Delodajalci so zavodu za zaposlovanje do avgusta sporočili 108.886 prostih delovnih mest, kar je 5,7 odstotka manj kot avgusta lani. Najbolj so povpraševali po delavcih za delo v predelovalni dejavnosti, gradbeništvu, za čiščenje in vzdrževanje, med bolj iskanimi so bili tudi poklici s področja vzgoje in izobraževanja, zdravstva, nege in socialnih storitev, gostinstva in transporta.
Kot je poudarila Barbo Škerbinc, naloga zavoda ni samo pomagati brezposelnim do zaposlitve, ampak tudi nuditi pomoč delodajalcem, da lahko najdejo ustrezen kader. Dobrih 45 odstotkov prijavljenih brezposelnih potrebuje za zaposlitev dodatne aktivnosti, 35 odstotkov pa intenzivno poglobljeno podporo.
Čas prijave na zavodu se sicer skrajšuje, kar pomeni, da brezposelne osebe prej pridejo do zaposlitve, je poudarila. Zavod letos načrtuje izvedbo skupno 40 kariernih in zaposlitvenih sejmov ter dva večja vseslovenska zaposlitvena dogodka, ki jih dopolnjujejo z dodatnimi zaposlitveni dogodki v tujini.
V prvih osmih mesecih je zavod na dogodkih, ki jih organizira v sodelovanju z delodajalci, zabeležil več kot 14.000 obiskovalcev. V Črni gori in Srbiji so pripravili skupno štiri zaposlitvene dogodke, ki so pritegnili približno 12.000 obiskovalcev. Letos načrtujejo podobne dogodke tudi v Bosni in Hercegovini.
Zavod je včeraj na Mosu pripravil tudi okroglo mizo. Glavni cilj razprave je bil osvetliti problematiko pomanjkanja delovne sile v slovenskem prostoru v luči potreb gospodarstva, predvsem pa nanizati možne rešitve za čim bolj proaktivno delovanje na področju delovnih migracij.
Kot je ocenil minister za delo Luka Mesec, je Slovenija v primerjavi s povprečjem EU glede zaposlovanja v dobri kondiciji. Izpostavil je, da je v državi trenutno zaposlenih 950.000 oseb, od tega 16 odstotkov tujcev. To je 75.000 tujcev več kot pred petimi leti.
Minister se je v luči pomanjkanja kadra zavzel za krepitev vezi z državami nekdanje Jugoslavije, saj iz njih prihaja največ tujih delavcev. Napovedal je, da bodo oktobra usklajevali sporazume o prihodu delavcev iz držav Zahodnega Balkana, usklajevanje poteka tudi s Filipini.
Mesec je komentiral tudi dogajanje v nemški avtomobilski industriji, ki je po njegovih besedah lahko razlog za zaskrbljenost. Pričakuje, da bo težave nemškega gospodarstva občutilo sedem odstotkov slovenskih podjetij.
Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da je treba zaradi pomanjkanja kvalificiranih kadrov pohitriti in poenostaviti postopke pri zaposlovanju delavcev iz tujine ter oblikovati davčno politiko in nagrajevanje zaposlenih v podjetjih, da bodo ti še naprej ostajali pri nas in da bodo pritegnili v Slovenijo tudi druge visoko kvalificirane delavce. “Slovenija mora postati bolj privlačna, če želi obdržati domače talente in zaposlovati globalne,” je poudaril.
Glavni ekonomist pri Gospodarski zbornici Slovenije Bojan Ivanc je dejal, da ključna naročila v industriji upadajo, na storitvenem področju pa so razmere nekoliko boljše. Ocenil je, da bo slovensko gospodarstvo vsako leto potrebovalo več tujih delavcev, da bi nadomestili tiste, ki se upokojijo.
Po besedah direktorja javne agencije Spirit Slovenija Roka Capla slišijo potrebe gospodarstva glede kadrov. V ta namen letno obiščejo 30 do 40 držav, kjer promovirajo Slovenijo. Pri zaposlovanju tujih delavcev pa je Slovence treba osveščati, da to niso migranti, je dejal. Dodal je še, da investitorji velikokrat povedo, da je slovenska delovna sila kakovostna, izobraževalni sistem pa dober.
Vir: STA