Prva faza priprave Strategije ravnanja z odpadki Mestne občine Velenje vključuje poglobljeno analizo obstoječih podatkov in poročil, pregled primerov dobrih praks, prepoznavanje kritičnih točk ter izvedbo ankete med občani in ciljnimi skupinami. S pomočjo mnenj in predlogov občanov bodo oblikovali strategijo, ki bo odražala resnične potrebe skupnosti. Anketna raziskava bo potekala v času od 15. do 30. aprila 2025, spletna anketa pa je dostopna na povezavi.
Po analizi in zbiranju mnenj bodo oblikovali cilje za ravnanje z odpadki do leta 2030, pripravili konkretne ukrepe za različne ciljne skupine, vzpostavili sistem merjenja uspešnosti ter izvedli predstavitve in izobraževalne dogodke za občane in organizacije. Postopek priprave strategije bo potekal v sodelovanju z vsemi ključnimi akterji iz javnega, zasebnega in civilnega sektorja. Z združenimi močmi bodo vzpostavili učinkovit in trajnostno naravnan sistem ravnanja z odpadki, ki bo prispeval k čistejši in trajnostni prihodnosti Velenja.
“Zavedamo se, da je odgovorno ravnanje z odpadki ključno za varovanje okolja, zdravja in naravnih virov. Spodbujamo zmanjševanje količine odpadkov, ponovno uporabo, recikliranje ter ozaveščanje občanov o pomenu pravilnega ravnanja z odpadki. Pomemben del teh prizadevanj predstavljata tudi Center ponovne uporabe Velenje in Nucarnica – izposojevalnica stvari, ki občanom omogočata podariti izdelkom novo življenje ali si jih izposoditi namesto nakupa. Na ta način zmanjšujemo količino odpadkov in spodbujamo krožno gospodarstvo,” pišejo v sporočilu za javnost Mestne občine Velenje.
V sklopu ozaveščanja prebivalcev redno pripravljajo priložnostne akcije na mestni tržnici, prilagajo obvestila k položnicam za ravnanje z odpadki ter izvajajo anketiranje občanov, s čimer širijo informacije o pravilnem ločevanju in ravnanju z odpadki. Prav tako spodbujajo trajnostne navade, ki prispevajo k čistejšemu okolju.
Dodajajo, da v Mestni občini Velenje zadnja leta vzpostavljajo napreden sistem ravnanja z odpadki. Med drugim širijo enoten sistem zbiranja in odvoza komunalnih odpadkov s pomočjo podzemnih zbiralnic, ki omogočajo estetsko in okolju prijazno rešitev za odlaganje odpadkov. “Trenutno imamo šest podzemnih zbiralnic, ki so jih občani zelo dobro sprejeli. Letos načrtujemo postavitev nove podzemne zbiralnice na Jenkovi cesti. Poleti bomo začeli tudi z nadgradnjo košev za odpadke v mestnem jedru, ki bodo omogočali ločeno zbiranje, bodo bolj vzdržljivi in uporabniku prijazni,” pojasnjujejo.
“Z vsemi temi ukrepi nadaljujemo pot trajnostnega razvoja, ki smo jo začrtali že pred več kot desetletjem – s pristopom k nacionalnemu programu Slovenia Green in vključevanjem trajnostnih praks v razvojne načrte občine. Spodbujamo ločevanje že na mestu nastanka odpadka,” še dodajajo.
SZJ MOV