letošnje leto predvidenih 1.698.000 evrov. Sredstva so namenjena plačam poklicnih gasilcev, delovanju prostovoljnih gasilskih društev (PGD), nakupu novih vozil in vzdrževanju gasilskih domov.
Proračunska sredstva namenjajo za plače poklicnih gasilcev, ki opravljajo javno gasilsko službo ter za delovanje prostovoljnih gasilskih društev. Poleg financiranja osnovne dejavnosti je del proračuna namenjen za nakup gasilskih vozil in vzdrževanje gasilskih domov. Letos je PGD Pesje že prejelo novo vozilo GVC-2, konec leta bo novo vozilo GVC-3 prejelo tudi PGD Škale, v prihodnjem letu pa se načrtuje še nakup vozil za PGD Šalek in PGD Velenje. Letos bodo namenili sredstva za vzdrževanje gasilskih domov – sanacija strehe PGD Škale, operativno parkirišče PGD Velenje, sanitarije PGD Šalek in toplotna sanacija stropov PGD Bevče.
Poleg investicij v opremo občina zagotavlja tudi sredstva za izobraževanje in usposabljanje gasilcev. Lani se je gasilskih izobraževanj udeležilo 283 gasilcev, mladinski programi pa še naprej spodbujajo aktivno vključevanje mladih v gasilsko dejavnost. Usposabljanja vključujejo gasilska športna tekmovanja, kvize in orientacijo, mladi gasilci pa dosegajo odlične rezultate na državnih tekmovanjih.
Leta 2023 so velenjski gasilci izvedli skoraj 1.600 intervencij
Od tega 837 brez julijskih neurij in avgustovskih poplav, ko so samo v teh mesecih posredovali na dodatnih 760 lokacijah. Gasilci so s svojo hitro odzivnostjo in strokovnim delovanjem pomagali tudi v drugih regijah, predvsem v Zgornji Savinjski dolini in na Koroškem. Tudi septembrsko nenapovedano alarmiranje je pokazalo njihovo izjemno pripravljenost. Med pomembnimi projekti velja omeniti projekt Prvi posredovalci, ki deluje od leta 2018 in je cenjen tudi zunaj občinskih meja.
Preventiva ostaja ključen del delovanja gasilcev. Vzgoja mladih gasilcev je pomembna, saj se skozi različne aktivnosti učijo osnov varnosti in zaščite. Gasilci izvajajo tudi številna predavanja in prikaze za občane, kjer se učijo uporabe gasilnikov, defibrilatorjev in prve pomoči.
“Gasilci v Mestni občini Velenje so nepogrešljivi pri zagotavljanju varnosti občanov, njihov trud in predanost pa sta temelj delovanja sistema zaščite in reševanja, kar se je znova potrdilo v izjemno zahtevnem letu 2023,” so zapisali v sporočilu za javnost MOV.
“Izjemno smo ponosni na mladinske programe in mlade gasilce, ki dosegajo odlične rezultate tudi na državnih tekmovanjih. Prav zaradi tega se veselimo, da bomo lahko v prihodnjem letu v Velenju gostili državni kviz gasilske mladine Gasilske zveze Slovenije,” so še dodali.
Vir: SZJ Mrstna Občina Velenje